JUŻ W KIOSKU

Niekontrolowany wyciek

2022-07-18 13:27:40

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Czy jest zagrozenie dla ekosystemu? 

W piątek, 15 lipca, rozgorzała dyskusja na temat czerwonej barwy wód w Starachowicach. Czy byly powody do obaw o środowisko wodne? 

O fakcie powiadomione zostały odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach, którego kontrolerzy stawili się na miejscu, by zbadać stan wód. Kluczowe zdawały się być pytania do starachowickiej firmy Cerrad.

Jako pierwsze do sprawy ustosunkowało się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Nadzór Wodny w Starachowicach przeprowadził wizję w terenie, w trakcie której stwierdzono, że nieoczyszczone ścieki wypływają z wylotu na wysokości zakładu Cerrad przy ul. Radomskiej w Starachowicach do rowu otwartego uchodzącego do Potoku nr 2 (Dopływ z kopalni żelaza). Zgodnie z uzyskaną informacją z Urzędu Miasta chwilowy brak możliwości utrzymania jakości ścieków oczyszczonych związany jest z odpływem nadmiaru wód opadowych ze zbiorników będących na terenie zakładu. Obecnie trwają czynności zapobiegające w/w odpływowi zanieczyszczonych ścieków z zakładu. Nadzór Wodny jest w stałym kontakcie z Urzędem Miasta w Starachowicach (referat ds. ochrony środowiska), który przygląda się sprawie. Nadmienić należy, iż Firma CERRAD posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków z terenu zakładu do rowu jak i do Potoku nr 2. Sprawa została zgłoszona również  do WIOŚ w  Kielcach. WIOŚ pobrał próbki w piątek, dokładne wyniki prawdopodobnie będą w tym tygodniu. Ze wstępnych ustaleń, zaobserwowanych w miniony weekend  przez WIOŚ wynika, że podstawowe parametry bardzo się nie zmieniły, nie było śnięcia ryb. Woda w rzece powoli się klaruje. Nie stwierdzono pogorszenia dla ekosystemu. Natomiast monitorowanie zagrożeń dla środowiska odbywa się poprzez szereg badań oraz dłuższych obserwacji skutków tego zanieczyszczenia. Obecnie firma Cerrad zabezpiecza teren przed wystąpieniem ponownego zanieczyszczenia - napisano w w odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Wstępne ustalenia kontroli ma WIOŚ-u oddział w Kielcach. W rozmowie telefonicznej zapewniono nas, że obawy o środowisko są bezpodstawne, nie ma zagrożeń. Niemniej jednak stwierdzono znaczne przekroczenie zawiesiny ściekowej.

- W dniu 15.07.2022 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach przeprowadzili działania kontrolne na terenie Starachowic. Czynności zostały podjęte w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczenia (zmiana koloru wody na czerwony) rzeki Kamiennej i Zbiornika „Pasternik”. Ustalono, że przyczyną zmiany koloru wody są zanieczyszczone wody opadowe odprowadzane z terenu zakładu CERRAD Sp. z o. o. w Starachowicach.

W trakcie działań kontrolnych Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział Kielcach dokonało poboru prób wody z rzeki Kamiennej oraz wód opadowych odprowadzanych z terenu zakładu. Wstępne wyniki badań wykazały znaczne przekroczenie wartości dopuszczalnej stężenia zawiesiny w odprowadzanych z terenu zakładu wodach opadowych. Pozostałe oznaczenia wskaźników zanieczyszczeń znajdowały się w granicach dopuszczalnych (m.in. zawartość tlenu, przewodność i odczyn pH). W związku z  powyższym rozpoczęta została pozaplanowa kontrola w trybie interwencyjnym w ww. Spółce. W dniu 18.07.2022 r. w trakcie wizji lokalnej nie stwierdzono widocznej zawiesiny na powierzchni wody, kolor wody wrócił do stanu naturalnego - napisano w komunikacie

Mimo kilku prób skontaktowania się z Działem Ochrony Środowiska w przedsiębiorstwie Cerrad, nie udało nam się to. Zamykając numer nie doczekaliśmy się odpowiedzi na przesłane pytania. Jeśli ją uzyskamy, opublikujemy w następnym wydaniu Gazety.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

2022-09-28

Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

W czerwcu br. informowaliśmy o słupach z wysięgnikami, które zostały zainstalowane przy wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Starachowicach. Znajdą się na nich elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Pierwsza z nich już jest, przy ulicy Batalionów Chłopskich.
Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

2022-09-27

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

Od pięciu lat, 27 września to obok Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało m.in. Centrum Szkolenia WOT, a przede wszystkim 18 Brygad Obrony Terytorialnej, w tym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

2022-09-28

„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Agnieszka Kuś zaprasza na Event Edukacyjny - „Jedno życie masz, wiec zapinaj pas!”, który odbędzie się w piątek (30 września br.) od godziny 10.00 przy ulicy Szkolnej 10 w Starachowicach. 

2022-09-26

"Substancje szczególnie szkodliwe" - o co chodzi we wniosku ZEC do Wód Polskich

Podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej z działkowcami, jej organizatorzy, aktywiści miejscy Małgorzata Derlecka i Andrzej Pasternak poruszyli temat pisma, które Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach skierował do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.