JUŻ W KIOSKU

Polski Ład szansą dla kraju i regionu

2021-05-26 13:18:39

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowy (26 maja) poranek, w Starachowicach oficjalnie zostały zaprezentowane najważniejsze założenia programu Polski Ład. Podczas konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec podkreślał, że pogram stawia na rozwój gospodarczy i społeczny kraju.

Polski Ład

O pozytywach Polskiego Ładu, obok parlamentarzysty, mówili: prezydent Starachowic Marek Materek, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Pruś, radne powiatu Danuta Krępa i Agnieszka Kuś oraz radny miejski Tomasz Andrzejewski.

- Polski Ład to program, który został przedstawiony przez Prawo i Sprawiedliwość w dosyć istotnym momencie naszego funkcjonowania. Z koronawirusem, który na całym świecie wywołał spustoszenie nie tylko w kwestii zdrowotności, ale i gospodarki, powoli się żegnamy - mówił szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. - Polska w dochodach będzie miała ubytek procentowy na poziomie 2,7 gospodarka. To najniższy wskaźnik w Unii Europejskiej. To dobry prognostyk. Polska ma największe szanse odbicia się od dna, które osiągnęliśmy z powody koronawirusa. (...) Dlatego, Prawo i Sprawiedliwość, wraz z polskim rządem zaproponowało Polski Ład, jako program polityczny, program strategiczny, program którego celem jest przeprowadzenie Polski od okresu pandemii do dobrych rezultatów gospodarczych, jak i społecznych - podkreślił poseł.

Jak mówił Krzysztof Lipiec, fundament przyszłości Polski został oparty na pięciu filarach. To niższe podatki (zerowy podatek przy płacy minimalnej, kwota wolna od podatku 30 tys. zł, II próg podatkowy 120 tys. zł, emerytura bez podatku do 2.500 zł); polityka zdrowotna: fundusz restrukturyzacji szpitali, likwidacja limitów i kolejek do lekarzy, czy badania profilaktyczne dla osób 40 plus. To również zmiany dotyczące mieszkalnictwa, jak budowa mieszkań do 70 m.kw. bez pozwolenia na budowę. Program przewiduje również wzrost dochodów, inwestycje (drogowe, kolejowe, oświatowe, kulturalne).

- Na tych pięciu filarach zasadzony jest nowy ład aż do momentu, gdy znowu wkroczymy na właściwą ścieżkę rozwoju, co pozwoli zmniejszyć nasz dystans do krajów rozwiniętych UE. (...) Dzięki wynegocjowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego 770 mld zł dla Polski, do województwa świętokrzyskiego powinno trafić ok. 25 mld zł. To pieniądze, jakich do tej pory nie było - dodał poseł.

Obecny na spotkaniu prezydent Starachowic Marek Materek, mówił, że jego obecność na konferencji jest nieprzypadkowa, ponieważ jest przykładem samorządowca, który przy każdym uruchamianym rządowym programie stara się szukać punktów, które są ważne dla gminy Starachowice czy powiatu starachowickiego.

- (...) I staram się przy pomocy pana posła, pana przewodniczącego i pana marszałka zabiegać o to, by tych projektów zostało zrealizowanych w mieście, jak najwięcej - mówił prezydent. - Dzięki wsparciu rządowemu udało się wybudować budynki mieszkalne przy ul. Piłsudskiego, planowane są kolejne bloki, budowa osiedla mieszkaniowego na terenie starego szpitala. To także wsparcie dla starachowickiej kultury, czy starachowickiego szpitala. Dzięki tym funduszom powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla chorych na Alzheimera czy północna obwodnica Starachowic - wymieniał. - Mam nadzieję, że samorząd Starachowic i samorząd powiatu starachowickiego w nowym Polskim Ładzie znajdzie swoje dobre miejsce i jak najwięcej środków zostanie tu wykorzystanych - dodał włodarz Starachowic.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zaznaczył, że Polska wychodzi z epidemii koronawirusa obronną ręką, a program jest szansą na poprawę życia Polaków.

- Teraz polska gospodarka zyska nowy impuls, który pozwoli nadrobić stracony czas - mówił.

- 770 mld zł dla Polski, to 25 mld zł dla województwa świętokrzyskiego. To niewyobrażalne pieniądze - powiedział Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. - Dla porównania, w ostatniej perspektywie finansowej wydaliśmy kilkakrotnie mniej, bo 1,4 mld zł. Zaczynamy nadrabiać zaległości, ale wiele jeszcze przed nami. Działania wynikające z nowego ładu będą oczkiem w głowie władzy publicznej.

Przewodniczący zwrócił uwagę na fakt, że wiele punktów programu poświęconych jest poprawie służby zdrowia w Polsce, gdyż w tej dziedzinie wciąż jest wiele do nadrobienia. Jako przykład zmian podał program stypendialny dla lekarzy, który wdrażany jest przez województwo świętokrzyskie.

Na zalety Polskiego Ładu wskazywały również lokalni samorządowcy. Radna Rady Powiatu podkreślała, że nowy Polski Ład to szybki rozwój gospodarczy i społeczny. Natomiast radna Agnieszka Kuś zaznaczyła, że radni będą zachęcać do korzystania z możliwości programu. Zaś radny Rady Miejskiej Tomasz Andrzejewski jest przekonany, że Polski Ład przyniesie wiele dobrego.

- Każdy z nas chce żyć na lepszym poziomie a Polski Ład daje taką szanse - podkreślił.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

2022-01-21

Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

Decyzją Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej - Komunikacja Miejska, w piątek (21 stycznia) na stanowisko prezesa Zarządu miejskiej spółki został powołany Piotr Paweł Urbanek. 
Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

2022-01-21

Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

Ciemność zapanowała w środowy (19 stycznia) wieczór na osiedlu Żeromskiego. Utrudnienia mogą potrwać do poniedziałku 24 stycznia br.
Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

2022-01-20

Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

Prezydent Starachowic, który od przeszło 7 lat osobiście prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, zajął 3 miejsce w rankingu najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2021 roku.    
Wega nadal poszukiwana

2022-01-19

Wega nadal poszukiwana

Wega, sunia rasy mały munsterlander, zaginęła rok temu. Jej rodzina wciąż wierzy w szczęśliwe zakończenie. 
Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

2022-01-19

Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowił szczepienia przeciwko Covid - 19 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (ul. Batalionów Chłopskich 6). Rejestracji można dokonać poprzez bezpłatną infolinię, na stronie pacjent.gov.pl, wysyłając sms lub dzwoniąc do punktu szczepień. 
Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

2022-01-19

Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

Starachowiczan obserwujących profil społecznościowy prezydenta miasta Marka Materka od rana rozgrzewają jego dwa wpisy. W pierwszym opisuje swój "Sen o Starachowicach, w drugim "Sen o Polsce", w którym nawołuje do pojednania i zaprasza przedstawicieli wszystkich partii do naszego miasta. "Błagam polityków ze wszystkich opcji politycznych - siądźcie i porozumiejcie się dla dobra Polski. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie została zwołana mimo tego, co dzieje się wokół naszego Kraju. Dlatego zapraszam do Starachowic. Udostępnię swój gabinet i pomogę w mediacjach" - czytamy.
Podziękowania dla Ewy Skiby

2022-01-19

Podziękowania dla Ewy Skiby

Prezydent Miasta Marek Materek, starostą starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz były starosta Piotr Babicki podziękowali Ewie Skibie, która po 7 latach pracy w Urzędzie Miejskim ustępuje ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta ds. gospodarczych.
Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

2022-01-17

Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

W poniedziałek (17 stycznia) rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach Iwona Tamiołło poinformowała, że Prezydent Starachowic Marek Materek odwołał Ewę Skibę ze stanowiska Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.
Osierocili nastoletniego syna

2022-01-17

Osierocili nastoletniego syna

Na początku stycznia informowaliśmy o dramacie, do którego doszło w jednej ze starachowickich rodzin. Mieszkaniec miasta zmarł na Covid-19, a jego żona przetransportowana ze Starachowic do Lublina walczyła o życie podłączona do aparatury ECMO. Jak poinformowała m.in. Telewizja Polsat, życia 50-latki nie udało się uratować.