JUŻ W KIOSKU

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach bez dyrektora?

2022-12-29 10:40:26

Ocena:

2.5/5 | 4 głosów

Wtorkowe (27 grudnia 2022 r.) posiedzenie Społecznej Rady Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zakończyło się rezygnacją Mileny Witczak z pełnionej od czerwca 2022 roku funkcji dyrektora starachowickiej lecznicy. 

fot. Powiat Starachowicki

Społeczna Rada starachowickiego szpitala negatywnie zaopiniowała i nie przyjęła planu finansowego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach na 2023 rok, który zakłada stratę w wysokości 25 milionów złotych, i właśnie ta decyzja Rady miała być przyczyną rezygnacji Witczak. 

O komentarz do sprawy poprosiliśmy starostę powiatu, Piotra Ambroszczyka.

- Oficjalnie pani Witczak nie zrezygnowała z funkcji dyrektora. Nie wpłynęło do nas żadne pismo w tej sprawie. Plan finansowy zakładający stratę blisko 25 milionów złotych pani dyrektor na społecznej radzie przedstawiła. Poprosiłem członków rady, żebyśmy nie przyjmowali tego. W głosowaniu większość była przeciwna temu zaproponowanemu planowi, w związku z tym rada zaopiniowała go negatywnie. Najprawdopodobniej w związku z tym pani dyrektor ambicjonalnie zasugerowała taką możliwość, którą podtrzymała w nieoficjalnej rozmowie po posiedzeniu Rady Społecznej - mówi starosta Piotra Ambroszczyk.

Starosta poinformował, że dzień po posiedzeniu Społecznej Rady PZOZ w Starachowicach, Zarząd Powiatu spotkał się z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem.

- Przekazaliśmy panu wojewodzie pismo z zestawieniami, jak sytuacja wygląda w wykonaniu kontraktów. Z porównania realizacji umów z NFZ w miesiącach kwiecień - listopad 2019 do takiego samego okresu w 2022 r., wynika że szpital stracił przychody w wysokości 19,7 miliona złotych. Domagamy się otrzymania rekompensaty z rezerwy ogólnej państwa - dodaje Ambroszczyk.

Jak mówi, obowiązki dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przejął dr Jacek Walkowski, zastępca ds. leczniczych.

- Zobowiązałem pisemnie panią dyrektor Witczak, żeby przekazała panu dyrektorowi Walkowskiemu bieżące sprawy, żeby wiedział o wszystkim i wiedział, jaki jest stan zaawansowania różnych spraw. Dzisiaj (czwartek, 29 grudnia - przyp.red.) będzie spotkanie z kierownikami oddziałów. Koniec roku, dużo się dzieje. Dostałem informację, że pani dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim - informuje Ambroszczyk. – Po zakończeniu sesji dołączę do rozmów z kadrą kierowniczą szpitala.

Radna Rady Powiatu Danuta Krępa poinformowała o wniosku, w którym klub Prawa i Sprawiedliwości, w związku z sytuacją w PZOZ apeluje o zwołaniu sesji nadzwyczajnej.

- Niepokoi nas bardzo sytuacja finansowa szpitala  i chcemy uzyskać szczegółowe informacje na temat sytuacji finansowej szpitala - mówi radna Krępa. -  Szpital starachowicki przez ostatnie lata miał się dobrze, a inne szpitale zazdrościły nam takiego wyniku finansowego. Natomiast 2022 roku przynosi ogromne straty, bo to jest blisko 10 milionów złotych. I w planie ogromne, wielomilionowe straty budżetu szpitala na rok 2023. Nie możemy się na taką sytuację zgodzić. (...) Bardzo niekorzystną sytuacją były zmiany dyrekcji. Od 2019 roku, kiedy ze stanowiska dyrektora szpitala odeszła pani Katarzyna Arent, było już trzech kolejnych dyrektorów i wygląda na to, że szykuje nam się czwarty dyrektor. Ta cała sytuacja nie wpływa korzystnie na szpital. Powoduje zaburzenie pewnej atmosfery w szpitalu, odchodzenie lekarzy. I to wszystko przekłada się na wynik finansowy szpitala - dodaje przewodnicząca klubu PiS.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.