JUŻ W KIOSKU

Niekontrolowany wyciek

2022-07-18 13:27:40

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Czy jest zagrozenie dla ekosystemu? 

W piątek, 15 lipca, rozgorzała dyskusja na temat czerwonej barwy wód w Starachowicach. Czy byly powody do obaw o środowisko wodne? 

O fakcie powiadomione zostały odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach, którego kontrolerzy stawili się na miejscu, by zbadać stan wód. Kluczowe zdawały się być pytania do starachowickiej firmy Cerrad.

Jako pierwsze do sprawy ustosunkowało się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Nadzór Wodny w Starachowicach przeprowadził wizję w terenie, w trakcie której stwierdzono, że nieoczyszczone ścieki wypływają z wylotu na wysokości zakładu Cerrad przy ul. Radomskiej w Starachowicach do rowu otwartego uchodzącego do Potoku nr 2 (Dopływ z kopalni żelaza). Zgodnie z uzyskaną informacją z Urzędu Miasta chwilowy brak możliwości utrzymania jakości ścieków oczyszczonych związany jest z odpływem nadmiaru wód opadowych ze zbiorników będących na terenie zakładu. Obecnie trwają czynności zapobiegające w/w odpływowi zanieczyszczonych ścieków z zakładu. Nadzór Wodny jest w stałym kontakcie z Urzędem Miasta w Starachowicach (referat ds. ochrony środowiska), który przygląda się sprawie. Nadmienić należy, iż Firma CERRAD posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków z terenu zakładu do rowu jak i do Potoku nr 2. Sprawa została zgłoszona również  do WIOŚ w  Kielcach. WIOŚ pobrał próbki w piątek, dokładne wyniki prawdopodobnie będą w tym tygodniu. Ze wstępnych ustaleń, zaobserwowanych w miniony weekend  przez WIOŚ wynika, że podstawowe parametry bardzo się nie zmieniły, nie było śnięcia ryb. Woda w rzece powoli się klaruje. Nie stwierdzono pogorszenia dla ekosystemu. Natomiast monitorowanie zagrożeń dla środowiska odbywa się poprzez szereg badań oraz dłuższych obserwacji skutków tego zanieczyszczenia. Obecnie firma Cerrad zabezpiecza teren przed wystąpieniem ponownego zanieczyszczenia - napisano w w odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Wstępne ustalenia kontroli ma WIOŚ-u oddział w Kielcach. W rozmowie telefonicznej zapewniono nas, że obawy o środowisko są bezpodstawne, nie ma zagrożeń. Niemniej jednak stwierdzono znaczne przekroczenie zawiesiny ściekowej.

- W dniu 15.07.2022 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach przeprowadzili działania kontrolne na terenie Starachowic. Czynności zostały podjęte w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczenia (zmiana koloru wody na czerwony) rzeki Kamiennej i Zbiornika „Pasternik”. Ustalono, że przyczyną zmiany koloru wody są zanieczyszczone wody opadowe odprowadzane z terenu zakładu CERRAD Sp. z o. o. w Starachowicach.

W trakcie działań kontrolnych Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział Kielcach dokonało poboru prób wody z rzeki Kamiennej oraz wód opadowych odprowadzanych z terenu zakładu. Wstępne wyniki badań wykazały znaczne przekroczenie wartości dopuszczalnej stężenia zawiesiny w odprowadzanych z terenu zakładu wodach opadowych. Pozostałe oznaczenia wskaźników zanieczyszczeń znajdowały się w granicach dopuszczalnych (m.in. zawartość tlenu, przewodność i odczyn pH). W związku z  powyższym rozpoczęta została pozaplanowa kontrola w trybie interwencyjnym w ww. Spółce. W dniu 18.07.2022 r. w trakcie wizji lokalnej nie stwierdzono widocznej zawiesiny na powierzchni wody, kolor wody wrócił do stanu naturalnego - napisano w komunikacie

Mimo kilku prób skontaktowania się z Działem Ochrony Środowiska w przedsiębiorstwie Cerrad, nie udało nam się to. Zamykając numer nie doczekaliśmy się odpowiedzi na przesłane pytania. Jeśli ją uzyskamy, opublikujemy w następnym wydaniu Gazety.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
W Starachowicach znaleźli swój Dom

2023-02-08

W Starachowicach znaleźli swój Dom

Kilka lat temu, na zaproszenie władz miejskich, do Starachowic przyjechała rodzina polskich repatriantów z Kazachstanu. Tu znalazła swój dom. W ubiegłym tygodniu odwiedził ją prezydent miasta Marek Materek.
Społeczność

2023-02-08

Społeczność "Dziesiątki" apeluje o poprawę bezpieczeństwa pieszych w okolicy szkoły

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Szarych Szeregów przy al. Armii Krajowej w Starachowicach to placówka z oddziałami integracyjnymi, do której uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami. Aleja jest jedną z najczęściej użytkowanych przez kierowców ulic w mieście, a obserwowane od dłuższego czasu sytuacje rozwijania nadmiernej prędkości przez kierowców jadących w kierunku wschodnim miasta stwarzają zagrożenie dla pieszych, w tym uczniów pobliskiej szkoły. Owszem, pod aleją znajduje się tunel, jednak poruszający się o kulach czy na wózkach, nie mają możliwości z niego korzystać.  
16 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg powiatowych

2023-02-06

16 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg powiatowych

W ramach Funduszu Rozwoju Dróg w naborze, który odbył się w 2022 r. na zadania do realizacji w 2023 r., Powiat Starachowicki złożył w sumie cztery wnioski. Trzy z nich uzyskały dofinansowanie, czwarty trafił na listę rezerwową. O wynikach naboru podczas poniedziałkowej (6 lutego br.) konferencji prasowej, która odbyła się w Lipiu (gm. Brody), mówili radni Rady Powiatu reprezentujący klub Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Kuś i Dariusz Stachowicz.
500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

2023-02-06

500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.
Na walkę z rakiem

2023-02-04

Na walkę z rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.
Wraca temat pomnika

2023-02-05

Wraca temat pomnika

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego od lat dzieli mieszkańców Starachowic. Dla jednych symbol radzieckiej dominacji, dla innych to tylko kamień i nic konkretnego. Co jakiś czas temat jego usunięcia wraca. Tym razem wniosek wysunął radny miejski Dariusz Nowak. 
Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

2023-02-03

Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

Prezydent Starachowic zajął drugie miejsce w rankingu popularności polskich samorządowców w mediach społecznościowych przygotowanym przez Portal Samorządowy. Liderem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

2023-02-03

Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Już jutro bezpłatna mammografia, cytologia i niskodawkowa tomografia komputerowa płuc w ramach programów profilaktyki onkologicznej oraz konsultacje dietetyczne i poradnictwo antytytoniowe dla długoletnich palaczy tytoniu.  
Orkiestra znów zagrała

2023-02-03

Orkiestra znów zagrała

Starachowice co roku włączają się do wspólnego grania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera serca i portfele, a radość z pomagania cieszy przez następny rok.