JUŻ W KIOSKU

Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20 17:48:19

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

fot. Gazeta Starachowicka 

IPN jest też twórcą goszczącej obecnie w Starachowicach wystawy ukazującej życie i duszpasterski dorobek ks. Blachnickiego. Do naszego miasta trafiła dzięki staraniom Marka Pastuszki, prezesa Akcji Katolickiej działającej przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, jej proboszcza księdza kanonika Artura Lacha oraz posłanki PiS Agaty Wojtyszek, która przyznała, że sama była uczestniczką ruchu oazowego.  

- Chcemy przedstawić mieszkańcom wyjątkową postać jego twórcy. Wiem, że zarówno moje pokolenie jak i najmłodsza generacja stara się szukać takich inicjatyw jak ruch oazowy, który promuje rodziny - podkreśliła. 

- Przybliżanie postaci wielkich Polaków społeczeństwu jest bardzo ważne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy się o nich zapomina bądź ignoruje –  dodał Marek Pastuszka, prezes Akcji Katolickiej przy parafii pw. NSJ.

 Sylwetkę wyjątkowego kapłana przedstawił ks. Artur Lach.       

- Ks. Blachnicki zainicjował Ruch Światło - Życie, w który zaangażowała się najpierw młodzież, a następnie całe rodziny. Był więźniem niemieckich obozów, został skazany na karę śmieci, która została mu zmieniona na długoletnie więzienie. Po II wojnie światowej już jako ksiądz zainicjował ruch trzeźwościowy, za co komuniści wsadzili go do więzienia. Siedział w tej samej cel, w której oczekiwał na karę śmierci w czasie wojny. Jego kolejne dzieło Ruch Światło-Życie budzi podziw, bo w pewnym momencie  obejmowało nawet kilkaset tysięcy osób w Polsce. Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Blachnicki nie mogąc wrócić do ojczyzny, pozostał w niemieckim mieście Carlsberg, gdzie założył ośrodek wspierający Ruch Światło-Życie w Polsce. Tam właśnie tajni agenci wysłani przez władze komunistyczne -  małżeństwo Gontarczyków doprowadziło do śmierci ks. Blachnickiego. Został on otruty. Od kilkudziesięciu lat toczy się proces beatyfikacyjny, w którym badane były opinie o tzw. heroiczności cnót obecnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Po niedawnym ujawnieniu faktu jego zabójstwa podstawą beatyfikacji będzie jednak prawdopodobnie męczeństwo za wiarę - poinformował w czasie konferencji prasowej, na której zaproszono starachowiczan na otwarcie wystawy.

Samo wydarzenie miało miejsce 17 marca br., a jego elementem był koncert pieśni oazowych w wykonaniu rodziny Samsonowskich: Marka, jego żony Agnieszki i córki Marii.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".