JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia. 

Partnerem wystawy jest Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie, w Starachowicach uroczyście otworzył ją konsul generalny dr Michael Groß. 

Udział wernisażu wystawy wzięli również poseł Agata Wojtyszek, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członkowie Zarządu Powiatu - Jerzy Materek i Stanisław Wojtan. wiceprezydenci Elżbieta Gralec i Marcin Gołębiowski, wiceburmistrz Wąchocka Sebastian Staniszewski, starachowicka młodzież oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych miasta. 

- Miesiąc styczeń jest szczególnym miesiącem, bo właśnie 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy. I uzyskał tę władzę w sposób demokratyczny, w sposób całkowicie legalny, a to pokazuje, ze demokracja nie chroni nas od błędów. Umiejętnie omamił jeden z najbardziej kulturalnych i twórczych narodów. Tytuł wystawy bardzo wiele mówi, policja miała gwarantować spokój i bezpieczeństwo wszystkim Niemcom i te właśnie mechanizmy demokracji doprowadziły do tego, że rozbudowane formacje policyjne, mające w zamyśle strzec ludzi stały się narzędziem zagłady - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.  

Konsul Michael Groß zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz, że bez przypominania nie ma nauki na przyszłość. 

- Zapewniam, że Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności, pamiętają o ciemnej karcie swojej historii. Ale dzisiaj my wszyscy mieszkamy pod dachem Unii Europejskiej i wspólnych wartości, w demokratycznych społeczeństwach. Wystawa  „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” pokazuje rolę niemieckiej policji.  To historia terroru, którego dopuszczały się jej jednostki zarówno na terenach Niemiec, jak i w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Już ponad 220 tysięcy osób obejrzało tę wystawę, takich miejscach jak obóz w Sztutowie czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Liczę, że w Starachowicach również znajdą się osoby zainteresowane - dodał konsul. 

Ważnym punktem wystawy jest wyjaśnienie funkcji poszczególnych organizacji policyjnych i ich bezpośredni wpływ na politykę III Rzeszy. 

Wystawa Niemieckiej Wyższej Szkoły Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych. 

(na zdjęciu konsul Konsul Michael Groß)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".
 Wielki finał StarAch! Festiwal 2024

2024-06-05

Wielki finał StarAch! Festiwal 2024

Już w najbliższą sobotę 8 czerwca br. o godzinie 17.00 zapraszamy na wielki finał StarAch! Festiwal 2024 do Amfiteatru w Parku Miejskim.