JUŻ W KIOSKU

Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

2024-01-25 16:14:44

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Od wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy mija w tym roku już 161 lat. Mimo tak dużej perspektywy czasowej pamięć o tamtym wydarzeniu trwa za sprawą zaangażowanych historycznie środowisk. Dzięki temu w powiecie starachowickim powstańcza rocznica była świętowana z rozmachem: przez kilka dni, w kilku miejscach oraz z udziałem władz i instytucji państwowych.

fot. UMiG Wąchock

Powstanie styczniowe wspominano w Wąchocku i Mircu, miejscowościach niegdyś czynnie zaangażowanych w to historyczne wydarzenie. W Wąchocku stacjonował generał Marian Langiewicz, późniejszy przywódca powstania i przez kilka dni funkcjonowała tu tzw. Republika Wąchocka, czyli centrum dowodzenia powstaniem i koncentracji jego sił zbrojnych. Z kolei Mircu mieszkało zaangażowane w powstanie małżeństwo Józefa i Jadwigi Prendowskich.

W Mircu uroczystości odbyły się w dniach 20 -21 stycznia. Pierwszego dnia delegacja władz samorządowych odwiedziła grób Jadwigi Prendowskiej na cmentarzu w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost i wzięła udział we Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny i powstańców w kościele w Zawichoście. Wieczorem obchody były kontynuowane na hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Mircu z udziałem m.in. patriotycznego stowarzyszenia Związek Strzelecki z Radomia, który był organizatorem XVIII Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 Szydłowiec - Mirzec. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pod hasłem „Szliśmy do Ciebie Polsko”, w którym, z wykorzystaniem także prezentacji multimedialnych, przybliżyli powstańcze wydarzenia oraz postaci małżeństwa Prendowskich i gen. Langiewicza. Po części artystycznej przedstawiciele Związku Strzeleckiego rozstrzygnęli konkurs historyczny, w którym wzięły udział m.in. szkoły z gminy Mirzec i ze Starachowic. Nasza młodzież  okazała się liderem. Pierwsze miejsca zajęli: Mateusz Wójcicki z SP w Małyszynie, Hubert Gralec z SP w Mircu oraz Wojciech Trzos i Maciej Bzymek z SP nr 1 w Starachowicach. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora konkursu oraz wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna. Drugi dzień obchodów rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Niepodległości w centrum Mirca, przy pamiątkowej tablicy w parku przy Modrzewiowym Dworku oraz na nagrobku Józefa Prendowskiego na cmentarzu w Mircu. W tym gronie byli m.in. wójt Mirosław Seweryn, zastępca wójta Anna Piątek, poseł PiS Krzysztof Lipiec, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, mirzeccy radni, delegacja Młodzieżowej Rady Gminy w Mircu, leśnicy i strażacy ochotnicy.  Rocznicowe obchody zakończyła patriotyczna Msza Święta odprawiona w kościele w Mircu 

Uroczystości, które 21 stycznia br. odbyły się w Wąchocku były kulminacją trzydniowego wydarzenia obejmującego także  Szydłowiec, Suchedniów i Bodzentyn. Zostało ono zorganizowane przez stowarzyszenie paramilitarne Związek Strzelecki „Strzelec”, Urząd ds. Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz lokalne samorządy. Wśród uczestników byli m.in  posłanka PiS Agata Wojtyszek, dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Wojciech Lesiak, starosta Piotr Ambroszczyk, zastępczyni prezydenta Starachowic Elżbieta Gralec, wiceburmistrz Wąchocka Sebastian Staniszewski, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji patriotycznych i kombatanckich, harcerze. W programie znalazło się złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą przy dworku gen. Mariana Langiewicza i pod jego pomnikiem i Msza Święta odprawiona w kościele opactwa cystersów.

161 rocznicę wybuchu powstania styczniowego upamiętniła także Szkoła Podstawowej w Lipiu w gminie Brody. Został tam zorganizowany Gminny Konkurs Historyczny pod hasłem ,,Powstanie styczniowe 1863-1864. Pamiętamy'', w którym zwyciężył  I  Adam Bębas uczeń SP w Adamowie. Kolejne miejsca zajęli: Damian Iwan z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rudzie i Jan Chmiel z SP w Lipiu. Przy okazji uczestnicy wysłuchali tematycznego wykładu Grzegorza Bernaciaka, kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach oraz obejrzeli wystawę zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ponad tysiącletni miecz

2024-02-28

Ponad tysiącletni miecz

Datowany na VIII wiek n.e. żelazny miecz, znaleziony w ubiegłym roku przez Grupę Ochrony Zabytków FORT z Wąchocka w lasach starachowickich, został poddany konserwacji przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach. Docelowo ma zostać przekazany Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
U nas spędził ostatnie lata życia

2024-02-26

U nas spędził ostatnie lata życia

Józef Szaybo pochodził z północno-wschodniej Polski i głównie na tym terenie walczył jako uczestnik powstania styczniowego. Do Starachowic, czyli dawnego Wierzbnika trafił już jako weteran. W latach 80 - tych XIX wieku znalazł tu pracę urzędnika w zakładach przetwórstwa żelaza oraz miejsce wiecznego spoczynku. 25 lutego br. z inicjatywy starachowickich działaczy PiS uczczono 113. rocznicę jego śmierci.  
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na różne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
W cieple sztuki

2024-02-11

W cieple sztuki

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek.