JUŻ W KIOSKU

Na walkę z rakiem

2023-02-04 15:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.

fot. PZOZ w Starachowicach

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach już od dziesięciu lat działa Oddział Onkologiczny Dzienny, który wpisał się na stałe w regionalną mapę placówek niosących pomoc chorym zmagającym się ze schorzeniami nowotworowymi. Jest to miejsce wyjątkowe, bo oprócz procedur medycznych pacjenci otrzymują tu także wsparcie, dające nadzieję na lepsze jutro.

Szpital oferuje chorym chemioterapię w formie doustnej, dożylnej oraz poprzez pompę elastomerową (infuzor), z której lek uwalnia się przez 44 godziny, podczas których przebywają oni w domu, przychodząc jedynie na podłączenie i odłączenie infuzora. Wykonywane są również iniekcje domięśniowe i podskórne w ramach leczenia onkologicznego.

Z myślą o kompleksowej diagnostyce i leczeniu pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi odbywają się także konsylia Wielodyscyplinarnego Zespołu Terapeutycznego, podczas których pacjenci kwalifikowani są do terapii onkologicznej.

Oddział posiada też tzw. „onkoczepek” - urządzenie zapobiegające wypadaniu włosów przy stosowaniu chemioterapii, co wpływa korzystnie na jakość życia pacjentów, poprawiając ich samoocenę i nastawienie do samego leczenia.

Współpracuje też ściśle ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, dzięki czemu w razie konieczności prowadzenia terapii dostępnej w ramach programów lekowych, pacjenci mają zapewnioną płynną zmianę miejsca leczenia ze Starachowic na Kielce.

Niezależnie od niego działa również Poradnia Onkologiczna. O tym, jak bardzo są one potrzebne, świadczy liczba pacjentów, którzy korzystają z ich usług. Niestety z roku na rok jest coraz większa. Bo o ile w 2020 r. wynosiła ona 1892, to już w ubiegłym roku było to 4322 pacjentów, z czego 3061 w samej tylko poradni.

Eksperci alarmują, że po pandemii koronawirusa pozostał dług zdrowotny, który będziemy spłacać przez najbliższe lata. Tym bardziej powinniśmy pamiętać, że zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna, wyeliminowanie używek wspomaga nasz układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed nowotworami, a badania profilaktyczne pozwalają na wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie właściwego leczenia.

Osoby, które chciałyby z niego skorzystać w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennym, mogą się skontaktować telefonicznie pod jednym z dwóch numerów: (41) 273 90 24 lub (41) 273 99 16 w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przyjęcia zarówno na Oddział, jak i do Poradni.

/źródło: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-29

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.
Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

2023-11-25

Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wariant budowy obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych po przeprowadzonej analizie zarekomendowała tzw. wariant północny. W kolejnym kroku zostanie przygotowana decyzja środowiskowa.
Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

2023-11-26

Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

Połączenia przychodzące od nieznanych numerów telefonów często wiążą się ze sporym stresem. Nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że cyberprzestępcy wykorzystują połączenia telefoniczne w celu wyłudzenia danych osobowych. Zobacz poradnik, jak sprawdzić obcy numer telefonu!
Harcerze śladami partyzantów

2023-11-25

Harcerze śladami partyzantów

W dniach 17-19 listopada br. odbyła się kolejna edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowana co roku przez 15. Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice.
Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

2023-11-24

Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

Zakończyły się prace przy budowie centrum przesiadkowego w zachodniej części miasta. Tam, gdzie niedawno nierówne chodniki i zniszczone wiaty przystankowe nie zachęcały do odwiedzin, stanął nowoczesny dwupoziomy parking. Przebudowany został również plac dworca.
Przejścia dla pieszych zmodernizowane

2023-11-23

Przejścia dla pieszych zmodernizowane

Zakończyły się prace drogowe związane z modernizacją przejść dla pieszych przy al. Jana Pawła II i przy skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Miodową.