JUŻ W KIOSKU

"O tej obwodnicy przez wiele lat tylko mówiono"

2022-07-14 10:26:36

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Trwają prace ziemne na budowie obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Na konferencji prasowej zwołanej przez posła Krzysztofa Lipca mówiono o wielkiej wadze tego przedsięwzięcia.

fot. Gazeta Starachowicka

- Jesteśmy w miejscu, w którym początek będzie brała północno zachodnia obwodnica Starachowic. Oczekiwana od dawna przez wszystkich tych, którzy w Starachowicach prowadzą działalność gospodarczą, ale przede wszystkim przez tych, którzy korzystają z publicznej sieci dróg. Ta obwodnica skróci i ułatwi dojazd między innymi do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach. Obwodnica ma służyć mieszkańcom Starachowic, którzy dzięki niej będą mieli łatwiejsze życie w mieście. O obwodnicy przez wiele lat tylko mówiono, nic jednak nie czyniono w kierunku jej powstania, trzeba było dopiero rządów Prawa i Sprawiedliwości, aby te obietnice stały się faktem. W 2019 roku spotkaliśmy się, by obwieścić, że rząd PiS w ramach projektu "Mosty dla regionów" (projekt mający na celu uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej)  rozpoczyna prace w temacie obwodnicy. Bardzo się cieszę, że Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim i przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Prusiem udało się spiąć to przedsięwzięcie. Nie było to łatwe, bo w dobie szalejącej inflacji środki rządowe musiały być wsparte większym wkładem własnym z Województwa Świętokrzyskiego, ale oczywiście się udało. Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś stoimy na tym placu budowy i będziemy mogli wbić w ziemię te symboliczne łopaty - mówił podczas konferencji poseł Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec. Zwrócił także uwagę na to, że inwestycja była możliwa dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Mateusza Morawieckiego.

- Mam takie przekonanie, że za 18 miesięcy będziemy świadkami oddania do użytku tej ważnej dla Starachowic i całego województwa inwestycji - dodał na zakończenie.

- We wrześniu 2019r. kiedy pełniłam funkcję wojewody świętokrzyskiego minister Waldemar Buda reprezentując Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podczas konferencji prasowej w Starachowicach poinformował o finansowaniu I etapu budowy tej obwodnicy. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z rządowego programu Mosty dla regionów. Za realizację tego drogowego przedsięwzięcia odpowiedzialny jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dziś jesteśmy świadkami kolejnego etapu. Wyłoniona w przetargu firma FABET rozpoczyna budowę.Ta inwestycja pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje obietnice składane mieszkańcom, ale też nie boi się podejmować kolejnych wyzwań - powiedziała obecna na konferencji poseł Agata Wojtyszek.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyspieszył rozwój komunikacji w północnej części województwa spinając ze sobą różne inwestycje drogowe. Mówimy tu nie tylko o obwodnicy Wąchocka czy Starachowic, ale udrażnianie komunikacji to także obwodnica Ostrowca, Opatowa. Chodzi o to, by płynnie wpiąć się w drogę S7 w Skarżysku Kamiennej - mówił senator Jarosław Rusiecki.

Andrzej Pruś zwracał uwagę na to, że na takie rozwiązanie drogowe było marzeniem wielu przedsiębiorców, wyraził jednocześnie radość, że udało się przejść od słów do czynów.

- Cieszę się, że samorządy chcą w takich przedsięwzięciach uczestniczyć, także finansowo. Nie udało by się zrealizować tej inwestycji bez rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale także bez współpracy z samorządami. Dziękuję Zarządowi Województwa za wkład 15 milionów, by ta inwestycja mogła stać się faktem. 

Marszałek Andrzej Bętkowski zwracał uwagę na koszty inwestycji i duże zaangażowanie środków publicznych, które są niezbędne do wprowadzenia zmian jakościowych ciągów komunikacyjnych na północy województwa, szczególnie, że jest to po prostu serce gospodarcze regionu. 

W konferencji udział wzięli poseł Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec, senator Jarosław Rusiecki, marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Jerzy Wrona dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg i Autostrad w Kielcach, radna Powiatu Starachowickiego Danuta Krępa, prezes Starachowickiej Strefy ekonomicznej Marcin Perz.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

2022-09-28

Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

W czerwcu br. informowaliśmy o słupach z wysięgnikami, które zostały zainstalowane przy wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Starachowicach. Znajdą się na nich elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Pierwsza z nich już jest, przy ulicy Batalionów Chłopskich.
Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

2022-09-27

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

Od pięciu lat, 27 września to obok Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało m.in. Centrum Szkolenia WOT, a przede wszystkim 18 Brygad Obrony Terytorialnej, w tym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

2022-09-28

„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Agnieszka Kuś zaprasza na Event Edukacyjny - „Jedno życie masz, wiec zapinaj pas!”, który odbędzie się w piątek (30 września br.) od godziny 10.00 przy ulicy Szkolnej 10 w Starachowicach. 

2022-09-26

"Substancje szczególnie szkodliwe" - o co chodzi we wniosku ZEC do Wód Polskich

Podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej z działkowcami, jej organizatorzy, aktywiści miejscy Małgorzata Derlecka i Andrzej Pasternak poruszyli temat pisma, które Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach skierował do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.