JUŻ W KIOSKU

Oświadczenie Zarządu ZEC Sp. z o. o. w sprawie propozycji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic dotyczącej zaniechania inwestycji budowy Instalacji Odzysku Energii

2023-06-13 12:02:01

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W odniesieniu do przedstawionej propozycji, Zarząd Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach informuje, że na obecnym etapie wycofanie się z inwestycji IOE nie jest możliwe z kilku powodów.

fot. ZEC Starachowice

Po pierwsze koszty i nakłady inwestycyjne poniesione przekraczające kwotę 10 mln zł to tylko część kosztów. Obecnie dobiega końca budowa turbiny ORC o wartości ok. 10 mln, jak również kotła wraz z kotłem odzysknicowym, nadto w budowie i prefabrykacji są pozostałe elementy instalacji. Reasumujac, koszty przegranych spraw sądowych związanych z niedotrzymywaniem umów byłyby liczone w dziesiątkach milionów złotych.

Po drugie, w dobie kryzysu paliwowego oraz polityki ograniczania emisji CO2, Instalacja Odzysku Energii jest to jedyne rozwiązanie dające spółce i mieszkańcom możliwość dostaw energii cieplnej w dobrej, czyli niskiej cenie i obniżonej w stosunku do spalania węgla i emisyjności CO2 przez następne dekady. Tu nadmienić należy, że Spółka ZEC dzięki dotychczasowym działaniom ma najtańsze ciepło w województwie i o niemal połowę tańsze od miast ościennych. Należy przypomnieć, że Stowarzyszenie już wcześniej krytykowało zarząd i Prezydenta za złe rozwiązania i złe kierunki działań, jakie realizuje ZEC. Gdyby zarząd wtedy poczynił kroki, by zgodnie z sugestiami Stowarzyszenia przejść z produkcją ciepła z wykorzystaniem paliwa gazowego, to dziś mielibyśmy ciepło ponad dwukrotnie droższe niż mamy obecnie. 

Faktycznym problemem przy inwestycji IOE są procedury administracyjne. Fakt zatrzymania budowy w celu uzyskania nowej decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę nie jest niczym szczególnym przy tego typu inwestycjach. Przeciągające się w czasie procedowanie poszczególnych decyzji jest niekorzystne dla Spółki, mieszkańców i wpływa na podrożenie całej inwestycji. Stowarzyszenie skrzętnie korzysta z prawa strony w postępowaniu i jako strona odbiera zawiadomienia urzędowe w ostatnim terminie np. 14 dnia i składa uwagi, wnioski czy zastrzeżenia również 14 dnia, czyli w ostatnim terminie. Takie postępowanie w sposób widoczny wskazuje na działanie z premedytacją, nastawione na opóźnianie postępowań. Można bez wątpienia stwierdzić, iż takie działania spowodują zwiększenie kosztów inwestycji od kilku do może nawet kilkunastu milionów złotych. Realnie, te koszty będą spłacane w cenie ciepła przez mieszkańców Starachowic. Trudno więc przewidzieć jakie motywacje kierują członkami Stowarzyszenia, gdyż ciężko dostrzec w nich troskę o spółkę czy odbiorców ciepła.

Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że omawianie zasad budowy, działania i korzyści związanych z powstaniem inwestycji trwa przeszło 7 lat. Były dziesiątki spotkań z mieszkańcami, w których uczestniczył również Pan Edward Płusa, który nie zadawał pytań, nie protestował, nie zgłaszał zastrzeżeń i uwag. Jako osoba mieszkająca w pobliżu planowanej inwestycji nigdy nie wyrażał chęci bycia stroną w postępowaniu. Co się stało, co się zmieniło, że teraz wystąpiła tak duża inicjatywa w tworzeniu przeszkód do powstania instalacji? Być może są to plany polityczne związane z nadchodzącymi wyborami. Tylko czy warto dla zaznaczenia własnej popularności i rozpoznawalności prowadzić działania na szkodę spółki i mieszkańców Starachowic? 

Z poważaniem 

Marcin Pocheć 

Poniżej grafiki pokazująca ceny ciepła ZEC Starachowice na tle innych miast

/informacja prasowa/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.