JUŻ W KIOSKU

Niekontrolowany wyciek

2022-07-18 13:27:40

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Czy jest zagrozenie dla ekosystemu? 

W piątek, 15 lipca, rozgorzała dyskusja na temat czerwonej barwy wód w Starachowicach. Czy byly powody do obaw o środowisko wodne? 

O fakcie powiadomione zostały odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach, którego kontrolerzy stawili się na miejscu, by zbadać stan wód. Kluczowe zdawały się być pytania do starachowickiej firmy Cerrad.

Jako pierwsze do sprawy ustosunkowało się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Nadzór Wodny w Starachowicach przeprowadził wizję w terenie, w trakcie której stwierdzono, że nieoczyszczone ścieki wypływają z wylotu na wysokości zakładu Cerrad przy ul. Radomskiej w Starachowicach do rowu otwartego uchodzącego do Potoku nr 2 (Dopływ z kopalni żelaza). Zgodnie z uzyskaną informacją z Urzędu Miasta chwilowy brak możliwości utrzymania jakości ścieków oczyszczonych związany jest z odpływem nadmiaru wód opadowych ze zbiorników będących na terenie zakładu. Obecnie trwają czynności zapobiegające w/w odpływowi zanieczyszczonych ścieków z zakładu. Nadzór Wodny jest w stałym kontakcie z Urzędem Miasta w Starachowicach (referat ds. ochrony środowiska), który przygląda się sprawie. Nadmienić należy, iż Firma CERRAD posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków z terenu zakładu do rowu jak i do Potoku nr 2. Sprawa została zgłoszona również  do WIOŚ w  Kielcach. WIOŚ pobrał próbki w piątek, dokładne wyniki prawdopodobnie będą w tym tygodniu. Ze wstępnych ustaleń, zaobserwowanych w miniony weekend  przez WIOŚ wynika, że podstawowe parametry bardzo się nie zmieniły, nie było śnięcia ryb. Woda w rzece powoli się klaruje. Nie stwierdzono pogorszenia dla ekosystemu. Natomiast monitorowanie zagrożeń dla środowiska odbywa się poprzez szereg badań oraz dłuższych obserwacji skutków tego zanieczyszczenia. Obecnie firma Cerrad zabezpiecza teren przed wystąpieniem ponownego zanieczyszczenia - napisano w w odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Wstępne ustalenia kontroli ma WIOŚ-u oddział w Kielcach. W rozmowie telefonicznej zapewniono nas, że obawy o środowisko są bezpodstawne, nie ma zagrożeń. Niemniej jednak stwierdzono znaczne przekroczenie zawiesiny ściekowej.

- W dniu 15.07.2022 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach przeprowadzili działania kontrolne na terenie Starachowic. Czynności zostały podjęte w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczenia (zmiana koloru wody na czerwony) rzeki Kamiennej i Zbiornika „Pasternik”. Ustalono, że przyczyną zmiany koloru wody są zanieczyszczone wody opadowe odprowadzane z terenu zakładu CERRAD Sp. z o. o. w Starachowicach.

W trakcie działań kontrolnych Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział Kielcach dokonało poboru prób wody z rzeki Kamiennej oraz wód opadowych odprowadzanych z terenu zakładu. Wstępne wyniki badań wykazały znaczne przekroczenie wartości dopuszczalnej stężenia zawiesiny w odprowadzanych z terenu zakładu wodach opadowych. Pozostałe oznaczenia wskaźników zanieczyszczeń znajdowały się w granicach dopuszczalnych (m.in. zawartość tlenu, przewodność i odczyn pH). W związku z  powyższym rozpoczęta została pozaplanowa kontrola w trybie interwencyjnym w ww. Spółce. W dniu 18.07.2022 r. w trakcie wizji lokalnej nie stwierdzono widocznej zawiesiny na powierzchni wody, kolor wody wrócił do stanu naturalnego - napisano w komunikacie

Mimo kilku prób skontaktowania się z Działem Ochrony Środowiska w przedsiębiorstwie Cerrad, nie udało nam się to. Zamykając numer nie doczekaliśmy się odpowiedzi na przesłane pytania. Jeśli ją uzyskamy, opublikujemy w następnym wydaniu Gazety.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.
Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

2023-05-31

Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

W Starachowicach trwa budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy przyglądają się tym inwestycjom, m.in. traktowi budowanemu wzdłuż bloków przy ul. Harcerskiej. Interweniują nie tylko w mediach, ale również poprzez radnych reprezentujących ich rejony. 

2023-05-31

"Stary szpital". Wykonanie dokumentacji dla osiedla przesunięte 

W lutym br. podczas konsultacji społecznych zaprezentowano cztery koncepcje urbanistyczne dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach. Przy tworzeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej, wykonawca zadania - A2P2 architecture & planning, działający w kooperacji z mamArchitekci Sp. z o.o. - był zobligowany uwzględnić wykonaną już inwentaryzację budowlaną oraz ekspertyzę techniczną istniejącego budynku dawnego szpitala.
Nowy gracz na arenie politycznej. Nowa Demokracja TAK oficjalnie zaprezentowana

2023-05-30

Nowy gracz na arenie politycznej. Nowa Demokracja TAK oficjalnie zaprezentowana

Nowa Demokracja TAK to partia, która powstała na fundamencie społecznego Ruchu Marka Materka i już oficjalnie przygotowuje się do wyborów parlamentarnych. Prezydent Starachowic Marek Materek podczas poniedziałkowego (29 maja br.) wydarzenia zaprezentował nazwę ugrupowania, jego logo oraz zarząd. Przedstawiono także pierwszych kandydatów do Senatu Rzeczypospolitej Polski. 
Dla kogo Asystent Osoby Niepełnosprawnej? Wyjaśniamy

2023-05-29

Dla kogo Asystent Osoby Niepełnosprawnej? Wyjaśniamy

Kim jest asystent osoby niepełnosprawnej? Jakie formalności należy spełnić, by taka osoba pomagała potrzebującym? Te i inne pytania pojawiły się po konferencji prasowej dotyczącej pomocy dla pani Joanny ze Starachowic. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić w Centrum Usług Społecznych, na jakich zasadach program funkcjonuje w naszym mieście.