JUŻ W KIOSKU

Polski Ład: miliony dla powiatu starachowickiego

2021-10-26 09:27:04

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ogłoszono wyniki pierwszego naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do naszego województwa trafi miliard złotych. Do gmin i powiatu starachowickiego 60 mln zł, z czego w ramach pierwszego naboru, prawie 22 mln zł pozyskały Starachowice.

fot. Gazeta Starachowicka

Fundusze, które trafią do gminy Starachowice, mają zostać przeznaczone na modernizację ulic: Ustronie, Spokojna, Słowackiego, Mariańskiego, Wąsika Kowalskiego, Porucznika Robota, Zaczkiewicza, Jeżynowa; budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 i remont wnętrza Parku Kultury.

-  Polski Ład jest programem finansowanym wyłącznie ze środków krajowych. Są to środki inwestycyjne, które z całą pewnością przyczynią się nie tylko do rozwoju lokalnych społeczności, ale również do rozwoju polskiej przedsiębiorczości - mówił podczas poniedziałkowej (25 października) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec. - Zadania, które pan prezydent zgłosił do Polskiego Ładu zyskały akceptację. Są one zostały naprawdę mądrze skonstruowane, co jest ewenementem na skalę ogólnopolską - podkreślił parlamentarzysta. 

- Dziękuję serdecznie panu posłowi za pomoc. Dziękuję za pana pośrednictwem panu premierowi, dlatego że, dzięki tym środkom będzie się zmieniała nasza mała ojczyzna, a to po prostu bardzo nas cieszy - powiedział prezydent Starachowic, Marek Materek.

- Patrząc na gminę Starachowice, widzimy jak wiele inwestycji jest realizowanych i one są realizowane właśnie dzięki pomocy rządowej. Gminy mając nawet najlepsze plany, najlepsze wizje rozwoju, nie mogłoby tego zrealizować, gdyby nie było tych pieniędzy. Dzięki tym środkom mogą się spełniać oczekiwania ludzi, którzy często na drogi w swoich małych miejscowościach czekali całe lata - dodała radna Rady Powiatu Danuta Krępa, dziękując posłowi Lipcowi za dużą aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu środków dla regionu.

Powiat starachowicki pozyskał 10 mln zł. W ramach tych środków przebudowane i rozbudowane zostaną odcinki czterech dróg powiatowych o łącznej długości 6,5 km na terenie gmin: Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec. Pojawi się na nich nowa nawierzchnia, wraz z całą infrastrukturą drogową tj. chodnikiem, ciągami pieszo – rowerowymi, pasami ruchu dla rowerów, systemem odwodnienia, oświetleniem i oznakowaniem. Przebudowana zostanie m.in. droga od ronda przy ul. Leśnej w stronę Lipia - ciąg pieszo rowerowy do skrętu w stronę Lipia. Dalej powstanie nowa nawierzchnia drogi prowadzącej w stronę drogi do Lubieni. 

Ponadto, do gminy Pawłów ma trafić  6.799.575 zł na rozbudowę infrastruktury szkolnej. Gmina Mirzec otrzymać ma 12.750.000 zł na projekt: zintegrowana rewitalizacji centrum Mirca - II etap rewitalizacji. Gminy Wąchock, kwotę  2.520.000 zł przeznaczyć ma na budowę ścieżki rowerowej wokół zbiornika wodnego wraz z modernizacją jazu w miejscowości Wąchock. Natomiast do gmina Brody  trafić ma 6.030.000 zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, a także budowę wieży widokowej wraz z tyrolką oraz miejscami parkingowymi celem poszerzenia atrakcji centrum turystycznego w Rudzie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.