JUŻ W KIOSKU

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach bez dyrektora?

2022-12-29 10:40:26

Ocena:

2.5/5 | 4 głosów

Wtorkowe (27 grudnia 2022 r.) posiedzenie Społecznej Rady Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zakończyło się rezygnacją Mileny Witczak z pełnionej od czerwca 2022 roku funkcji dyrektora starachowickiej lecznicy. 

fot. Powiat Starachowicki

Społeczna Rada starachowickiego szpitala negatywnie zaopiniowała i nie przyjęła planu finansowego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach na 2023 rok, który zakłada stratę w wysokości 25 milionów złotych, i właśnie ta decyzja Rady miała być przyczyną rezygnacji Witczak. 

O komentarz do sprawy poprosiliśmy starostę powiatu, Piotra Ambroszczyka.

- Oficjalnie pani Witczak nie zrezygnowała z funkcji dyrektora. Nie wpłynęło do nas żadne pismo w tej sprawie. Plan finansowy zakładający stratę blisko 25 milionów złotych pani dyrektor na społecznej radzie przedstawiła. Poprosiłem członków rady, żebyśmy nie przyjmowali tego. W głosowaniu większość była przeciwna temu zaproponowanemu planowi, w związku z tym rada zaopiniowała go negatywnie. Najprawdopodobniej w związku z tym pani dyrektor ambicjonalnie zasugerowała taką możliwość, którą podtrzymała w nieoficjalnej rozmowie po posiedzeniu Rady Społecznej - mówi starosta Piotra Ambroszczyk.

Starosta poinformował, że dzień po posiedzeniu Społecznej Rady PZOZ w Starachowicach, Zarząd Powiatu spotkał się z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem.

- Przekazaliśmy panu wojewodzie pismo z zestawieniami, jak sytuacja wygląda w wykonaniu kontraktów. Z porównania realizacji umów z NFZ w miesiącach kwiecień - listopad 2019 do takiego samego okresu w 2022 r., wynika że szpital stracił przychody w wysokości 19,7 miliona złotych. Domagamy się otrzymania rekompensaty z rezerwy ogólnej państwa - dodaje Ambroszczyk.

Jak mówi, obowiązki dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przejął dr Jacek Walkowski, zastępca ds. leczniczych.

- Zobowiązałem pisemnie panią dyrektor Witczak, żeby przekazała panu dyrektorowi Walkowskiemu bieżące sprawy, żeby wiedział o wszystkim i wiedział, jaki jest stan zaawansowania różnych spraw. Dzisiaj (czwartek, 29 grudnia - przyp.red.) będzie spotkanie z kierownikami oddziałów. Koniec roku, dużo się dzieje. Dostałem informację, że pani dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim - informuje Ambroszczyk. – Po zakończeniu sesji dołączę do rozmów z kadrą kierowniczą szpitala.

Radna Rady Powiatu Danuta Krępa poinformowała o wniosku, w którym klub Prawa i Sprawiedliwości, w związku z sytuacją w PZOZ apeluje o zwołaniu sesji nadzwyczajnej.

- Niepokoi nas bardzo sytuacja finansowa szpitala  i chcemy uzyskać szczegółowe informacje na temat sytuacji finansowej szpitala - mówi radna Krępa. -  Szpital starachowicki przez ostatnie lata miał się dobrze, a inne szpitale zazdrościły nam takiego wyniku finansowego. Natomiast 2022 roku przynosi ogromne straty, bo to jest blisko 10 milionów złotych. I w planie ogromne, wielomilionowe straty budżetu szpitala na rok 2023. Nie możemy się na taką sytuację zgodzić. (...) Bardzo niekorzystną sytuacją były zmiany dyrekcji. Od 2019 roku, kiedy ze stanowiska dyrektora szpitala odeszła pani Katarzyna Arent, było już trzech kolejnych dyrektorów i wygląda na to, że szykuje nam się czwarty dyrektor. Ta cała sytuacja nie wpływa korzystnie na szpital. Powoduje zaburzenie pewnej atmosfery w szpitalu, odchodzenie lekarzy. I to wszystko przekłada się na wynik finansowy szpitala - dodaje przewodnicząca klubu PiS.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-29

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.
Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

2023-11-25

Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wariant budowy obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych po przeprowadzonej analizie zarekomendowała tzw. wariant północny. W kolejnym kroku zostanie przygotowana decyzja środowiskowa.
Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

2023-11-26

Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

Połączenia przychodzące od nieznanych numerów telefonów często wiążą się ze sporym stresem. Nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że cyberprzestępcy wykorzystują połączenia telefoniczne w celu wyłudzenia danych osobowych. Zobacz poradnik, jak sprawdzić obcy numer telefonu!
Harcerze śladami partyzantów

2023-11-25

Harcerze śladami partyzantów

W dniach 17-19 listopada br. odbyła się kolejna edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowana co roku przez 15. Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice.
Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

2023-11-24

Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

Zakończyły się prace przy budowie centrum przesiadkowego w zachodniej części miasta. Tam, gdzie niedawno nierówne chodniki i zniszczone wiaty przystankowe nie zachęcały do odwiedzin, stanął nowoczesny dwupoziomy parking. Przebudowany został również plac dworca.
Przejścia dla pieszych zmodernizowane

2023-11-23

Przejścia dla pieszych zmodernizowane

Zakończyły się prace drogowe związane z modernizacją przejść dla pieszych przy al. Jana Pawła II i przy skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Miodową.