JUŻ W KIOSKU

Pamięci wybitnego inżyniera  

2023-06-18 09:00:42

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Inżynier Antoni Chmielnicki, dyrektor Ośrodka Badawczo - Rozwojowego dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach doczekał się w naszym mieście poświęconego sobie miejsca. Na Skwerze Pracowników Zakładów Starachowickich odsłonięto dedykowaną mu tablicę.

fot. Gazeta Starachowicka

Obiekt znajduje się w pobliżu wylotu ulicy 1 Maja na rondo im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, po przeciwnej stronie dawnej tzw. bramy zegarowej starachowickiej fabryki ciężarówek. Tym samym lokalizacyjnie podkreślono związek dyrektora Chmielnickiego z zakładem, któremu poświęcił wiele lat zawodowego życia i przyczynił się do powstania jego najważniejszych osiągnięć produkcyjnych. Zmarły w 2018 roku inżynier kierował pracami konstrukcyjnymi starów: 28, 29, 200, 244 oraz 266. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w minioną sobotę z inicjatywy lokalnego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. W wydarzeniu wzięli udział m.in. starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski, emerytowani pracownicy OBR i innych działów dawnej FSC oraz wszyscy, którym bliska była postać współtwórcy kilku czołowych modeli naszych nieodżałowanych ciężarówek.  

 - Chcemy uczcić pamięć wspaniałego konstruktora i menedżera, który potrafił skupić wokół siebie konstruktorów i badaczy, stwarzając możliwości rozwoju samochodów i fabryki - mówił w oficjalnym wystąpieniu Adam Wyrębkiewicz, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Starachowicach.   

- Inżynier Antoni Chmielnicki od kierowania pionem głównego konstruktora w latach 1965- 68, przez tworzenie Zakładu Doświadczalnego, a następnie Ośrodka Badawczo - Rozwojowego w latach 1969- 82, stworzył odpowiednie warunki dla nowych perspektyw w dziedzinie rozwoju polskich ciężarówek star. Zwiększając zatrudnienie w OBR do około 800 osób, stworzył możliwości rozwojowe kadrze technicznej, która przybywała z całej Polski do Starachowic, co przełożyło się na rozwój miasta. Przyczynił się do podniesienia statusu Ośrodka poprzez włączenie go do ówczesnego Ministerstwa Nauki oraz zapewnił środki na jego rozwój. W okresie tym zbudowaliśmy najnowocześniejsze zaplecze badawcze branży motoryzacyjnej, nowatorskie opracowania publikowaliśmy na konferencjach naukowych, współpracowaliśmy prawie ze wszystkimi uczelniami technicznymi w kraju - podkreślił prezes Wyrębkiewicz. 

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli synowie Antoniego Chmielnickiego: Jarosław i Paweł, którzy dokonali ceremonii odsłonięcia tablicy autorstwa rzeźbiarza Leszka Drożdża oraz wręczyli okolicznościowe dyplomy, jako wyraz podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w upamiętnienie postaci ich ojca.       

- Tata trafił do Starachowic w 1962 roku. Został głównym konstruktorem FSC - wspominał Jarosław Chmielnicki. 

- Jako młody 31-letni inżynier stanął przed trudnym zadaniem stworzenia nowego typu samochodów, bardzo nowoczesnych jak na ówczesne czasy, czyli starów 200. Potrafił zachęcić ludzi, tworząc wizję stworzenia czegoś dobrego, czego dowodem jest choćby star 266, który swego czasu został uznany za jedną z najlepszych ciężarówek wojskowych. To nie był pojazd na bazie kupionej gotowej licencji, ale oryginalny owoc polskiej myśli technicznej - zaznaczył syn zasłużonego inżyniera.       

                   

/iwo/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"