JUŻ W KIOSKU

Nagość i ubiór

2023-09-22 20:39:35

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach. 

fot. Gazeta Starachowicka

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wystawia prace tego fotografika nie po raz pierwszy. Jak przypomniała w trakcie  ekspozycji jej kuratorka Justyna Sadza "Akt i Portret” zadebiutował w 2015 roku, a w 2018 roku pokazano prace pod hasłem „Piękno niejedno ma imię”. Przedmiotem uwagi było na nich ciało kobiet w różnych etapach życia: młodości, oczekiwania na macierzyństwo oraz dojrzałości. Jak czytamy w przygotowanym z okazji wystawy biogramie artysty "Mieczysław Szczepański zaczął się interesować fotografią od dzieciństwa. W szkole średniej należał do kółka fotograficznego w Domu Kultury. Poznał tam tajniki obróbki fotografii analogowej. Autor wystawy fotografował wszystko – makro, reportaże, ludzi, krajobrazy, wschody i zachody słońca. Jego pasję przerwało wojsko, potem ślub, rodzina. Dopiero po latach, kiedy dzieci dorosły zajął się ponownie fotografią, już nie analogową, ale cyfrową. Od 2010 r. fotografuje głównie piękno kobiet, ich zmysłowość, emocje w portrecie, akcie i fotografii buduarowej. Zapisał się do Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie systematycznie brał udział we wszystkich wystawach fotograficznych". Pytany przez nas przyznał, że fotografowanie nagości wymaga odwagi, ale bardziej w sensie artystycznym.

- Zrobić jakiekolwiek zdjęcie nagiej kobiecie to dziś nie problem, każdy może to zrobić telefonem komórkowym. Ale wykonanie ładnej, estetycznej fotografii już proste nie jest  - zaznacza. 

Prezentowana w muzeum wystawa obejmuje ponad 40 czarno - białych zdjęć. To subtelne i wysmakowane ujęcia zarówno młodych jak i dojrzałych kobiet. Ich ciała potraktowano tu jak dzieło sztuki, a twarze jak portrety cech osobowości, które możemy próbować odgadnąć nie tylko z rysów, ale także z uśmiechów i spojrzeń. Ekspozycja będzie otwarta do 31 października.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.