JUŻ W KIOSKU

"O tej obwodnicy przez wiele lat tylko mówiono"

2022-07-14 10:26:36

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Trwają prace ziemne na budowie obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Na konferencji prasowej zwołanej przez posła Krzysztofa Lipca mówiono o wielkiej wadze tego przedsięwzięcia.

fot. Gazeta Starachowicka

- Jesteśmy w miejscu, w którym początek będzie brała północno zachodnia obwodnica Starachowic. Oczekiwana od dawna przez wszystkich tych, którzy w Starachowicach prowadzą działalność gospodarczą, ale przede wszystkim przez tych, którzy korzystają z publicznej sieci dróg. Ta obwodnica skróci i ułatwi dojazd między innymi do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach. Obwodnica ma służyć mieszkańcom Starachowic, którzy dzięki niej będą mieli łatwiejsze życie w mieście. O obwodnicy przez wiele lat tylko mówiono, nic jednak nie czyniono w kierunku jej powstania, trzeba było dopiero rządów Prawa i Sprawiedliwości, aby te obietnice stały się faktem. W 2019 roku spotkaliśmy się, by obwieścić, że rząd PiS w ramach projektu "Mosty dla regionów" (projekt mający na celu uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej)  rozpoczyna prace w temacie obwodnicy. Bardzo się cieszę, że Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim i przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Prusiem udało się spiąć to przedsięwzięcie. Nie było to łatwe, bo w dobie szalejącej inflacji środki rządowe musiały być wsparte większym wkładem własnym z Województwa Świętokrzyskiego, ale oczywiście się udało. Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś stoimy na tym placu budowy i będziemy mogli wbić w ziemię te symboliczne łopaty - mówił podczas konferencji poseł Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec. Zwrócił także uwagę na to, że inwestycja była możliwa dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Mateusza Morawieckiego.

- Mam takie przekonanie, że za 18 miesięcy będziemy świadkami oddania do użytku tej ważnej dla Starachowic i całego województwa inwestycji - dodał na zakończenie.

- We wrześniu 2019r. kiedy pełniłam funkcję wojewody świętokrzyskiego minister Waldemar Buda reprezentując Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podczas konferencji prasowej w Starachowicach poinformował o finansowaniu I etapu budowy tej obwodnicy. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z rządowego programu Mosty dla regionów. Za realizację tego drogowego przedsięwzięcia odpowiedzialny jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dziś jesteśmy świadkami kolejnego etapu. Wyłoniona w przetargu firma FABET rozpoczyna budowę.Ta inwestycja pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje obietnice składane mieszkańcom, ale też nie boi się podejmować kolejnych wyzwań - powiedziała obecna na konferencji poseł Agata Wojtyszek.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyspieszył rozwój komunikacji w północnej części województwa spinając ze sobą różne inwestycje drogowe. Mówimy tu nie tylko o obwodnicy Wąchocka czy Starachowic, ale udrażnianie komunikacji to także obwodnica Ostrowca, Opatowa. Chodzi o to, by płynnie wpiąć się w drogę S7 w Skarżysku Kamiennej - mówił senator Jarosław Rusiecki.

Andrzej Pruś zwracał uwagę na to, że na takie rozwiązanie drogowe było marzeniem wielu przedsiębiorców, wyraził jednocześnie radość, że udało się przejść od słów do czynów.

- Cieszę się, że samorządy chcą w takich przedsięwzięciach uczestniczyć, także finansowo. Nie udało by się zrealizować tej inwestycji bez rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale także bez współpracy z samorządami. Dziękuję Zarządowi Województwa za wkład 15 milionów, by ta inwestycja mogła stać się faktem. 

Marszałek Andrzej Bętkowski zwracał uwagę na koszty inwestycji i duże zaangażowanie środków publicznych, które są niezbędne do wprowadzenia zmian jakościowych ciągów komunikacyjnych na północy województwa, szczególnie, że jest to po prostu serce gospodarcze regionu. 

W konferencji udział wzięli poseł Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec, senator Jarosław Rusiecki, marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Jerzy Wrona dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg i Autostrad w Kielcach, radna Powiatu Starachowickiego Danuta Krępa, prezes Starachowickiej Strefy ekonomicznej Marcin Perz.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolejne drogi w powiecie zostaną wyremontowane

2023-10-03

Kolejne drogi w powiecie zostaną wyremontowane

Na terenie województwa świętokrzyskie w ramach dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostanie wyremontowanych 123 kilometry dróg. Kwota dofinansowania opiewa na łączną kwotę 231 milionów złotych.
Ruszył drugi punkt pobrań w starachowickim szpitalu

2023-10-03

Ruszył drugi punkt pobrań w starachowickim szpitalu

Punkt pobrań Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej zaczął funkcjonować w poniedziałek (2 października br.). Jest on dedykowany pacjentom poradni kardiologicznej oraz osobom korzystającym z diagnostyki laboratoryjnej odpłatnie. Nowy Punkt pobrań zlokalizowany jest na parterze budynku H tzw. "kardiologicznym" (po PAKS) – po prawej stronie od wejścia.
Drzewka dla chętnych

2023-10-02

Drzewka dla chętnych

 Dęby, buki, lipy, sosny. Sadzonki takich drzew można za darmo otrzymać od Nadleśnictwa Starachowice w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Wydawanie roślin potrwa dziś jeszcze do godz.15.00, a jutro odbędzie się w godzinach 9.00- 15.00 przed siedzibą instytucji przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 14d.
Mieszkańcy lokali komunalnych: dlaczego traktuje się nas w sposób dyskryminujący?

2023-10-02

Mieszkańcy lokali komunalnych: dlaczego traktuje się nas w sposób dyskryminujący?

Kilkadziesiąt starachowickich rodzin, które zajmują mieszkania komunalne, w połowie września dostało pisma, w których Referat Lokalowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o konieczności wykupienia zajmowanego lokalu lub o jego opuszczeniu i przeprowadzce do mieszkania wskazanego przez gminę. Jednocześnie wskazane jest, że najemcy, którzy zajmują lokal od co najmniej 10 lat, mogą skorzystać z 30% bonifikaty. 
Strzelnica a obwodnica:

2023-10-02

Strzelnica a obwodnica: "zarówno Wykonawca, jak i klub są ofiarami błędów urzędników i polityków, a teraz nikt nie chce się do tego przyznać"

Już rok temu Klub Sportowy ŚWIT podnosił kwestię budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic w rejonie strzelnicy i ryzyka wstrzymania działalności obiektu. Część trasy nowo budowanej obwodnicy przebiega wzdłuż terenów, na których oddawane są strzały. Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników drogi potrzebne jest zamontowanie ekranów akustycznych i kulochwytów, aby nie doszło do ewentualnych wypadków. W minionym tygodniu odpowiedzialnością za powstałą sytuację obwiniali się wzajemnie politycy [więcej: https://tiny.pl/c5dpr]. W sobotnie (30 września br.) południe członkowie klubu spotkali się wiceprezydent Starachowic Elżbietą Gralec.
Program in vitro będzie realizowany w Starachowicach

2023-09-29

Program in vitro będzie realizowany w Starachowicach

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w piątek (29 września br.), radni zdecydowali o losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię. Jednocześnie Magdalena Maciąg - pomysłodawczyni wprowadzenia programu w odpowiedzi na inicjatywę przeciwników programu (zebrali 700 głosów), rozpoczęła zbieranie podpisów poparcia dla wprowadzenia in vitro w Starachowicach. 
Odpowiedzi na wulgarne komentarze czy hejt? Rada Powiatu przyjmie Kodeks Etyki Radnego?

2023-09-28

Odpowiedzi na wulgarne komentarze czy hejt? Rada Powiatu przyjmie Kodeks Etyki Radnego?

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Starachowickiego ma zająć się petycją złożoną przez dwójkę starachowiczan w sprawie przyjęcia Kodeksu Etyki Radnego oraz upomnieniem jednej z radnych w kwestii jej komentarzy zamieszczanych  mediach społecznościowych. 
Trzy warianty plus gwarancja, że najemcy mieszkań komunalnych będą mogli w nich pozostać 

2023-09-28

Trzy warianty plus gwarancja, że najemcy mieszkań komunalnych będą mogli w nich pozostać 

Kilkadziesiąt starachowickich rodzin, które zajmują mieszkania komunalne, w połowie września dostało pisma, w których Referat Lokalowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o konieczności wykupienia zajmowanego lokalu lub o jego opuszczeniu i przeprowadzce do mieszkania wskazanego przez gminę. Jednocześnie wskazane jest, że najemcy, którzy zajmują lokal od co najmniej 10 lat, mogą skorzystać z 30% bonifikaty. 

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
W starachowickiej

2023-09-29

W starachowickiej "Trzynastce" rośnie przyszłe grono dziennikarzy 

W Szkole Podstawowej nr 13 w Starachowicach prężnie rozwija się sekcja medialna: foto, audio oraz video. Pomaga w tym profesjonalny sprzęt, który znajduje się w szkolnej pracowni.