JUŻ W KIOSKU

Niepełnosprawni w Mieście - Widmo

2017-05-29 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niepełnosprawny starachowiczanin Krzysztof Korpik, jeżeli tylko może, uczestniczy w każdej imprezie sportowej w naszym mieście. Brał udział w Manii Biegania i w I Starachowickim Półmaratonie. W maju br., wraz z kieleckim Stowarzyszeniem SALUTEM, uczestniczył w kilkudniowym wyjeździe do Czarnobyla. Wraz z nim była także niepełnosprawna Paulina Chojnacka, również starachowiczanka.




Wszystko zaczęło się od felietonu na temat Stowarzyszenia SALUTEM i organizowanych przez nie eskapad, po obejrzeniu którego pan Krzysztof nawiązał kontakt z grupą i prezesem Jackiem Słowakiem, którzy planowali zorganizować wycieczkę z udziałem osób niepełnosprawnych. 10 maja br. wraz z  członkami Stowarzyszenia i Pauliną wyruszyli do Czarnobyla.



- Pojechaliśmy samochodem wyjazdowym SALUTEM, w siedem osób. Był z nami także Sebastian Markowski. Dzień wcześniej wyjechali także motocykliści. Na miejsce zakwaterowania w Sławutyczu dojechaliśmy późnym wieczorem, ale podróż nie była zbyt męcząca, bo w tak wspaniałym towarzystwie czas naprawdę szybko nam upłynął - opowiada pan Krzysztof.



Drugiego dnia po śniadaniu pojechali z przewodnikiem Siergiejem, który niegdyś był pracownikiem elektrowni, koleją do Czarnobyla i miasta Prypeć. Na miejscu na niego i resztę ekipy czekał autobus z tamtej epoki, co nie uszło uwadze pana Krzysztofa, a nawet go zachwyciło. Ale apogeum niesamowitych wrażeń miało dopiero nadejść. Gdy dotarli do celu, ich oczom ukazał się sarkofag, osłaniający zniszczony przez wybuch w 1986 roku reaktor nr 4 elektrowni atomowej. Mieli okazję zobaczyć także szpital w Prypeci, gdzie do tej pory znajdują się ubrania strażaków, biorących udział w akcji gaszenia reaktora. Z uwagi na napromieniowanie, obszar ten jest jednym z kilku niebezpiecznych w strefie, oznaczony czerwonym punktem.



- Eksplorowaliśmy obszar zamkniętej strefy ZONA. Zobaczyliśmy wiele miejsc dotkniętych skutkami katastrofy reaktora atomowego. Od Siergieja dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych wiadomości - opowiada nasz rozmówca, przypominając wydarzenia w Prypeci, opuszczonym mieście w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią, zwanym również "Miastem Widmo".



- Mieszkało tam ponad 60 tys. ludzi, którzy po wybuchu reaktora zostali ewakuowani w dwie godziny. Musieli jechać tak, jak stali, nie mogli nic ze sobą zabrać. Wszyscy, z wyjątkiem jednego mężczyzny, który, mimo zakazu przebywania w tej strefie, wrócił do Prypeci i mieszka tam w swoim rodzinnym domu. Bez elektryczności i wody. Uprawia nawet ogródek - opowiada pan Krzysztof dodając, że odwiedziny wycieczkowiczów sprawiły mu dużą radość.



- Był bardzo zadowolony i wygadany. Nieczęsto ma kontakt z ludźmi. To ciekawy starszy człowiek. Prypeć jest jego miastem rodzinnym, pewnie dlatego tu wrócił - domyśla się głośno i nie ukrywa, że wrażenia z podróży są niesamowite.



- Z pewnością pojechałbym tam jeszcze raz, warto było wszystko to zobaczyć na żywo - wspomina pan Krzysztof.



Lubi aktywny styl życia, za sobą ma już skok ze spadochronem w tandemie a także pierwsze próby nurkowania. Zapowiada, że nie był to ostatni jego wyjazd wspólnie ze Stowarzyszeniem.



W eskapadzie uczestniczyła także Paulina Chojnacka, która także twierdzi, że gdyby tylko miała możliwość, pojechałaby jeszcze raz.



- Przed wyjazdem nie było jakiegoś szczególnego stresu. Największe wrażenie zrobiły na mnie te opuszczone budynki, gdzie kiedyś mieszkali ludzie. Wiadomo, że podczas takiej eskapady są jakieś ograniczenia, ale to nie tylko dla nas, niepełnosprawnych, ale dla wszystkich osób wybierających się w tamte strony. Nie ma się więc czego bać - zapewnia pani Paulina.



- Dziękuję grupie SALUTEM i mojemu serdecznemu przyjacielowi Jackowi Słowakowi, że umożliwił nam taki wyjazd. Jacek jest osobą bardzo dopingującą i zachęcającą do wszelkiego rodzaju wyjazdów. Dziękuję także prezydentowi Markowi Materkowi bowiem przekazał nam jakieś pieniążki na wyjazd i bardzo nas w tym wspiera. A Ty, Jacku, pamiętaj, jeżeli zorganizujesz kiedyś ekspedycję do piekła, do samego diabła, ja będę pierwszym, który z tobą pojedzie - dodał K. Korpik.



Co ważne, pani Paulina i pan Krzysztof byli pierwszymi niepełnosprawnymi turystami w tym miejscu, gdzie wciąż powiewa grozą.



(Kas)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-02

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.