JUŻ W KIOSKU

"Odnalezione tropy" w starachowickim muzeum

2022-05-05 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dinozaury w powiecie starachowickim? Nie jest to wcale tak nieprawdopodobne jak się może wydawać, świadczyć o tym może wystawa "Odnalezione tropy", którą do 29 maja można oglądać w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki.

Cała ta gadzia historia rozpoczyna się 250 milionów lat temu w pobliżu dzisiejszego zbiornika wodnego Wióry na rzece Świślinie, a cała wystawa dotyczy odkrycia tropów zwierząt z okresu wczesnego triasu przez Tadeusza Ptaszyńskiego (1980 roku).

- Ten unikatowy zbiór tropów trafił do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie z części kolekcji powstała wyjątkowa ekspozycja paleontologiczna. W 2001r., gdy pełniłem funkcję przewodniczącego Rady Powiatu, w czasie wyjazdowego posiedzenia Rady Powiatu, trafiliśmy do kamieniołomu w dolinie Świśliny, gdzie Pan Kazimierz Rdzanek opiekował się zbiorem powstałym przy budowie zbiornika Wióry i ubolewał że zgromadzone zbiory nie są właściwie zabezpieczone. Po tej wizycie Rada Powiatu zobowiązała przewodniczącego, aby wystąpił do Wojewody o przekazanie ich do naszego muzeum. Uświadomiliśmy sobie, że nie byłoby ani huty ani całej historii rzeki Kamiennej gdyby nie zasoby geologiczne tego terenu. Poniekąd konsekwencją tej wizyty była decyzja o zmianie nazwy muzeum z Muzeum Historii Kultury Materialnej na Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. prof. Jana Pazdura, bo gdyby nie bogactwo przyrody nie byłoby przecież techniki związanej z przemysłem żelaznym - mówił na otwarciu wystawy wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Kustoszem wystawy jest Justyna Sadza, która we współpracy z ekspertami Państwowego Instytutu Geologicznego, na 14 planszach przedstawiła historię kręgowców z epoki triasu. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 maja 2022 r. Wstęp wolny.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Finał 7 StarAch Festiwalu już w niedzielę

2022-05-21

Finał 7 StarAch Festiwalu już w niedzielę

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na koncert finałowy 7 StarACH! Festiwalu, który odbędzie się w niedzielę, 22 maja br. o godz. 17:00 w Parku Kultury.
Imprezowy tydzień w Starachowicach

2022-05-15

Imprezowy tydzień w Starachowicach

Wiosna na dobre zagościła w Starachowicach, przyniosła ze sobą fantastyczną pogodę, słońce i otworzyła worek z imprezami. Sporo się w mieście przez ostatnie dni działo.
Koncertowo w Parku Miejskim

2022-05-13

Koncertowo w Parku Miejskim

Już jutro, 14 maja, o godz. 17.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego koncert "Dzieci o pokój w Ukrainie" w wykonaniu młodych artystów z Winnicy. Zapraszamy
MANGA ATR w Parku Kultury czyli niezwykłe prace niezwykłych autorów.

2022-05-15

MANGA ATR w Parku Kultury czyli niezwykłe prace niezwykłych autorów.

16 maja b.r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w foyer Parku Kultury odbędzie się wernisaż MANGA ART. Autorami prac jest grupa młodzieży, w wieku 13 - 16 lat, uczęszczająca na zajęcia z rysunku i kultury japońskiej do Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju PRAKSJA w Starachowicach
Malownicza Li - Terra

2022-05-15

Malownicza Li - Terra

Piąty już raz spotkali się miłośnicy poezji w ramach poetyckiego klubu Li - Terra. Tym razem tematem były wiersze starachowiczanina Piotra Kominka, jego tomik "Droga do domu"to wiersze pełne emocji i miłości.
Starachowianie obchodzili jubileusz

2022-05-12

Starachowianie obchodzili jubileusz

Na kulturalnej mapie miasta są od 1954 roku, od początku lat 90 pod szyldem Teatru Muzycznego Nad Kamienną z siedzibą w obecnym Parku Kultury. W zespole miłośnicy tańca, muzyki, śpiewu i folkloru - sami amatorzy, ale tak było od początku istnienia i tak jest do dziś.
Starachowickie muzeum z dofinansowaniem

2022-05-11

Starachowickie muzeum z dofinansowaniem

Już niedługo zabytkowa portiernia przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach doczeka się remontu. O potrzebie prac wielokrotnie mówił dyrektor placówki Paweł Kołodziejski, bo chociaż budynek nie wygląda z zewnątrz źle, to jednak potrzeby są pilne.
Starachowice wróciły do gry w SDK!

2022-05-08

Starachowice wróciły do gry w SDK!

Popularne spotkania z grami planszowymi wracają (ZNÓW!:>) do Spółdzielczego Domu Kultury na Ul. Wojska Polskiego 9. Gramy w godzinach 15:00-21:00.
Studenckie spotkania

2022-05-05

Studenckie spotkania

O tym, że słuchacze starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są złaknieni wiedzy nie trzeba nikogo przekonywać. Chcą się dokształcać i skrupulatnie korzystają z każdej okazji.
Marcin Bondarowicz z kolejną nagrodą

2022-05-04

Marcin Bondarowicz z kolejną nagrodą

Tym razem został laureatem Nagrody za Doskonałość ( Award of Excellence), konkursu na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competiti.