JUŻ W KIOSKU

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19 11:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.

 

 

Obecni na spotkaniu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 i 12 mieli wielką frajdę uczestnicząc w rozmowach przy „herbatce”, w których to autor przeprowadzał wywiad z chętnymi osobami.

Tematem były nie tylko książki ale również plany na przyszłość, relacje między dziećmi a rodzicami, w tym... zarabianie pieniędzy. Na miejscu można było kupić książki autora przygotowane przez starachowicką księgarnię. Nikogo nie trzeba było zachęcać do wzięcia autografu, młodzi ustawili się w długiej kolejce i cierpliwie czekali. 

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, dofinansowane przez Instytut Książki. Główne sprawczynie pisarskiego zamieszania to Magda Mroczek i Renata Gola. Obie prowadzą kluby dyskusyjne - Magda czaruje słowem młodzież, Renata w podróże literackie zabiera najmłodszych. 

- Mój Dyskusyjny Klub Książki powstał z miłości… Z miłości do książek oraz do dzieciaków. Chciałam stworzyć dla nich miejsce, w którym mogą swobodnie rozmawiać, wyrażać swoje opinie, nazywać uczucia, ale także odpocząć i po prostu dobrze się bawić. Nasze spotkania prowadzę w formie warsztatów jako odskocznię i alternatywę dla telefonów i komputerów. Obecnie do klubu należą uczniowie klas 5 i 6 różnych szkół podstawowych. Wspólnie tworzymy historię, bo już nikt po nas nie będzie przecież pierwszym Dyskusyjnym Klubem Książki dla dzieci w Starachowicach - śmieje się Renata Gola, a ja zaczynam żałować, ze przekroczyłam osiemnastkę. Zapisało by się i chodziło na takie fajne czytelnicze spotkania, prawda? 

Jednocześnie całą redakcją zachęcamy rodziców, by zaproponowali swoim pociechom taką właśnie formę spędzania wolnego czasu. Dyskusyjne Kluby Książki to spotkania osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach, jest więc szansa, że najmłodsi nawiążą tam wspaniałe i wartościowe przyjaźnie. 

Uczestnikiem DKK może być każdy. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka. DDK dla najmłodszych to klasy szkoły podstawowej, DKK dla młodzieży obejmuje szkoły średnie. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość do książek i dziecięcych czytelników

2024-05-17

Miłość do książek i dziecięcych czytelników

Uśmiechnięta, energiczna, zakochana równie mocno w książkach co w spotkaniach z małymi czytelnikami, dla których prowadzi literackie zajęcia w kierowanej przez siebie filii "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Pomysłowość i zaangażowanie Magdaleny Mroczek zostało docenione tytułem "Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023", przyznanym w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji.