JUŻ W KIOSKU

„MY ZOSTAJEMY W UE, rząd wychodzi!” - protest w Starachowicach [FOTO, VIDEO]

2021-10-11 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Manifestacje pod hasłem „MY ZOSTAJEMY W UE, rząd wychodzi!”, odbyły się w niedzielę (10 października) w ponad 100 miastach Polski. Na mapie protestów znalazły się również Starachowice. Na Rynku, o godzinie 18., zjawiła dość liczna reprezentacja mieszkańców miasta. 

fot. Gazeta Starachowicka

Zgromadzeni na Rynku mieszkańcy, mieli ze sobą zarówno flagi Polski, jak i Unii Europejskiej.  Między przemówieniam, z głośnika rozbrzmiewały: "Mazurek Dąbrowskiego" oraz "Oda do radości".

- Przyszliśmy tutaj w obronie naszej obecności w Unii Europejskiej. Chcieliśmy tam wstąpić, czemu daliśmy wyraz w referendum i staliśmy się dumnymi Europejczykami. Teraz, przy władzy PiS zaczyna to być wątpliwe. Czy nasz władza również dalej chce być dumną europejską formacją? - mówił były opozycjonista i działacz podziemia antykomunistycznego, Edward Imiela. - Potrzebna nam jest teraz solidarność narodowa, by dać radę PiS-owi i Kaczyńskiemu. On wie, że bez solidarności narodowej nie jesteśmy w stanie nic zrobić, dlatego tak szkaradnie podzielił nasz naród. Tylko solidarny naród może uporać się z głupią władzą, która prowadzi nas do klęski narodowej. Ta wojna z Unią, to jest nic innego, jak doprowadzenie polskiego narodu do klęski narodowej. Bo co będzie, jak wyjdziemy z tej Unii? Putin już się cieszy. Nie dajmy się - dodał.

Głos zabrał również starachowicki aktywista Piotr Capała

- Znajdujemy się już w tym momencie poza unijnym porządkiem prawa. Zrobiliśmy ten pierwszy krok. Jestem przerażony tą sytuacją, którą obecnie wykreowano. Musimy manifestować. Pokazywać tę siłę oddolnie, to że mamy inne zdanie niż rządzący. To jest jedyne rozwiązanie, które może spróbować zablokować to, do czego dąży Kaczyński i PiS - powiedział. 

Kolejny raz padło pytanie, dlaczego w starachowickich protestach nie bierze udziału młodsza część lokalnej społeczności.

- Gdzie jest młodzież? Gdzie są ci, którym zależy na przyszłości, którzy będą o niej decydować? - pytała jedna z manifestujących. 

[ZOBACZ RELACJĘ]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.