JUŻ W KIOSKU

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12 11:41:02

Ocena:

5/5 | 1 głosów

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 

W tym roku kapitała powołana przez organizatora, którym jest Park Kultury, przyznała nagrody oraz wyróżnienia w następujących kategoriach: kultura, sztuka, sport, biznes, edukacja, zdrowie, tradycje, rodzina, praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami, praca socjalna i charytatywna.

Monika Kowalczyk-Kogut, Małgorzata Dziamka, Marta Szymańska-Baran, Paulina Tarachowicz - te starachowiczanki zdobyły laury, ale także kilka innych pań z naszego miasta zdobyło wyróżnienia. 

W kategorii KULTURA laur Kobieta.23 otrzymała Monika Kowalczyk-Kogut, absolwentka I LO w Starachowicach, teatrolog, animator kultury i instruktor teatralny. Monika (wraz z mężem) prowadzi genialny Dom Spokojnej Książki. nocne Czytania to prawdziwa petarda. 

W kategorii BIZNES uhonorowano Martę Szymańską Baran, założycielkę Szkoły Językowej SPEAKOUT. 

Laur Kobieta.23 w kategorii EDUKACJA otrzymała Małgorzata Dziamka, założycielka Szkoły Tańca MiM w Starachowicach. 

W kategorii RODZINA laur Kobieta.23 zdobyła Paulina Tarachowicz, absolwentka I LO w Starachowicach, autorka książek o nauczaniu dzieci języków obcych i założycielka Fundacji Panda Team, która wspiera rodziny i rodzeństwo dzieci z rakiem. 

Kilka starachowiczanek zostało wyróżnionych. Wśród nich znalazły się  Aleksandra Szwagierczak-Michalska (kat. SZTUKA),  Katarzyna Bogucka (kat. ZDROWIE), Ewelina Choinka-Jasztal (kat. praca socjalna i charytatywna). 

- Cieszę się, że mogliśmy wyróżnić kobiety, które łączą wiele ról społecznych. Dziękuję im za to, że potrafią się dzielić swym czasem z innymi, ze dbają o tradycję, o drugiego człowieka. Ta gala jest po to, by pokazać te piękne kobiety, które mogą być wzorem dla nas wszystkich - mówiła poseł Agata Wojtyszek. 

Dla Małgorzaty Dziamki to spore wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.  

Monika Kowalczyk Kogut natomiast tworzy miejsce, które przerosło jej wyobrażenia. 

- Książki, które do nas trafiają pochodzą z całej Polski, połowy Europy. Mamy ich około 30 tysięcy i cały czas się staramy, by dostały drugie życie. Najbardziej nas cieszy, ze wokół książek udało nam się stworzyć społeczność, która nam kibicuje i tworzy ro miejsce, ale także miejsce kulturalnych spotkań. Są u nas spektakle teatralne, recytacje, festiwale filmowe. Naszym celem jest tworzenie kultury aktywnej, chcemy, by ludzie w tym co robimy współuczestniczyli. Dużo z naszymi gośćmi rozmawiamy, zachęcamy, by zostać, coś zjeść, po prostu pobyć. Każda z osób nas odwiedzających zostawia u nas jakąś swoją historie i to jest piękne - mówi laureatka, a my wyjątkowo trzymamy kciuki, żeby to miejsce stało się modne, ale nie snobistyczne. 

Uroczystość zwieńczył koncert Kasi Cerekwickiej

Przed galą chętni mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez mamę szóstki dzieci, posłankę i aktorkę Dominikę Figurską Chorosińską, która apelowała, by panie mocno się wspierały. 

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacja ORLEN. Partnerem wydarzenia była Fundacja PKO Banku Polskiego. Współorganizatorem był Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.