JUŻ W KIOSKU

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12 11:41:02

Ocena:

5/5 | 1 głosów

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 

W tym roku kapitała powołana przez organizatora, którym jest Park Kultury, przyznała nagrody oraz wyróżnienia w następujących kategoriach: kultura, sztuka, sport, biznes, edukacja, zdrowie, tradycje, rodzina, praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami, praca socjalna i charytatywna.

Monika Kowalczyk-Kogut, Małgorzata Dziamka, Marta Szymańska-Baran, Paulina Tarachowicz - te starachowiczanki zdobyły laury, ale także kilka innych pań z naszego miasta zdobyło wyróżnienia. 

W kategorii KULTURA laur Kobieta.23 otrzymała Monika Kowalczyk-Kogut, absolwentka I LO w Starachowicach, teatrolog, animator kultury i instruktor teatralny. Monika (wraz z mężem) prowadzi genialny Dom Spokojnej Książki. nocne Czytania to prawdziwa petarda. 

W kategorii BIZNES uhonorowano Martę Szymańską Baran, założycielkę Szkoły Językowej SPEAKOUT. 

Laur Kobieta.23 w kategorii EDUKACJA otrzymała Małgorzata Dziamka, założycielka Szkoły Tańca MiM w Starachowicach. 

W kategorii RODZINA laur Kobieta.23 zdobyła Paulina Tarachowicz, absolwentka I LO w Starachowicach, autorka książek o nauczaniu dzieci języków obcych i założycielka Fundacji Panda Team, która wspiera rodziny i rodzeństwo dzieci z rakiem. 

Kilka starachowiczanek zostało wyróżnionych. Wśród nich znalazły się  Aleksandra Szwagierczak-Michalska (kat. SZTUKA),  Katarzyna Bogucka (kat. ZDROWIE), Ewelina Choinka-Jasztal (kat. praca socjalna i charytatywna). 

- Cieszę się, że mogliśmy wyróżnić kobiety, które łączą wiele ról społecznych. Dziękuję im za to, że potrafią się dzielić swym czasem z innymi, ze dbają o tradycję, o drugiego człowieka. Ta gala jest po to, by pokazać te piękne kobiety, które mogą być wzorem dla nas wszystkich - mówiła poseł Agata Wojtyszek. 

Dla Małgorzaty Dziamki to spore wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.  

Monika Kowalczyk Kogut natomiast tworzy miejsce, które przerosło jej wyobrażenia. 

- Książki, które do nas trafiają pochodzą z całej Polski, połowy Europy. Mamy ich około 30 tysięcy i cały czas się staramy, by dostały drugie życie. Najbardziej nas cieszy, ze wokół książek udało nam się stworzyć społeczność, która nam kibicuje i tworzy ro miejsce, ale także miejsce kulturalnych spotkań. Są u nas spektakle teatralne, recytacje, festiwale filmowe. Naszym celem jest tworzenie kultury aktywnej, chcemy, by ludzie w tym co robimy współuczestniczyli. Dużo z naszymi gośćmi rozmawiamy, zachęcamy, by zostać, coś zjeść, po prostu pobyć. Każda z osób nas odwiedzających zostawia u nas jakąś swoją historie i to jest piękne - mówi laureatka, a my wyjątkowo trzymamy kciuki, żeby to miejsce stało się modne, ale nie snobistyczne. 

Uroczystość zwieńczył koncert Kasi Cerekwickiej

Przed galą chętni mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez mamę szóstki dzieci, posłankę i aktorkę Dominikę Figurską Chorosińską, która apelowała, by panie mocno się wspierały. 

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacja ORLEN. Partnerem wydarzenia była Fundacja PKO Banku Polskiego. Współorganizatorem był Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”. 
Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

2023-03-07

Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

Już w najbliższą sobotę poznamy nazwiska niezwykłych kobiet, zaangażowanych i pełnych pasji, które za swą działalność otrzymają wyróżnienie „Laur Kobieta.23”. Na wyjątkową uroczystość zapraszamy do Hotelu Europa, gwiazdą wieczoru będzie Kasia Cerekwicka. Wstęp wolny.