JUŻ W KIOSKU

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25 10:41:58

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.

fot. Gazeta Starachowicka

Jak powiedział Paweł Lewkowicz, prezes Wrażliwych Społecznie, mieszkańcy miasta, którzy wypełnili przygotowane ankiety, wskazali, że w Starachowicach nadal znajdują się tereny wykluczone komunikacyjne, a transport nie jest zrównoważony. Dodał, że jeśli w przyszłorocznym budżecie miasta planuje się wydatek na komunikację miejską wynoszący blisko 18 milionów złotych, to nie może się to odbywać bez udziału mieszkańców. 

Dzięki pozyskanemu grantowi z funduszy norweskich działacze Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie wykorzystają mechanizm Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Celem kampanii społecznej, którą przeprowadzą, będzie uświadomienie mieszkańcom, że mogą mieć wpływ na działanie komunikacji miejskiej w Starachowicach. 

- Nie można tak dużym wydatkiem na bezpłatną komunikację miejską szafować bez udziału mieszkańców - mówił prezes SWS, Paweł Lewkowicz. - Po badaniach sondażowych, debatach wiemy, że ludzie oczekują zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i wiemy, że mieszkańcy Starachowic są zwolennikami konsultacji społecznych.

- Chcemy mieć prawo współdecydowania. Tę jakość musimy poprawić - dodała wiceprezes Beata Gorczyca.

Pod koniec października br. w Starachowicach utworzono komitet pn. „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji. Komitet tworzą: Marta Szperlich-Kosmala, Sylwia Rachudała, Tadeusz Paprot, Adam Wyrębkiewicz, Sylwester Kwiecień, Zbigniew Kroczek, Piotr Zawal, Barbara Głowacka-Lewkowicz, Piotr Maciąg, Jadwiga Kubas, Lidia Majewska, Małgorzata Bies, Jakub Życiński, Paweł Lewkowicz (osoba ds. kontaktów merytorycznych) oraz Beata Gorczyca (przewodnicząca komitetu).

Głównym celem Komitetu jest przeprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej wraz z udziałem jego członków w promocji inicjatywy uchwałodawczej. Prace dotyczyć będą realizacji procesu wniesienia pod obrady Rady Miejskiej uchwał w ramach tej obywatelskiej inicjatywy. Członkowie Komitetu sygnowali projekt uchwały ws. przeprowadzenia kompleksowych konsultacji społecznych dotyczących poprawy jakości i dostępności komunikacji miejskiej w Starachowicach oraz powołania Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. zbiorowego transportu publicznego miasta Starachowice. Ponadto opracowano drugi projekt uchwały ws. skrócenia usług obecnemu miejskiemu operatorowi ZEC (do 30.06.2024r.), wskazując, jako cel: konkurencyjność usług poprzez przetarg na najkorzystniejszą ofertę przewozową determinowaną ekonomicznym wozokilometrem. W ramach działań zaplanowano kampanię społeczną z dewizą: "Tak dla bezpłatnej komunikacja, ale nie za wszelką cenę”.

Członkowie Stowarzyszenia będą mieli 60 dni na zebranie po minimum 300 podpisów pod każdym z projektów uchwał, które następnie zostanę przekazane do Biura Rady Miejskiej celem uruchomienia dalszego procedowania. Spotkanie informacyjno–dyskusyjne odbędzie się w czwartek 15 grudnia br. o godzinie 16.00 w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wojska Polskiego 9.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.