Ocena:
5/5 | 1 głosów
Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.
Partnerem wystawy jest Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie, w Starachowicach uroczyście otworzył ją konsul generalny dr Michael Groß.
Udział wernisażu wystawy wzięli również poseł Agata Wojtyszek, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członkowie Zarządu Powiatu - Jerzy Materek i Stanisław Wojtan. wiceprezydenci Elżbieta Gralec i Marcin Gołębiowski, wiceburmistrz Wąchocka Sebastian Staniszewski, starachowicka młodzież oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych miasta.
- Miesiąc styczeń jest szczególnym miesiącem, bo właśnie 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy. I uzyskał tę władzę w sposób demokratyczny, w sposób całkowicie legalny, a to pokazuje, ze demokracja nie chroni nas od błędów. Umiejętnie omamił jeden z najbardziej kulturalnych i twórczych narodów. Tytuł wystawy bardzo wiele mówi, policja miała gwarantować spokój i bezpieczeństwo wszystkim Niemcom i te właśnie mechanizmy demokracji doprowadziły do tego, że rozbudowane formacje policyjne, mające w zamyśle strzec ludzi stały się narzędziem zagłady - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.
Konsul Michael Groß zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz, że bez przypominania nie ma nauki na przyszłość.
- Zapewniam, że Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności, pamiętają o ciemnej karcie swojej historii. Ale dzisiaj my wszyscy mieszkamy pod dachem Unii Europejskiej i wspólnych wartości, w demokratycznych społeczeństwach. Wystawa „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” pokazuje rolę niemieckiej policji. To historia terroru, którego dopuszczały się jej jednostki zarówno na terenach Niemiec, jak i w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Już ponad 220 tysięcy osób obejrzało tę wystawę, takich miejscach jak obóz w Sztutowie czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Liczę, że w Starachowicach również znajdą się osoby zainteresowane - dodał konsul.
Ważnym punktem wystawy jest wyjaśnienie funkcji poszczególnych organizacji policyjnych i ich bezpośredni wpływ na politykę III Rzeszy.
Wystawa Niemieckiej Wyższej Szkoły Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych.
(na zdjęciu konsul Konsul Michael Groß)

2023-01-26
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki
Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie.
2023-01-26
Cudowny wieczór z Kiepurą
Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki.
2023-01-25
Wycieczka do Tyrolu
Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
2023-01-25
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę
Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki.
2023-01-23
Żeglowanie jest koniecznością
Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
2023-01-22
Marzy Ci się kariera aktorska?
Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.
2023-01-21
Od lat walczy z podstępną chorobą
Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw. - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji.
2023-01-20
"Słoneczko" gra z WOŚP
Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
2023-01-20
Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki
Kiedy choruje dziecko cały świat traci barwy. Rozpoczyna się nieustanna walka o zdrowie.
2023-01-19