JUŻ W KIOSKU

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12 11:41:02

Ocena:

5/5 | 1 głosów

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 

W tym roku kapitała powołana przez organizatora, którym jest Park Kultury, przyznała nagrody oraz wyróżnienia w następujących kategoriach: kultura, sztuka, sport, biznes, edukacja, zdrowie, tradycje, rodzina, praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami, praca socjalna i charytatywna.

Monika Kowalczyk-Kogut, Małgorzata Dziamka, Marta Szymańska-Baran, Paulina Tarachowicz - te starachowiczanki zdobyły laury, ale także kilka innych pań z naszego miasta zdobyło wyróżnienia. 

W kategorii KULTURA laur Kobieta.23 otrzymała Monika Kowalczyk-Kogut, absolwentka I LO w Starachowicach, teatrolog, animator kultury i instruktor teatralny. Monika (wraz z mężem) prowadzi genialny Dom Spokojnej Książki. nocne Czytania to prawdziwa petarda. 

W kategorii BIZNES uhonorowano Martę Szymańską Baran, założycielkę Szkoły Językowej SPEAKOUT. 

Laur Kobieta.23 w kategorii EDUKACJA otrzymała Małgorzata Dziamka, założycielka Szkoły Tańca MiM w Starachowicach. 

W kategorii RODZINA laur Kobieta.23 zdobyła Paulina Tarachowicz, absolwentka I LO w Starachowicach, autorka książek o nauczaniu dzieci języków obcych i założycielka Fundacji Panda Team, która wspiera rodziny i rodzeństwo dzieci z rakiem. 

Kilka starachowiczanek zostało wyróżnionych. Wśród nich znalazły się  Aleksandra Szwagierczak-Michalska (kat. SZTUKA),  Katarzyna Bogucka (kat. ZDROWIE), Ewelina Choinka-Jasztal (kat. praca socjalna i charytatywna). 

- Cieszę się, że mogliśmy wyróżnić kobiety, które łączą wiele ról społecznych. Dziękuję im za to, że potrafią się dzielić swym czasem z innymi, ze dbają o tradycję, o drugiego człowieka. Ta gala jest po to, by pokazać te piękne kobiety, które mogą być wzorem dla nas wszystkich - mówiła poseł Agata Wojtyszek. 

Dla Małgorzaty Dziamki to spore wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.  

Monika Kowalczyk Kogut natomiast tworzy miejsce, które przerosło jej wyobrażenia. 

- Książki, które do nas trafiają pochodzą z całej Polski, połowy Europy. Mamy ich około 30 tysięcy i cały czas się staramy, by dostały drugie życie. Najbardziej nas cieszy, ze wokół książek udało nam się stworzyć społeczność, która nam kibicuje i tworzy ro miejsce, ale także miejsce kulturalnych spotkań. Są u nas spektakle teatralne, recytacje, festiwale filmowe. Naszym celem jest tworzenie kultury aktywnej, chcemy, by ludzie w tym co robimy współuczestniczyli. Dużo z naszymi gośćmi rozmawiamy, zachęcamy, by zostać, coś zjeść, po prostu pobyć. Każda z osób nas odwiedzających zostawia u nas jakąś swoją historie i to jest piękne - mówi laureatka, a my wyjątkowo trzymamy kciuki, żeby to miejsce stało się modne, ale nie snobistyczne. 

Uroczystość zwieńczył koncert Kasi Cerekwickiej

Przed galą chętni mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez mamę szóstki dzieci, posłankę i aktorkę Dominikę Figurską Chorosińską, która apelowała, by panie mocno się wspierały. 

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacja ORLEN. Partnerem wydarzenia była Fundacja PKO Banku Polskiego. Współorganizatorem był Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.