JUŻ W KIOSKU

Otwarcie Lubianki coraz bliżej [ZDJĘCIA]

2023-06-20 08:30:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Na ten moment wielu mieszkańców Starachowic czeka od dawna. Po kilku latach wyłączenia z użytkowania Lubianka znowu będzie dostępna. Już w ten weekend nastąpi oficjalne otwarcie, zrewitalizowanego za ponad 30 milionów obiektu. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji już przejmuje obiekty, którymi będzie administrował, prywatna firma szykuje się na otwarcie restauracji, a na zbiorniku pojawiają się pierwsze sprzęty wodne. 

fot. Gazeta Starachowicka

Północna strona otoczenia Lubianki przeszła ogromną metamorfozę, o której marzyli nie tylko miłośnicy letniego plażowania, ale też rekreacyjnych spacerów nad wodą. Wybudowane zostały dwa mosty, boiska, place zabaw, mini skatepark. Powstał nowy budynek dla ratowników i ich sprzętu. Wydzierżawiony został obiekt pod restaurację. Jest również amfiteatr oraz budynek przebieralni i toalety. Budynki zostały wkomponowane w teren i mają zielone dachy.

Pojawiła się mała infrastruktura: ławki, leżaki, kosze na śmieci i pojemniki na psie odchody. Gmina przeznaczyła również 10 mini działek pod dzierżawę na działalność rekreacyjną, gastronomiczną oraz handlową. Wybudowane zostały tarasy do wypoczynku, a także dwupoziomowe molo oraz molo mniejsze. Dwa mosty łączy ścieżka pieszo-rowerowa. Ścieżka rowerowa dla małych kółek, jak rolki czy hulajnogi jest tylko po północnej stronie zbiornika. Powiększony został parking samochodowy, przy którym znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. Trzeba przyznać, że starachowicka Lubianka może stać się jednym z najpopularniejszych kąpielisk zarówno w powiecie, jak i województwie. 

- Wielkimi krokami zbliżamy się do momentu, w którym oficjalnie oddamy do użytku mieszkańców zbiornik wodny Lubianka. Zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem otoczenia zbiornika. W tej chwili trwają prace związane z przygotowaniem do sezonu kąpielowego 2023. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powoli przejmuje teren do wykonawcy, tak aby dbać o bieżące utrzymanie, o czystość na tym terenie. Staramy się, aby ten obiekt, ta realizacja była wizytówką naszego miasta i szczerze mówiąc już jest - mówi prezydent miasta Marek Materek. 

 Południowa strona Lubianki, gdzie właścicielem terenów leśnych jest Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna, zachowała leśną naturalność. Trasę da się pokonać naokoło czy to na rowerze, spacerując lub biegając. Choć, jak zwracają uwagę mieszkańcy, trakt ten nie jest dobrze oznaczony. Rzecz w tym, że część lasu dzierżawią harcerze i ich działka jest zagrodzona, a spacerowicze trzymający się ścieżki bliżej wody trafiają na ogrodzenie z napisem, że przejścia nie ma. Dla osób, które nie znają tego terenu, może to być spore utrudnienie. Jednak prezydent Marek Materek zapowiada, że zostanie wprowadzone oznakowanie, tak by łatwiej można było obejść Lubiankę.

***

Fiesta Żywiołów w Porcie Lubianka im. Władysława Wagnera,  czyli wielkie otwarcie sezonu nad Lubianką odbędzie się w dniach od 23 do 25 czerwca. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współorganizacji z Parkiem Kultury zaplanowali liczne atrakcje sportowe i muzyczne dla wszystkich odwiedzających. Początek w piątek, od godziny 16. W sobotę moc atrakcji czeka od godziny 9:00, o godz. 19:00 – oficjalne otwarcie portu Lubianka im. Władysława Wagnera i koncert „NAVIGARE NECESSE EST” – Chłopcy z Parku i goście. W niedzielę start od godziny 10., o godz. 19:00 Szanty – OLD MARINNERS. Szczegóły na FB Parku Kultury w Starachowicach.

foto: Gazeta Starachowicka

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.