JUŻ W KIOSKU

Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia. 

Partnerem wystawy jest Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie, w Starachowicach uroczyście otworzył ją konsul generalny dr Michael Groß. 

Udział wernisażu wystawy wzięli również poseł Agata Wojtyszek, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członkowie Zarządu Powiatu - Jerzy Materek i Stanisław Wojtan. wiceprezydenci Elżbieta Gralec i Marcin Gołębiowski, wiceburmistrz Wąchocka Sebastian Staniszewski, starachowicka młodzież oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych miasta. 

- Miesiąc styczeń jest szczególnym miesiącem, bo właśnie 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy. I uzyskał tę władzę w sposób demokratyczny, w sposób całkowicie legalny, a to pokazuje, ze demokracja nie chroni nas od błędów. Umiejętnie omamił jeden z najbardziej kulturalnych i twórczych narodów. Tytuł wystawy bardzo wiele mówi, policja miała gwarantować spokój i bezpieczeństwo wszystkim Niemcom i te właśnie mechanizmy demokracji doprowadziły do tego, że rozbudowane formacje policyjne, mające w zamyśle strzec ludzi stały się narzędziem zagłady - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.  

Konsul Michael Groß zwrócił uwagę na bardzo istotną rzecz, że bez przypominania nie ma nauki na przyszłość. 

- Zapewniam, że Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności, pamiętają o ciemnej karcie swojej historii. Ale dzisiaj my wszyscy mieszkamy pod dachem Unii Europejskiej i wspólnych wartości, w demokratycznych społeczeństwach. Wystawa  „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” pokazuje rolę niemieckiej policji.  To historia terroru, którego dopuszczały się jej jednostki zarówno na terenach Niemiec, jak i w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Już ponad 220 tysięcy osób obejrzało tę wystawę, takich miejscach jak obóz w Sztutowie czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Liczę, że w Starachowicach również znajdą się osoby zainteresowane - dodał konsul. 

Ważnym punktem wystawy jest wyjaśnienie funkcji poszczególnych organizacji policyjnych i ich bezpośredni wpływ na politykę III Rzeszy. 

Wystawa Niemieckiej Wyższej Szkoły Policji w Münster na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych. 

(na zdjęciu konsul Konsul Michael Groß)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-21

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon". 
Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15

Przechowalnie lokalnej historii

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    
Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

2023-09-14

Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

Jak budowano chaty, czym pracowano w polu i w domu, co jedzono, jak spędzano wolny czas, jak zarabiano na życie? Jednym słowem, jak wyglądała codzienność dawnej świętokrzyskiej wsi? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego 14 września br. przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

2023-09-13

W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

Stowarzyszenie Promocji Talentów oraz Park Kultury w Starachowicach zapraszają do udziału w II Przeglądzie Fotografii Wernakularnej zatytułowanym “Spotkania rodzinne”. Konkurs potrwa do 5 października. 
Obchody Dnia Sybiraka

2023-09-11

Obchody Dnia Sybiraka

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 84 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 września.

2023-09-11

"Kije na 2 mile"

Prezydent Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Międzyszkolny Oddział PTTK oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na marsz Nordic Walking  „Kije na 2 mile”- SPACER & MARSZ, organizowany w ramach obchodów 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika. Wydarzenie odbędzie się 17 września i rozpocznie nad zalewem Pasternik.   
„Plon niesiemy, plon”

2023-09-12

„Plon niesiemy, plon”

Z okazji jubileuszu 35-lecia Chór Kameralny Concentus w Starachowicach nawiązał współpracę z Zespołem Folklorystyczno-Obrzędowym Sołtyski z Pawłowa. Kontynuacją tych działań jest koncert pod tytułem „Plon niesiemy, plon”, który odbędzie się 15 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach, ul. Wojska Polskiego 9.