JUŻ W KIOSKU

Powstanie styczniowe nad Kamienną

2024-01-19 16:12:35

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pod takim hasłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach odbyło się spotkanie zainspirowane przypadającą w tym roku 161. rocznicą jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, czyli wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Poprowadził je Grzegorz Bernaciak, kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, który zabrał słuchaczy w świat wydarzeń z pamiętnego stycznia 1863 roku na terenie ziemi świętokrzyskiej. 

fot. Gazeta Starachowicka

Prelegent przypomniał dokonania najważniejszej postaci związanej z przebiegiem powstania styczniowego na tym obszarze, czyli generała Mariana Langiewicza, późniejszego przywódcy całego niepodległościowego zrywu. Powierzono mu tajną misję przeprowadzenia powstańczej kampanii w Górach Świętokrzyskich.

- Przemycił się do Radomia w stroju kataryniarza, a stamtąd przy pomocy Jadwigi Prendowskiej do Mirca, gdzie zaczął się zapoznawać z sytuacją związaną z rozkazem wywołania powstania na ziemi świętokrzyskiej. Tutejsze siły rosyjskie liczyły około 11, 5 tysiąca żołnierzy, na które miała napaść grupa 2,5 tysiąca powstańców. Mimo tego Langiewicz zdecydował się zaatakować rosyjskie garnizony stacjonujące w Szydłowcu, Bodzentynie i Jedlni. W Szydłowcu istniała prężnie działająca organizacja patriotyczna dzięki czemu udało się do końca zachować wybuch powstania w tajemnicy. Polacy zaatakowali 22 stycznia o północy. To był piątek, gdy normalny ruski oficer napił się gorzałki i drzemał. Polacy zresztą często pomagali sobie alkoholem. W Jedlni również przeprowadzono atak w sposób wzorowy. 150 powstańców wpadło do chałup ze 190 rosyjskimi saperami i kazali się im poddać. Część uciekła, a resztę powstańcy puścili wolno w gaciach i bez butów, bo one w zimie były nieraz bardziej cenne niż broń. Zdobyli też 150 karabinów. W ramach ataku na Bodzentyn księża ogłosili aż 4 wesela, na które zaproszono przebywających w mieście Rosjan. Spito ich porządnie i wzięto do niewoli. Problem w tym, że zostawiono do ich pilnowania tylko jednego powstańca, który wcześniej był w wojsku rosyjskim i przekonali, go żeby ich puścił. Uciekli na rynek, zaczęli strzelać, nasi nie mieli z czego i trzeba było się wycofać. Wycofali się do Wąchocka, gdzie Langiewicz ochłonął. Stwierdził, że to czym dysponuje to nie jest wojsko i trzeba je dopiero tworzyć - opowiadał Grzegorz Bernaciak.    

Swoją prelekcję uzupełnił prezentacją oryginalnej broni z tamtych czasów. Opowieść dotyczyła nie tylko działań militarnych. Przybliżyła także słuchaczom wpływ powstania na życie codzienne ówczesnych Polaków. Był to chociażby specyficzny styl ubierania się, widoczny zwłaszcza w strojach kobiet, będący wyrazem solidarności z walczącymi o odzyskanie wolności przez nasz kraj. Kobiety zaczęły się nosić na czarno jeszcze przed powstaniem styczniowym na znak żałoby po znanych ludziach w trakcie ich pogrzebów, mających charakter patriotycznych demonstracji ulicznych, a następnie już w trakcie powstańczej kampanii i po jej klęsce skutkującej surowymi represjami ze strony Rosjan. Żałobne stroje były także zakazane.  

-  Panie broniły się przed konsekwencjami dodając do garderoby jakieś białe elementy. Ta moda rozlała się potem na inne kraje. Nasze kobiety, dzięki już wówczas dobrze funkcjonującym mediom, zwróciły uwagę w Europie. Czarną suknię oraz otrzymany z Polski srebrny krzyż nosiła na przykład córka Karola Marksa. Moda na żałobę narodową skończyła się oficjalnie w 1866 roku, gdy rosyjski car ogłosił amnestię dla powstańców, ale niektórzy nadal się tak ubierali - informował Grzegorz Bernaciak.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".