JUŻ W KIOSKU

Nasza opiekunka

2023-12-03 13:31:58

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 

fot. Gazeta Starachowicka

Św. Barbara jest powszechnie kojarzona jako patronka górników, a takie tradycje, już dziś zapomniane, Starachowice posiadają od średniowiecza. O Minerze Starzechowskiej, czyli kopalni rudy żelaza wspomina pochodzący z tego okresu dokument z opactwa cystersów w Wąchocku. Wiadomo też, że w 1788 roku w pobliżu Wierzbnika, a więc obecnej dzielnicy Starachowic, uruchomiono cztery kopalnie. Przemysł wydobywczy funkcjonował w naszym mieście aż do lat 60 - tych XX wieku. Pracownicy kopalń czuli się na tyle reprezentatywnym środowiskiem lokalnej społeczności, że niemal 100 lat temu ufundowali kaplicę z figurą swojej patronki stojącą po dzień dzisiejszy przy obecnej ulicy rotmistrza Pileckiego. Ostatnią  kopalnię rudy żelaza o nazwie "Majówka" zamknięto w 1962 roku. Na bazie dawnych tradycji wydobywczych w 2009 roku ogłoszono św. Barbarę opiekunką naszego miasta i od tego czasu co roku organizowane są obchody ku jej czci. W tym roku odbyły się one w niedzielę 3 grudnia, a więc na dzień przed właściwym wspomnieniem świętej Barbary w kalendarzu liturgicznym. Rozpoczęły się od spotkania przy wspomnianej kapliczce z udziałem m.in. przedstawicieli władz miasta, uczniów przebranych za św. Barbarę i jej górniczą asystę, członków bractw religijnych oraz starachowiczan. Po modlitwie poprowadzonej przez księdza Sławomira Raka, proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych zebrani przeszli w procesji ulicami miasta do kościoła przy ulicy Radomskiej. Tam odbyła się historyczno - kulturalna część obchodów zapoczątkowana wykładem Adama Brzezińskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic na temat górniczej przeszłości naszego miasta. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach, a obchody zwieńczyła uroczysta Msza Święta.

iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.