JUŻ W KIOSKU

Prezydencka akceptacja

2021-10-18 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ciężko pracują, aby mieć satysfakcję z tego, co robią oraz cieszyć się z uznaniowego aplauzu. Niemałym wysiłkiem, wyobraźnią, znajomością folkloru i ukochaniem swojej małej Ojczyzny, wykazała się wiceprezes starachowickiego UTW Anna Tokarska planując wystawienie na scenie Parku Kultury „ Świętokrzyskiego Pikniku” . Gotowy projekt został przedłożony Urzędowi Miasta, który to urząd nie tylko go zaakceptował, ale także dofinansował.

fot. Marek Oziomek

Scenariusz do jednego z ciekawszych prezentacji noszącej tytuł „Godki kobit” , co tłumacząc z kieleckiego na nasze znaczy rozmowy kobiet, a napisała go z dużą swadą i znawstwem mogącym w prozie konkurować z dziełami Oskara Kolberga, a ten doskonale znał wszystko co potrzeba ponieważ pochodził z Przysuchy pow. Opoczno. Tak więc podobnie jak w kolbergowych wsiach, a w końcu w przedstawionym widowisku wystawionym przez członków UTW, widowisku które chętnie nazwałbym teatrzykiem, znalazły się pieśni i tańce, ludowe zwyczaje kieleckiej wsi, sposób życia, mowa, przysłowia, gusła, podania, obrzędy, stroje i zabawy. Role rozpisane na kilkanaście osób. Tak oto w komicznym przedstawieniu bohaterkami były kumoszki, które spotkały się np. na darciu pierza i przy okazji obrabiały „tyły” nieobecnym sąsiadom... sąsiadkom także. Scenografię widowiska „Godki kobit” napisała była polonistka Joanna Matysek. Oprócz aktorskiego talentu kobiet, autentyzmu dodawały regionalne stroje wypożyczone z garderoby Parku Kultura. Umownie rzecz ujmując, „Piknik Świętokrzyski” składał się z inscenizacji słowno- muzycznej oraz występu chóru „Srebrne nuty”, którym akompaniował uczeń mistrza Ratusińskiego Paweł Michalski.

W poważniejszym repertuarze znalazła się poezja różnych lotów. Do tych udanych nawiązujących do przywiązania i wręcz miłości do Ziemi Świętokrzyskiej należą „Święty Krzyż” autorstwa Adama Cieślika. Krystyna Jóżwik przybliżyła publiczności zwyczaje naszego regionu. Zaskoczeniem okazał się animowany film o Emeryku „idącym” pod górę do klasztoru na Świętym Krzyżu. Elżbieta Nowak przeczytała refleksyjny wiersz Wandy Pomianowskiej „Wygnanie z Raju”, jak również te przesiąknięte ludowością, albowiem arystokratka i wielka patriotka dobrze znała lud i jego troski. W „Pikniku świętokrzyskim” nie mogło zabraknąć rozkochanej w swoim mieście Alicji Zanijat. Tak właśnie zatytułowała swój wiersz „Moje Miasto”. Kolejną była Dorota Kiełek, która przypomniała słuchaczom o naszej krainie, którą pokochali wielce sławni synowie i córki tej ziemi. W drugiej, już bardziej relaksowej części z poczęstunkiem od piekarni „Krawczyk” znalazły się w programie tańce, śpiewy i cieszący się powodzeniem koncert życzeń. Wszystkie przedstawione tu atrakcje przygotowała dyrektor „Parku Kultura” Agnieszka Lasek-Piwarska

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O grudniu

2021-12-07

O grudniu

Od grudy pochodzi, co zresztą nie dziwi. W końcu gruda zamarzniętą ziemię oznacza, o to zimą nietrudno. Ale czy tylko? Zapraszamy na kilka słów o grudniu.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

2021-12-07

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem – prozaikiem, autorem opowiadań i powieści - 9 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5..  
Dziś pizza dla Patryka

2021-12-07

Dziś pizza dla Patryka

Dziś wszystkich chętnych zapraszamy do składania zamówień w Pizzeria/ Restauracja Balbinka.
Mikołaj odwiedził chore dzieci

2021-12-06

Mikołaj odwiedził chore dzieci

Nie lada niespodzianka czekała w minioną niedzielę na dzieciaki, przebywające w starachowickim szpitalu. Odwiedził je bowiem Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką.
10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

2021-12-05

10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

Ruszył termin nadsyłania swoich wykonań kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w ramach 10 Ogólnopolskiego Festiwalu organizowanego przez Park Kultury w Starachowicach. Festiwal ma formułę konkursu wokalnego dla solistów amatorów. Dla jego laureatów przewidziane zostały nagrody pieniężne i upominki. Zgłoszenia należy nadsyłać to 31 grudnia 2021 roku.
Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

2021-12-05

Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

Listopad w starachowickim Ośrodku Szkolno Wychowawczym przebiegał intensywnie, podopieczni placówki brali udział w zajęciach kulturalnych, sportowych, znaleźli także czas na relaks.
Z okazji Barbórki...

2021-12-04

Z okazji Barbórki...

Pamiętając o góniczych tradycjach naszego pięknego miasteczka przywołajmy dziś postacie Tych, którzy cężko pracowali na rzecz dzisiejszych Starachowic.
Spowiedź niedokończona...

2021-12-04

Spowiedź niedokończona...

To malutka, pięknie wydana książeczka L. Wiśniewskiego, z króciutkimi opowiadaniami. 
„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04

„Wiarusy” w Hrubieszowie

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.