JUŻ W KIOSKU

Niechlujstwo mieszkańców a cena za wywóz śmieci

2022-03-08 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Co jakiś czas wraca temat opłat za wywóz śmieci z naszego miasta. Od kilku lat ceny tej usługi rosną, co powoduje wzrost naszych opłat mieszkaniowych - ta opłata widoczna jest w rachunku za mieszkanie.

Faktycznie to nie jest jedna opłata, ale dwie, której duża część mieszkańców bloków nie dostrzega. Ale to wyjaśnimy w dalszej części. Obecnie opłata wynosi 26,50zł od osoby za śmiecie segregowane, a 55,00zł za niesegregowane. Wszyscy w mieście deklarują, że segregują odpady - a jak jest naprawdę??

Czy my mieszkańcy szczególnie bloków mamy wpływ na te ceny, poza specyfikacja przetargową? Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie – tak!! Ale niestety nie jest to wpływ pozytywny. Nasze Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych od lat przygląda się temu problemowi w kraju i mieście.

Zacznijmy od odpadów BIO.

To odpady biologiczne : gałęzie drzew i krzewów liście, kwiaty i skoszona trawa, trociny i kora drzew, owoce, warzywa itp., niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego. Odpady te nie powinny być w workach, pojemnikach. Powinny być wysypywane, a torebki pojemniki powinny trafić do segregacji. Prawidłowo odpady BIO segregują mieszkańcy domów prywatnych. A co jest w pojemnikach gdzie są bloki ? Wrzuca się tam wszystko i to nie są już odpady BIO tylko zmieszane. I tak mieszkańcy bloków fundują wyższą opłatę za śmieci. Za odpady zmieszane koszt składowania na wysypisku jednej tony wynosi 380 zł, a odpadów BIO 195 zł . Jeżeli segregacja odpadów BIO byłaby poprawna to płacilibyśmy o 185 zł mnie za tonę, a tak kilkaset ton trafia na wypisko jako zmieszane i obciąża nasz rachunek.

Drugi aspekt to segregacja.

Ile to razy słychać: jak byłam u córki –syna w Niemczech , Holandii, Austrii - jak tam segregują, a jakie kary...

A po powrocie do Polski? Zasady segregowania śmieci znane są wszystkim mieszkańcom, tyle, że znacząca większość nie przestrzega tych zasad i praktycznie je ignoruje – bo po co „ja” będę się „wysilał” i bawił się w składanie poprzebieranych śmieci w jakieś tam pojemniki albo chodził na „dwór”, kiedy jest zimno, stał „ileś tam minut” i wrzucał „powybierane ręcznie sztuki” do „jakichś tam” oznaczonych pojemników. A warto, bo wyższy poziom segregacji to mniejsze opłaty. Przekonało się o tym niejedno miasto. Z roku na rok wzrastają wymagania segregacji. Jeśli ich nie osiągniemy to miasto zapłaci kary, a faktycznie to nie miasto jako urząd tylko mieszkańcy.

Jak to u nas wygląda to wszyscy widzą. Tam gdzie są tzw. „dzwony” z oznaczeniami segregacji to jest on na niezłym poziomie. Gorzej z pojemnikami z klapą – tam wielu już się nie chce segregować otwierać „ileś tam razy” poszczególne klapy i trafia tam wszystko” przeważnie do jednego pojemnika. Firma wywozowa odpady sortuje na sortowni. Niestety, gdy trafiają słabo posegregowanymi odpady to firma musi dołożyć więcej pracy, aby zrobić „to, czego się nie chciało” niektórym starachowiczanom, robi firma, a to kosztuje. Obecna firma zabiera oddzielnie z każdego pojemnika szkło, papier i plastik oraz to, co leży z segregacji obok pojemników. Kontener zabierający plastik i papier ma przegrodę - sprawdziliśmy to dementujemy że wszystko trafia do jednego pojemnika.

A teraz, dlaczego mieszkańcy bloków płacą podwójnie.  Właściciele posesji prywatnych mają swoje punkty i praktycznie wszyscy sortują śmieci jak należy, bo łatwo to skontrolować. A duża część „leniwych” mieszkańców bloków segregację „ma gdzieś”, bo kto mu udowodni, że on nie segreguje śmieci?? Spółdzielnie mieszkaniowe, szczególnie Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa śmietniki posiada na swoich terenach i je sprząta. To koszt ok 5 tys. zł miesięcznie.

Wspólnoty mieszkaniowe dotychczas dzierżawiły teren pod odpady zmieszane i go sprzątały. Teraz otrzymają w dzierżawę również teren pod odpady segregowane i też, podobnie jak spółdzielnie, będą go musiały sprzątać. W sąsiedztwie pojemników widzimy wyrzucane opony, gruz, umywalki, kabiny prysznicowe, zużyte „kible”, rozbite telewizory itp. Tych rzeczy firma nie zabiera należy je zawieź na PSZOK na terenie Strefy Ekonomicznej, gdzie za darmo codziennie i w sobotę można je przekazać. I tak dochodzimy do kosztu wywozu tych odpadów. Im częściej bałagan robiony przez „leniwych” mieszkańców spółdzielni i wspólnot będzie sprzątany, a wywóz takich odpadów to cena ok 2 tys. zł z punktu, to ten koszt pójdzie w tzw. koszt eksploatacji każdego pojedynczego mieszkania. W związku z tym należy się liczyć z podwyżką tej opłaty w rachunku na każde mieszkanie.

I to jest ta podwójna opłata. Ale jak to mówią bogatemu wolno, ale czy to w porządku jest, aby grupa „flejtuchów” obciążała kosztami innych?

Zarząd Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.