JUŻ W KIOSKU

"Odnalezione tropy" w starachowickim muzeum

2022-05-05 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dinozaury w powiecie starachowickim? Nie jest to wcale tak nieprawdopodobne jak się może wydawać, świadczyć o tym może wystawa "Odnalezione tropy", którą do 29 maja można oglądać w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki.

Cała ta gadzia historia rozpoczyna się 250 milionów lat temu w pobliżu dzisiejszego zbiornika wodnego Wióry na rzece Świślinie, a cała wystawa dotyczy odkrycia tropów zwierząt z okresu wczesnego triasu przez Tadeusza Ptaszyńskiego (1980 roku).

- Ten unikatowy zbiór tropów trafił do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie z części kolekcji powstała wyjątkowa ekspozycja paleontologiczna. W 2001r., gdy pełniłem funkcję przewodniczącego Rady Powiatu, w czasie wyjazdowego posiedzenia Rady Powiatu, trafiliśmy do kamieniołomu w dolinie Świśliny, gdzie Pan Kazimierz Rdzanek opiekował się zbiorem powstałym przy budowie zbiornika Wióry i ubolewał że zgromadzone zbiory nie są właściwie zabezpieczone. Po tej wizycie Rada Powiatu zobowiązała przewodniczącego, aby wystąpił do Wojewody o przekazanie ich do naszego muzeum. Uświadomiliśmy sobie, że nie byłoby ani huty ani całej historii rzeki Kamiennej gdyby nie zasoby geologiczne tego terenu. Poniekąd konsekwencją tej wizyty była decyzja o zmianie nazwy muzeum z Muzeum Historii Kultury Materialnej na Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. prof. Jana Pazdura, bo gdyby nie bogactwo przyrody nie byłoby przecież techniki związanej z przemysłem żelaznym - mówił na otwarciu wystawy wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Kustoszem wystawy jest Justyna Sadza, która we współpracy z ekspertami Państwowego Instytutu Geologicznego, na 14 planszach przedstawiła historię kręgowców z epoki triasu. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 maja 2022 r. Wstęp wolny.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.