JUŻ W KIOSKU

"O ludziach" - felieton Michała Walendzika

2021-08-05 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od dłuższego czasu w naszej lokalnej przestrzeni społecznej pojawiają się propozycje utworzenia muzeum Miasta Starachowice. Powodów, dla których takie miejsce miałoby powstać, jest wiele. Od tych najbardziej prozaicznych, że inne miejscowości posiadają tego typu placówki. Choć w takim przypadku można by się zastanowić, ile razy byliśmy w muzeum jakiegoś miasta? Z drugiej strony, istnieją takie, jak choćby Muzeum Powstania Warszawskiego, które nie nudzą i chętnie się do nich wraca.

fot. archiwum prywatne

Pozwolę sobie w tym miejscu przywołać pana Zbigniewa Kopańskiego, który niejednokrotnie, w tym również podczas swojego wystąpienia na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w sierpniu 2019 r., mówił o potrzebie utworzenia miejsca, gdzie gromadzone będą przedmioty świadczące o historii naszego miasta. Przy czym w szczególności należy zwrócić uwagę na jedno stwierdzenie, które padło wtedy z usta pana Kopańskiego. Powiedział on o „muzeum miasta i ludzi związanych z budową i powstaniem naszego regionu”. Uważam, że należy to potraktować jako myśl przewodnią, czy też cel, który miałby przyświecać tworzeniu takiego miejsca.

Mówiąc tylko o muzeum miasta, dochodzą nas raczej niezbyt entuzjastyczne skojarzenia dotyczące szarego, smutnego budynku, o zimnej atmosferze, gdzie znajdą się jakieś przedmioty z naszej historii, które nie wzbudzą w nas żadnych emocji czy nawet zainteresowania. Możemy w ciszy przejść się po salach wystawowych, obejrzeć zza szyby, to co umieszczono w gablotach i zakończyć zwiedzanie, nie czując jakiegokolwiek pragnienia powrotu do tego miejsca. Tymczasem w Starachowicach potrzebujemy placówki, która będzie przechowywać pamięć nie tylko o mieście, ale – może nawet przede wszystkim – o jego mieszkańcach. O tych, którzy tworzyli to miasto. Z jednej strony nakreślili jego zewnętrzny kształt, wytyczając ulice, planując budowę domów i bloków, wyznaczając miejsca do rekreacji i wypoczynku. Z drugiej strony o tysiącach pracowników naszej fabryki, najpierw zbrojeniowej, a po wojnie motoryzacyjnej.

Muzeum powinno być nowoczesną, interaktywną formułą opowiadającą o naszych krewnych, sąsiadach, przodkach, którzy dołożyli swoją cegiełkę do historii Starachowic. Bogate zbiory fotograficzne być może pozwoliłyby na odtworzenie przestrzenie dawnej FSC, a stąd już tylko krok do tego, aby stworzyć zarówno dzieciom i młodzieży jak również dorosłym możliwość, aby zasiąść za kierownicą Star-a 200 i odbyć wirtualną jazdę po terenie dawnej fabryki, a może i całego miasta. Pomysłów byłoby wiele i stanowiłyby one atrakcję nie tylko dla miejscowych, ale również dla turystów. Trzeba tylko chcieć.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.