JUŻ W KIOSKU

Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20 17:48:19

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

fot. Gazeta Starachowicka 

IPN jest też twórcą goszczącej obecnie w Starachowicach wystawy ukazującej życie i duszpasterski dorobek ks. Blachnickiego. Do naszego miasta trafiła dzięki staraniom Marka Pastuszki, prezesa Akcji Katolickiej działającej przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, jej proboszcza księdza kanonika Artura Lacha oraz posłanki PiS Agaty Wojtyszek, która przyznała, że sama była uczestniczką ruchu oazowego.  

- Chcemy przedstawić mieszkańcom wyjątkową postać jego twórcy. Wiem, że zarówno moje pokolenie jak i najmłodsza generacja stara się szukać takich inicjatyw jak ruch oazowy, który promuje rodziny - podkreśliła. 

- Przybliżanie postaci wielkich Polaków społeczeństwu jest bardzo ważne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy się o nich zapomina bądź ignoruje –  dodał Marek Pastuszka, prezes Akcji Katolickiej przy parafii pw. NSJ.

 Sylwetkę wyjątkowego kapłana przedstawił ks. Artur Lach.       

- Ks. Blachnicki zainicjował Ruch Światło - Życie, w który zaangażowała się najpierw młodzież, a następnie całe rodziny. Był więźniem niemieckich obozów, został skazany na karę śmieci, która została mu zmieniona na długoletnie więzienie. Po II wojnie światowej już jako ksiądz zainicjował ruch trzeźwościowy, za co komuniści wsadzili go do więzienia. Siedział w tej samej cel, w której oczekiwał na karę śmierci w czasie wojny. Jego kolejne dzieło Ruch Światło-Życie budzi podziw, bo w pewnym momencie  obejmowało nawet kilkaset tysięcy osób w Polsce. Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Blachnicki nie mogąc wrócić do ojczyzny, pozostał w niemieckim mieście Carlsberg, gdzie założył ośrodek wspierający Ruch Światło-Życie w Polsce. Tam właśnie tajni agenci wysłani przez władze komunistyczne -  małżeństwo Gontarczyków doprowadziło do śmierci ks. Blachnickiego. Został on otruty. Od kilkudziesięciu lat toczy się proces beatyfikacyjny, w którym badane były opinie o tzw. heroiczności cnót obecnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Po niedawnym ujawnieniu faktu jego zabójstwa podstawą beatyfikacji będzie jednak prawdopodobnie męczeństwo za wiarę - poinformował w czasie konferencji prasowej, na której zaproszono starachowiczan na otwarcie wystawy.

Samo wydarzenie miało miejsce 17 marca br., a jego elementem był koncert pieśni oazowych w wykonaniu rodziny Samsonowskich: Marka, jego żony Agnieszki i córki Marii.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"