JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Nagość i ubiór

2023-09-22 20:39:35

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach. 

fot. Gazeta Starachowicka

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wystawia prace tego fotografika nie po raz pierwszy. Jak przypomniała w trakcie  ekspozycji jej kuratorka Justyna Sadza "Akt i Portret” zadebiutował w 2015 roku, a w 2018 roku pokazano prace pod hasłem „Piękno niejedno ma imię”. Przedmiotem uwagi było na nich ciało kobiet w różnych etapach życia: młodości, oczekiwania na macierzyństwo oraz dojrzałości. Jak czytamy w przygotowanym z okazji wystawy biogramie artysty "Mieczysław Szczepański zaczął się interesować fotografią od dzieciństwa. W szkole średniej należał do kółka fotograficznego w Domu Kultury. Poznał tam tajniki obróbki fotografii analogowej. Autor wystawy fotografował wszystko – makro, reportaże, ludzi, krajobrazy, wschody i zachody słońca. Jego pasję przerwało wojsko, potem ślub, rodzina. Dopiero po latach, kiedy dzieci dorosły zajął się ponownie fotografią, już nie analogową, ale cyfrową. Od 2010 r. fotografuje głównie piękno kobiet, ich zmysłowość, emocje w portrecie, akcie i fotografii buduarowej. Zapisał się do Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie systematycznie brał udział we wszystkich wystawach fotograficznych". Pytany przez nas przyznał, że fotografowanie nagości wymaga odwagi, ale bardziej w sensie artystycznym.

- Zrobić jakiekolwiek zdjęcie nagiej kobiecie to dziś nie problem, każdy może to zrobić telefonem komórkowym. Ale wykonanie ładnej, estetycznej fotografii już proste nie jest  - zaznacza. 

Prezentowana w muzeum wystawa obejmuje ponad 40 czarno - białych zdjęć. To subtelne i wysmakowane ujęcia zarówno młodych jak i dojrzałych kobiet. Ich ciała potraktowano tu jak dzieło sztuki, a twarze jak portrety cech osobowości, które możemy próbować odgadnąć nie tylko z rysów, ale także z uśmiechów i spojrzeń. Ekspozycja będzie otwarta do 31 października.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ludzie „Ponurego ” i „Nurta”

2024-06-13

Ludzie „Ponurego ” i „Nurta”

Po 12 latach od zakończenia II wojny światowej 15 września 1957 roku na uroczysku Wykus, 10 km na południe od Wąchocka, miało miejsce pierwsze po wojnie oficjalne spotkanie weteranów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK „Nurt”. To był początek Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury" - „Nurt”.
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".
 Wielki finał StarAch! Festiwal 2024

2024-06-05

Wielki finał StarAch! Festiwal 2024

Już w najbliższą sobotę 8 czerwca br. o godzinie 17.00 zapraszamy na wielki finał StarAch! Festiwal 2024 do Amfiteatru w Parku Miejskim.
Świat muzyką malowany

2024-06-05

Świat muzyką malowany" - koncert Chóru Kameralnego "Portamento"

Park Kultury oraz Centrum Kreatywności "Pałacyk" zapraszają wszystkich miłośników muzyki na koncert pt.: "Świat muzyką malowany". Specjalnie dla Państwa w gościnnych murach "Pałacyku" wystąpi Chór Kameralny "Portamento' pod dyrekcją dr Bożeny Magdaleny Mrózek w najbliższy piątek 7 czerwca o godz. 17.30.
Nasz Komart znów gościł w Holandii

2024-06-05

Nasz Komart znów gościł w Holandii

Grzegorz Łodej, czyli działający pod pseudonimem Komart lokalny artysta znany z ozdabiania przestrzeni Starachowic swoimi muralami, po raz kolejny gościł w Holandii na twórczym spotkaniu europejskich przedstawicieli sztuki ulicznej.    

2024-06-05

"Wspomnienie o Marii Drozdowskiej"

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Centrum Kreatywności Pałacyk oraz Państwowe Ognisko Plastyczne zapraszają na wystawę poświęconą Marii Drozdowskiej.
Pieniądze od resortu kultury

2024-06-01

Pieniądze od resortu kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach 100 tys. zł na realizację czwartego etapu remontu budynku XIX- wiecznej portierni. Pozwoli to na zakończenie całości zadania, które placówka rozpoczęła w 2021 roku
Mikrofon dla przedszkolaków

2024-05-31

Mikrofon dla przedszkolaków

Na scenie parkowego amfiteatru starachowickie przedszkolaki prezentowały swoje talenty wokalne w ramach już 41. edycji Dziecięcego Festiwalu Piosenki, zorganizowanego przez Park Kultury. Maluchy wspierane z widowni przez kolegów, wychowawców i bliskich doskonaliły swój warsztat, walczyły o miłe nagrody, ale przede wszystkim stworzyły atmosferę zabawy wypełnionej dziecięcą radością życia i autentyzmem.