JUŻ W KIOSKU

Pikniki z wojskiem

2023-08-18 07:30

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Pokaz sprzętu, którym dysponuje polska armia, punkty rekrutacji do wojska, koncerty, zabawy dla najmłodszych i poczęstunek grochówką. W takiej atmosferze w Bodzentynie i Wąchocku odbyły się pikniki "Silna Biało-Czerwona" Ministerstwa Obrony Narodowej, przygotowane z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego.  Była możliwość ciekawego spędzenia czasu z rodziną, czy znajomymi. 

fot. UMiG Bodzentyn 

Tego typu imprezy zorganizowano w dniach od 12 sierpnia do 15 sierpnia w blisko 70 miejscowości w różnych zakątkach Polski. W Bodzentynie okazja do spotkania z żołnierzami była 14 sierpnia, a w Wąchocku dokładnie w dniu ich święta, czyli 15 sierpnia. Pikniki był przede wszystkim okazją do przybliżenia społeczeństwu możliwości, jakimi dysponują polskie siły zbrojne oraz zachętą do zasilenia ich szeregów.  Wojsko pochwaliło się reprezentacyjnym sprzętem. Był to m.in. czołg Leopard, kołowy transporter opancerzony Rosomak, wyrzutnia rakiet Langusta, moździerz samobieżny Rak, armatohaubica Krab, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad oraz pojazdy patrolowe Hummer, czy wóz patrolu saperskiego. Maszyny można było obejrzeć, także od środka, a niektóry sprzęt także wypróbować, co stanowiło niewątpliwą atrakcję dla uczestników pikniku. Mieli oni także możliwość bezpośredniej rozmowy z żołnierzami, a także zadeklarowania chęci służby wojskowej w punktach rekrutacyjnych. Treściom militarnym towarzyszyło oprawa kulturalno - rozrywkowa.  Na scenie prezentowali się wokaliści i tancerze, były koncerty orkiestr dętych. Z myślą o dzieciach przygotowano szereg zabaw i konkursów, także tych zaproponowanych przez wojsko. Na pikniku nie zabrakło też poczęstunku. Serwowano oczywiście potrawę, która stała się już symbolem żołnierskiej kuchni, czyli zupę grochową. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"