JUŻ W KIOSKU

Nowa wystawa w starachowickim muzeum

2022-12-26 09:46:27

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Muzeum Przyrody i Techniki wzbogaciło się o nową odsłonę wystawy paleontologicznej, ta zaś powstała na bazie odkryć na stanowisku w Borkowicach. Podczas otwarcia wystawy paleontologicznej obecni byli Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska, główny geolog krajowy, Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego. Robert Fidos, wójt gminy na której dokonano odkrycia, prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski, z Państwowego Instytutu Geologicznego, dr hab, Piotr Szrek z PIG oraz wicestarosta Dąbrowski.

Zdjęcia: Wicestarosta Dariusz Dąbrowski - fb 

Starachowicka placówka muzealna wywarła ogromne wrażenie na gościach, którzy zwracali uwagę na ruch turystczny, jaki powinien się tu odbywać - przynajmniej na poziomie parków rozrywki z dinozaurami w tle. Docenił Dariusz Dąbrowski. 

- Pamiętam, gdy podejmowaliśmy decyzję o przejęciu obiektu trudnego do utrzymania dla dopiero co reaktywowanego samorządu powiatowego. To była decyzja ryzykowana, ale w pełni świadoma. Pamiętam też pierwsze kontakty z Państwowym Instytutem Geologicznym i pierwsze debaty na temat umiejscowienia zbioru z Wiór, a potem decyzję o rozszerzeniu tej ekspozycji o wystawę jurajską. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim pracownikom PIGPIB i innym osobom, dzięki którym wystawa mogła zaistnieć. Liczymy na dalszą pomoc oraz współpracę podczas kolejnych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że uda się je zrealizować koncepcję Geoparku Doliny Kamiennej, a nasze muzeum będzie przyciągać prawdziwe rzesze turystów i służyć edukacji. Od początku bowiem inwestowaliśmy przede wszystkim w wiedzę- mówił wicestarosta. 

Piotr Dziadzio był przekonany, ze muzealna ekspozycja dotrze do szerokiego grona odbiorców, którzy będą tak zachwyceni, jak on. 

- Jesteście miejscem unikatowym w skali regionu, ale i Europy. Tu ma szansę powstać sieć stanowisk geologicznych która będzie siecią edukacyjną.- powiedział Grzegorz Pieńkowski, z Państwowego Instytutu Geologicznego i obiecał, że prace w tym temacie będą kontynuowane. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.