JUŻ W KIOSKU

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13 12:17:44

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.

Na stanowisku pozostaje Marcin Pocheć, którego rezygnacji prezydent Marek Materek nie przyjął, natomiast Jarosława Warszawę zastąpi, pracująca w Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka, Monika Pawłowska.
 
Poniżej prezentujemy komentarz prezydenta Marka Materka [pisownia oryginalna]
 
"Pragnę odnieść się do publikacji medialnych na temat zaistniałych zmian kadrowych i ich przyczyn.  W swoim poniedziałkowym wpisie wspomniałem o łamaniu przez działania niektórych moich współpracowników zasad i polityki kadrowej, którą prowadziłem.

Polityczne i zawodowe konsekwencje działań, od których jednoznacznie się odcinam poniesie Robert Sowula nieetatowy członek zarządu powiatu, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Nie ma dla niego żadnej opcji powrotu do zajmowania się sprawami Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej z ramienia komitetu wyborczego firmowanego moim imieniem i nazwiskiem.

Mojego zaufania nadużyli również prezesi ZEC i Spółdzielni Socjalnej dlatego poprosiłem o natychmiastowe naprawienie błędów, które popełnili. Jednocześnie zadeklarowałem wolę dalszej współpracy ze względu na ogromne dotychczasowe zaangażowanie ze strony panów na rzecz Spółki i Spółdzielni, którymi kierują. Moi współpracownicy zadeklarowali, że błędy naprawią i z zaistniałej sytuacji wyciągną wnioski na przyszłość. Zrozumieli, że nawet jeśli coś jest zgodne z prawem, nie musi być zgodne z zasadami, które nas obowiązują. Dlatego też małżonka prezesa ZEC zrezygnowała z pracy w PZOZ a małżonka prezesa Spółdzielni Socjalnej z pracy w ZEC.

Kierowaniem Spółdzielnią Socjalną zajmie się pracująca w Starachowiczance pani Monika Pawłowska, która przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

Utrata bliskich współpracowników jest bardzo trudna, nie tylko ze względu na emocje temu towarzyszące, ale również ze względu na to, że niełatwo znaleźć osoby, które mogą przejąć ich obowiązki. Merytoryczną pracę obydwu panów oceniam wysoko.

Zdaję sobie sprawę, że rezygnacja z pełnionej funkcji złożona przez prezesa ZEC w negatywny sposób może wpłynąć na wiele realizowanych przez spółkę działań. Prezes Pocheć od trzech lat łączy funkcję prezesa dwóch spółek: ZEC i Miejskiego Zakładu Komunikacji, który został wchłonięty przez ZEC co umożliwiło gminie pozyskanie ogromnych środków zewnętrznych na inwestycje związane m.in. z poprawą przestrzeni i komunikacji na Dworcu Wschodnim i Zachodnim, zakupu nowego taboru autobusowego czy budowie stacji tankowania gazu CNG, myjni, centrum dyspozytorskiego i warsztatu. Ponadto pan prezes Pocheć osobiście pilotuje inwestycję budowy Instalacji Odzysku Energii, modernizacji ciepłowni, która doprowadzi do oszczędności wynikających z braku konieczności zakupu uprawnień do emisji CO2.

Zarówno Związki Zawodowe ZEC, jak i Rada Nadzorcza Spółki zwróciły się do mnie z wnioskiem, żeby w pozwolić prezesowi spółki kontynuować misję, która zdaniem członków Rady i Związków wykonywana jest w nienaganny sposób i ustabilizowała sytuację finansową obydwu podmiotów. Ponadto ze względu na to, że w spółce ZEC od kilku lat nie ma stanowiska zastępcy prezesa i zarząd sprawuje jednoosobowo pan Marcin Pocheć pojawił się problem płynnego przekazania obowiązków kierowania pracami firmy.

Po kolejnej rozmowie z Prezesem ZEC i przeanalizowaniu całej sytuacji, ale także przy pełnej deklaracji Prezesa, że nigdy więcej nie będzie działał wbrew ustalonym zasadom uznałem, że nie przyjmę jego rezygnacji i będzie on nadał sprawował swoją funkcję.

Jednocześnie ponownie podkreślam i deklaruje, że zamierzam naprawić błędy wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

Często podkreślam, że sukces rozwojowy naszego miasta jest zasługą pracy wielu kompetentnych ludzi.

Dlatego w najbliższych tygodniach i miesiącach będę podejmować kolejne decyzje, które pozwolą realizować prawidłową politykę kadrową w naszym mieście".

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

2021-10-12

Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

Po poniedziałkowej (11 października), nieoficjalnej informacji dotyczącej rezygnacji z pełnionej funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu w Starachowicach Roberta Sowuli, zwróciliśmy się do władz powiatu z prośbą o potwierdzenie tej wiadomości.