JUŻ W KIOSKU

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19 11:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.

 

 

Obecni na spotkaniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 i 12 mieli wielką frajdę uczestnicząc w rozmowach przy „herbatce”, w których to autor przeprowadzał wywiad z chętnymi osobami.

Tematem były nie tylko książki ale również plany na przyszłość, relacje między dziećmi a rodzicami, w tym... zarabianie pieniędzy. Na miejscu można było kupić książki autora przygotowane przez starachowicką księgarnię. Nikogo nie trzeba było zachęcać do wzięcia autografu, młodzi ustawili się w długiej kolejce i cierpliwie czekali. 

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, dofinansowane przez Instytut Książki. Główne sprawczynie pisarskiego zamieszania to Magda Mroczek i Renata Gola. Obie prowadzą kluby dyskusyjne - Magda czaruje słowem młodzież, Renata w podróże literackie zabiera najmłodszych. 

- Mój Dyskusyjny Klub Książki powstał z miłości… Z miłości do książek oraz do dzieciaków. Chciałam stworzyć dla nich miejsce, w którym mogą swobodnie rozmawiać, wyrażać swoje opinie, nazywać uczucia, ale także odpocząć i po prostu dobrze się bawić. Nasze spotkania prowadzę w formie warsztatów jako odskocznię i alternatywę dla telefonów i komputerów. Obecnie do klubu należą uczniowie klas 5 i 6 różnych szkół podstawowych. Wspólnie tworzymy historię, bo już nikt po nas nie będzie przecież pierwszym Dyskusyjnym Klubem Książki dla dzieci w Starachowicach - śmieje się Renata Gola, a ja zaczynam żałować, ze przekroczyłam osiemnastkę. Zapisało by się i chodziło na takie fajne czytelnicze spotkania, prawda? 

Jednocześnie całą redakcją zachęcamy rodziców, by zaproponowali swoim pociechom taką właśnie formę spędzania wolnego czasu. Dyskusyjne Kluby Książki to spotkania osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach, jest więc szansa, że najmłodsi nawiążą tam wspaniałe i wartościowe przyjaźnie. 

Uczestnikiem DKK może być każdy. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka. DDK dla najmłodszych to klasy szkoły podstawowej, DKK dla młodzieży obejmuje szkoły średnie. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”.