JUŻ W KIOSKU

Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia. 

Partnerem wystawy jest Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie, w Starachowicach uroczyście otworzył ją konsul generalny dr Michael Groß. 

Udział wernisażu wystawy wzięli również poseł Agata Wojtyszek, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członkowie Zarządu Powiatu - Jerzy Materek i Stanisław Wojtan. wiceprezydenci Elżbieta Gralec i Marcin Gołębiowski, wiceburmistrz Wąchocka Sebastian Staniszewski, starachowicka młodzież oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych miasta. 

- Miesiąc styczeń jest szczególnym miesiącem, bo właśnie 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy. I uzyskał tę władzę w sposób demokratyczny, w sposób całkowicie legalny, a to pokazuje, ze demokracja nie chroni nas od błędów. Umiejętnie omamił jeden z najbardziej kulturalnych i twórczych narodów. Tytuł wystawy bardzo wiele mówi, policja miała gwarantować spokój i bezpieczeństwo wszystkim Niemcom i te właśnie mechanizmy demokracji doprowadziły do tego, że rozbudowane formacje policyjne, mające w zamyśle strzec ludzi stały się narzędziem zagłady - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.  

Konsul Michael Groß zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz, że bez przypominania nie ma nauki na przyszłość. 

- Zapewniam, że Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności, pamiętają o ciemnej karcie swojej historii. Ale dzisiaj my wszyscy mieszkamy pod dachem Unii Europejskiej i wspólnych wartości, w demokratycznych społeczeństwach. Wystawa  „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” pokazuje rolę niemieckiej policji.  To historia terroru, którego dopuszczały się jej jednostki zarówno na terenach Niemiec, jak i w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Już ponad 220 tysięcy osób obejrzało tę wystawę, takich miejscach jak obóz w Sztutowie czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Liczę, że w Starachowicach również znajdą się osoby zainteresowane - dodał konsul. 

Ważnym punktem wystawy jest wyjaśnienie funkcji poszczególnych organizacji policyjnych i ich bezpośredni wpływ na politykę III Rzeszy. 

Wystawa Niemieckiej Wyższej Szkoły Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych. 

(na zdjęciu konsul Konsul Michael Groß)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

2023-01-20

Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

Kiedy choruje dziecko cały świat traci barwy. Rozpoczyna się nieustanna walka o zdrowie. 
Drugie życie książek

2023-01-19

Drugie życie książek

Stare wydania na półkach to czyjeś życie. Ktoś kiedyś te książki ukochał, nosił w plecaku, poplamił kawą i płakał nad ostatnim rozdziałem - mogły zostać wyrzucone i zapomniane, a jednak zyskały nowe życie. W stodole na końcu świata, pod skrzydłami Kogutów.  O czym w ogóle mowa?