JUŻ W KIOSKU

Pasternik pięknieje

2023-06-01 16:52:47

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.

fot. Gazeta Starachowicka

Aktualnie trwa modernizacja grobli na zalewie Pasternik. Ścieżka pieszo-rowerowa, pergole czy ławki w połączeniu z otaczającą zielenią i dźwiękami świata natury już tworzą magię tego miejsca. Podczas czwartkowej (1 czerwca br.) konferencji prasowej, prezydent Starachowic Marek Materek zapowiedział kolejne zmiany nad Pasternikiem. Miasto podpisze umowę na zagospodarowanie północnej linii brzegowej zbiornika.

- Jesteśmy gotowi na podpisanie umowy z wykonawcą prac związanych z rewitalizacją tego terenu. To niezwykle ważna inwestycja kończąca prace związane z zagospodarowaniem i oczyszczeniem zalewu Pasternik. Zagospodarowaliśmy już groblę od ulicy Radomskiej aż do ulicy Kieleckiej. Na 500-metrowym odcinku powstało nowe oświetlenie, mała architektura w postaci koszy na śmieci, ławek parkowych. Na nowo zagospodarowany został także skwer przy wejściu na groblę. Postawiliśmy tam pergolę, ale również powstały miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Teraz czekamy na kolejne prace. Północna linia brzegowa zostanie zagospodarowana na nowo. Powstanie tam skatepark, plac zabaw, ścieżka rowerowa. Pojawi się zieleń i to miejsce zyska nowe oblicze. Przestrzeń nazywana przez lata „łąką” stanie się znów wizytówką Starachowic, która z pewnością będzie odwiedzana przez mieszkańców podczas rodzinnych spacerów – zapewnia Prezydent Materek.

Zadanie warte blisko 10 milionów złotych będzie składać się z dwóch etapów prac inwestycyjnych. W terminie do 30 października bieżącego roku potrwają prace związane z zagospodarowaniem północnej linii brzegowej zalewu Pasternik. W ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy dojdzie natomiast do przebudowy ciągu pieszo-rowerowego, łączącego ul. Kielecką z osiedlem Orłowo w Starachowicach wraz z budową oświetlenia i odbudową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Kamienną. W ramach projektu powstanie oświetlenie drogowe, monitoring oraz obiekty małej architektury. Tworzyć ją będą ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, altany, plac zabaw, oświetlenie, a także nasadzona zieleń. Powstanie ścieżka rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy, promenada reprezentacyjna, pomosty, podesty, skatespot.

Wykonawcą prac inwestycyjnych przy Pasterniku będzie Zakład Remontowo-Budowlany Wojtczak. 

- Dołożymy wszelkich starań, aby realizację tej inwestycji wykonać jak najlepiej. Kluczowym zadaniem przy tej inwestycji na pewno będzie budowa kładki przez rzekę Kamienną, która umożliwi wszystkim mieszkańcom jeszcze lepsze skomunikowanie tego miejsca i aktywne spacery wokół zalewu – zapewnia Bartosz Wojtczak, przedstawiciel wykonawcy.

Prace inwestycyjne przy zalewie Pasternik to kolejny krok w stronę zwiększania atrakcyjności Starachowic.

- Kompleksowość tego miejsca zwiększymy poprzez budowę parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. A przecież jeszcze za chwilę rozpoczynają się prace związane z budową wiaduktu, który usprawni komunikację w mieście. Za bezpieczne i szybkie dotarcie do domu odpowiadają już inne inwestycje w tej części Starachowic. Nowa ulica Moniuszki czy rondo u zbiegu ulic Nowowiejskiej i 6-go Września to inwestycje drogowe, które są ważne dla wszystkich mieszkańców – podkreśla prezydent.

Zagospodarowanie północnej linii brzegowej zalewu Pasternik realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”, a jego finansowanie przewidziane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (Działanie 6.5 „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Oś 6 „Rozwój miast”).

fot. Gazeta Starachowicka

fot. UM Starachowice

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.