JUŻ W KIOSKU

Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

2022-01-24 18:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Wyzwolenie Starachowic nie dokonało się samo, udział w tym wydarzeniu mieli żołnierze Armii Czerwonej - 3 armii gwardii I Frontu Ukraińskiego - stało się to 17 stycznia 1945 roku. Dziś nie ma już tej ulicy, a i w pamięci mieszkańców ta data zdaje się nie istnieć. Dodajmy, ze nie u wszystkich.

fot. Gazeta Starachowicka

Pamiętali o niej przedstawiciele Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Starachowicach, którzy kwiatami i chwilą zadumy upamiętnili 77. rocznicę wyzwolenia Starachowic. 

 Na cześć żołnierzy wyżej wymienionych jednostek jednostek, wyzwalających naszą małą ojczyznę, w roku 1945 przy ówczesnej ulicy Marszałkowskiej (dzisiejsza Marszałka Piłsudskiego) stanął Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Fundatorem było Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Tam też, zgodnie z informacjami Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża oraz dokumentami znajdującymi się w Urzędzie Miejskim w mogile wojennej (taki posiada status), spoczywa siedmiu czerwonoarmistów narodowości ukraińskiej.

Delegacja KZR LOK złożyła również wiązanki i zapaliła znicze pod pomnikiem Bohaterów Starachowic 1939-1945 przy ulicy Partyzantów.

- KŻR LOK Starachowice jest niestety jedyną organizacja w mieście, która upamiętnia to wydarzenie oddając część i pamięć wszystkim starachowiczanom, którzy walczyli o wyzwolenie Polski i Starachowic spod okupacji Hitlerowskiej. Ta data jest systematycznie wymazywana z historii naszego miasta oraz pamięci mieszkańców. W ramach dekomunizacji nazw ulic zlikwidowano nazwę ul 17-go Stycznia. Dzisiaj na zapotrzebowanie polityczne pisze się nową historie. Niektórzy datę 17 stycznia czy 8 maja nazywają dniem zniewolenia. Czyli według tej logiki, każdy kto walczył z hitlerowskim najeźdźca żołnierz polski, partyzanci AK, BCH, AL , którzy wiązali niemieckie oddziały, wysadzali tory paraliżując transport na wschód co przyczyniało się do szybkiego marszu armii czerwonej, mieli swój udział w zniewoleniu - mówią przedstawiciele LOK. 

Zgodnie z rzeczywistości historyczną dniami zniewolenia była konferencja w Jałcie w dniach 4-11 luty 1945 roku. Tam dokonano podziału Europy oddając Polskę pod wpływy ZSRR.

- Oddaliśmy hołd starachowiczanom, walczącym z hitlerowskim okupantem o czym świadczą rozsiane w mieście, tablice pamiątkowe Oddaliśmy też hołd poległym żołnierzom armii czerwonej, która była wielonarodowościowa, gdzie również doznawano nieludzkiego traktowania. Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Starachowice w swojej historii zrzeszał i zrzesza żołnierzy wojny 1939 r, lotników walczących w Anglii, u Maczka i Andersa, Dywizji Kościuszkowskiej, partyzantów AK, BCH, AL, rezerwistów. Już dziś zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa 8 maja. Święta które ustawą Sejmu RP jest świętem państwowym. Nie jest niestety świętem (mimo wniosków, jakie składaliśmy) wpisanym w obchody miejskie, czy powiatowe - dodaje Dariusz Grunt. 

Wiązanki złożyli Honorowy Prezes LOK mjr rez. Włodzimierz Werys, Prezes LOK ppor. rez. Dariusz Grunt st.bosman rez. Stanisław Sałata.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.