JUŻ W KIOSKU

Nauczyciele wystawiają

2014-07-07 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przeprowadzki, kłopoty z ustaleniem pracodawcy, rotacja kadry nauczycielskiej, w końcu odejście cenionej przez wszystkich Marii Drozdowskiej. Jakoś przetrzymali, jakoś się pozbierali i pięknie trwając uczą. Zatem jakiż słodki wydźwięk dla uczniów i kadry muszą mieć obchody ćwierćwiecza burzliwego funkcjonowania Państwowego Ogniska Plastycznego!

Prezentowana twórczość dziewięciu byłych i aktualnych wykładowców zatytułowana jest: Dziennik lekcyjny, a od oglądania głowa może się ukręcić lub serducho pomotylkować. Jak podkreślił dyrektor Ogniska Sylwester Kiełek, wystawa jest prezentacją różnorodnych stylów wynikających z twórczych indywidualności. Tutaj uświadamia się dzieciom i młodzieży, że sam talent to za mało, aby osiągnąć wyznaczony cel. Podstawą każdego sukcesu jest praca oraz twórczy wysiłek i obojętnym jest czy myślimy tu o szewcu, muzyku lub malarzu - wszyscy starajmy się być artystami. Faktem jest, że praca w Ognisku to duża radość, ale też ogromna odpowiedzialność za formowanie postaw przy wprowadzaniu w świat sztuki podopiecznych. Na przestrzeni ćwierćwiecza zajmowali się lub jeszcze zajmują: (ś.p.) Maria Drozdowska - malarstwo: kwiaty, pejzaże, portrety sięgające nawet okresu studiów, Dorota Sarzyńska-Kosieradzka - bardzo subtelne i oszczędne w formie malarstwo, Ewa Wyczesana - lalki, ale jakie !!!, Elżbieta Salamon - grafika: secesyjna zegarmistrzyni małych form oraz Aleksandra Michalska-Szwagierczak - ilustracje: specjalistka od wzruszania ilustracjami też do Baśni Braci Grimm.

Nie mnie oceniać prace artystów, lecz korzystając z możliwości wypowiadania osobistej opinii, bez przymilania się stwierdzam, iż prace kobiece wyraźnie różnią się od męskich. Jest to poniekąd dowód na to, że kobiecość działa na wszystkie nasze zmysły. Pamiętajmy, że jest to również bardzo pojemna cecha, na którą składają się m.in.: różniąca się optyka na przetwarzanie rzeczywistości, nieuchwytny i trudny do zdefiniowania urok zawarty w tym co robią. Mają jeszcze tę piękną cechę, że tępią prostactwo i pielęgnują prostotę... chociażby dotyczyło to poetów. Interesującą, męską odmianę twórców prezentują: Sylwester Kiełek: malarstwo patriotyczne - portrety pułkowników oraz misterne projekty rzeźb pomników, Ryszard Uziębło - podszczypujący pastiszem politycznym z "okrągłym stołem" czy "Śniadaniem na trawie" Clauda Monet`a, w którym pan Ryszard podrzucił do swojego obrazu drobiazgi w postaci Sportów i wina marki Wino. Jak śniadanie to niechby z polskimi akcentami. Wielka rzecz, że na obrazie goła baba. Przecież na Majówce często prezentują swe wdzięki panie mające predylekcje do absyntu, czasami ubrane nawet tylko w majtki i gips. O tzw. bondarowizmie lub kołaczynizmie nie wspomnę, gdyż oba "izmy" są zbyt wyraziste.

Na otwarciu wystawy obecni byli m.in. wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który określił Ognisko, jako placówkę z duszą i zaznaczył wyjątkowość okazji służącej pochwaleniu się bogactwem form i technik dojrzałych artystów, przy czym przyznał się do małej zazdrości, gdyż po maturze planował studiować na ASP. Wyszło jak wyszło, a nieszkodliwa zazdrość zadrą tkwi. Wielki przyjaciel Ogniska Cezary Berak, oprócz gratulacji i słów uznania, obiecał dalszą pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu POP. Wielkie podziękowania za wsparcie należą się przewodniczącemu Rady Rodziców Piotrowi Ziewcowi, Agnieszcze Romańskiej, Katarzynie Rakowskiej. Podobna wdzięczność kierowana jest także do: prezesa Odlewni Polskich Zbigniewa Rondudy, Ryszarda Pisarskiego, Leszka Walczyka, komendanta PSP Marka Kaczmarczyka, członków Zarządu Powiatu: Marka Pawłowskiego i Pawła Lewkowicza, przewodniczącego Rady Powiatu Jana Wzorka, a także do Jadwigi Maciejczak, Ewy Bzinkowskiej, Lidii Pokuszyńskiej, Agnieszki Wybraniec, Ryszarda Ludwińskiego, Grażyny Małeckiej, Barbary Mąki, Pawła Kołodziejskiego oraz Mirosława Seweryna. Dzięki wsparciu materialnemu i zaangażowaniu Zarządu Odlewni Polskich możliwe stało się godne zorganizowanie obchodów jubileuszowych wraz z wydrukowaniem plakatów i zaproszeń zaprojektowanych przez Aleksandrę Michalską-Szwagierczak i Marcina Bondarowicza. Specjalne podziękowania za ogromne serce należą się Franciszkowi Kowalikowi. Fundusze zaoszczędzone na środkach czystości fundowanych przez pana Franciszka pozwoliły na zakup nowych krzesełek dla dzieci, a także zakup zestawu komputerowego do nauki historii sztuki dla młodzieży. Życzymy dalszych malowniczych lat.

Marek Oziomek

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2024-05-05

"Rowerowy Maj" okazją do zdobycia nagród

Starachowice dołączył do uczestników ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”, tj. Gdańska, Lidzbarka, Sopotu, Tarnowskich Gór i Wrocławia. Jak mówi rzecznik magistratu Leszek Kowalski: nasze miasto stawia na rozwój turystyki rowerowej, ale również liczne działania edukacyjne zapewniające bezpieczny przejazd ucznia do szkoły. Podczas akcji uczniowie będą zbierać kilometry i naklejki, które mogą przełożyć się na atrakcyjne nagrody.
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-05

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.