JUŻ W KIOSKU

Na walkę z rakiem

2023-02-04 15:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.

fot. PZOZ w Starachowicach

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach już od dziesięciu lat działa Oddział Onkologiczny Dzienny, który wpisał się na stałe w regionalną mapę placówek niosących pomoc chorym zmagającym się ze schorzeniami nowotworowymi. Jest to miejsce wyjątkowe, bo oprócz procedur medycznych pacjenci otrzymują tu także wsparcie, dające nadzieję na lepsze jutro.

Szpital oferuje chorym chemioterapię w formie doustnej, dożylnej oraz poprzez pompę elastomerową (infuzor), z której lek uwalnia się przez 44 godziny, podczas których przebywają oni w domu, przychodząc jedynie na podłączenie i odłączenie infuzora. Wykonywane są również iniekcje domięśniowe i podskórne w ramach leczenia onkologicznego.

Z myślą o kompleksowej diagnostyce i leczeniu pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi odbywają się także konsylia Wielodyscyplinarnego Zespołu Terapeutycznego, podczas których pacjenci kwalifikowani są do terapii onkologicznej.

Oddział posiada też tzw. „onkoczepek” - urządzenie zapobiegające wypadaniu włosów przy stosowaniu chemioterapii, co wpływa korzystnie na jakość życia pacjentów, poprawiając ich samoocenę i nastawienie do samego leczenia.

Współpracuje też ściśle ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, dzięki czemu w razie konieczności prowadzenia terapii dostępnej w ramach programów lekowych, pacjenci mają zapewnioną płynną zmianę miejsca leczenia ze Starachowic na Kielce.

Niezależnie od niego działa również Poradnia Onkologiczna. O tym, jak bardzo są one potrzebne, świadczy liczba pacjentów, którzy korzystają z ich usług. Niestety z roku na rok jest coraz większa. Bo o ile w 2020 r. wynosiła ona 1892, to już w ubiegłym roku było to 4322 pacjentów, z czego 3061 w samej tylko poradni.

Eksperci alarmują, że po pandemii koronawirusa pozostał dług zdrowotny, który będziemy spłacać przez najbliższe lata. Tym bardziej powinniśmy pamiętać, że zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna, wyeliminowanie używek wspomaga nasz układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed nowotworami, a badania profilaktyczne pozwalają na wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie właściwego leczenia.

Osoby, które chciałyby z niego skorzystać w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennym, mogą się skontaktować telefonicznie pod jednym z dwóch numerów: (41) 273 90 24 lub (41) 273 99 16 w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przyjęcia zarówno na Oddział, jak i do Poradni.

/źródło: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]