JUŻ W KIOSKU

Most nad Kamienną z nową nazwą

2022-03-12 07:19:22

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Most na rzece Kamiennej położony w ciągu drogi powiatowej przy ulicy Radomskiej otrzyma nazwę „Obrońców Ukrainy 2022 roku”. Taką decyzję podjęli podczas piątkowej (11 marca br.) sesji Rady Miejskiej starachowiccy radni. 

 

fot. UM Starachowice

- Na złożony przeze mnie wniosek, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania mostowi położonemu przy ul. Radomskiej w Starachowicach przy zalewie Pasternik imienia "Obrońców Ukrainy 2022 roku". Chcemy uczcić obywateli Ukrainy, którzy skutecznie bronią się przed rosyjską agresją wymierzoną nie tylko w niepodległość ich państwa, lecz również w takie wartości jak wolność i demokracja - informuje prezydent miasta Marek Materek. - Jestem dumny, że mieszkańcy Starachowic swoją codzienną aktywnością włączają się w organizację pomocy humanitarnej, a także przyjmują do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Nadanie mostowi im. Obrońców Ukrainy 2022 roku będzie symbolizowało łączność między dwoma narodami i stanowić będzie przyjazny, solidarny gest wobec drugiej grupy narodowościowej w mieście.

"Celem podjęcia przez Radę Miejską uchwały dotyczącej nadania mostowi położonemu w ciągu ulicy Radomskiej w Starachowicach przy zalewie Pasternik imienia Obrońców Ukrainy 2022 roku jest uczczenie obywateli Ukrainy, którzy skutecznie bronią się przed rosyjską agresją wymierzoną nie tylko w niepodległość ich państwa, lecz również w takie wartości jak wolność i demokracja. Jako mieszkańcy państwa sąsiadującego z Ukrainą codziennie obserwujemy heroiczną walkę podejmowaną przez wojsko oraz społeczeństwo Ukrainy, ale także wspieramy setki tysięcy obywateli tego państwa, otwierając nasze domy, oferując schronienie oraz wszelką pomoc i w pełni solidaryzując się z narodem ukraińskim. W tym trudnym czasie mieszkańcy Starachowic aktywnie włączają się w organizację pomocy humanitarnej, a także przyjmują do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Warto również przypomnieć, że w Starachowicach od lat osiedlają się osoby pochodzące z Ukrainy i stanowią integralną część naszej społeczności. Nadanie mostowi imienia Obrońców Ukrainy 2022 roku będzie symbolizowało łączność między dwoma narodami i stanowić będzie przyjazny, solidarny gest wobec drugiej grupy narodowościowej w mieście. Transformacja świadomości politycznej i prawnej obywateli Ukrainy zapoczątkowana wydarzeniami związanymi z tzw. „Rewolucją Godności” w 2014 r. wywołała agresję rosyjską skutkującą bezprawnym zajęciem Krymu oraz utworzeniem na terenie Ukrainy nieuznawanych przez społeczność międzynarodową tzw. republik ludowych. Ukraina od ponad 7 lat mierzyła się z agresją i wojną hybrydową ze strony Rosji powodującą nieprzerwane ataki zagrażające bezpieczeństwu państwa. Przez zmiany w Konstytucji Ukrainy w 2019 r. państwo to jasno opowiedziało się za proeuropejską polityką i wyraziło chęć przystąpienia nie tylko do Unii Europejskiej, ale i do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Niniejsze działania podejmowane przez niepodległą i w pełni suwerenną Ukrainę spowodowały nasilenie ataków ze strony Rosji, które ostatecznie przerodziły się w działania wojenne w lutym 2022 r. W kontekście wydarzeń rozgrywających się za wschodnią granicą naszego państwa warto przywołać hasło doktryny Jerzego Giedroycia: „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Obecnie słowa te nabierają wyjątkowego znaczenia. Heroiczna walka podejmowana przez obrońców – bohaterów Ukrainy z rosyjskim agresorem zasługuje na szczególny wyraz uznania i upamiętnienie" - czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

***

Przyjęcie uchwały, mieszkańcy Starachowic przyjęli ze zdziwieniem. W komentarzach pod wpisem prezydenta Marka Materka w mediach społecznościowych możemy przeczytać m.in.:

- Panie Prezydencie to, co dzieje się na Ukrainie jest tragedią i to nie podlega dyskusji, tylko dziwi mnie sam fakt, że Pan i Rada Miejska podjęliście taką decyzję o nazwaniu mostu "Obrońców Ukrainy" uważam, że decyzja została pochopnie podjęta i chyba nie tylko ja tak uważam, równie dobrze mogliście Państwo nazwać most "Obrońców Westerplatte" byłoby to bardziej patriotycznie.

- Myślę, że sama w sobie jest to piękna inicjatywa, jednak może lepiej byłoby nadać nazwę "Most przyjaźni Polsko - Ukraińskiej" , dla uhonorowania zarówno obywateli ukraińskich, którzy musieli opuścić swoje domy, aby ratować życie, jak i obywateli polskich, którzy w pocie czoła, przeogromnym wysiłku fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, niejednokrotnie kosztem swego zdrowia, pomagają w ramach wolontariatu zorganizować transport, wyżywienie czy środki czystości. Do tego tysiące ludzi w urzędach, gminach, miastach, którzy wykonują dziś podwójną pracę, aby znaleźć im nocleg, ubranie, czy zapewnić opiekę medyczną. Dziesiątki tysięcy osób, które wzięły tych ludzi pod swój dach oraz drugie tyle którzy pomagają na granicy (...)

- Panie Marku z wyrazami szacunku, jesteśmy za wolnością i pokojem na Ukrainie, ale nie powinniście tak nazywać mostu. Można tymczasowo flagi powiesić czy baner, że ich wspieramy, ale ja też uważam, że nazwa powinna się odnosić do obrońców naszego powiatu np partyzantów jeżeli już tak bardzo chcecie

- To ludność Starachowic powinna wypowiedzieć się czy chce taką nazwę, czy nie, a nie paru radnych. Nie chcę doczekać czasów (jak teraz się dzieje na Wiejskiej) by w Starachowicach uchwalano ustawy po nocach

-  A może Pan Prezydent wyjdzie z inicjatywą nazwania mostu imienia Obrońców POLSKI 1939 roku, albo imienia POLSKICH ofiar komunizmu? W końcu żyjemy w Polsce i powinniśmy dbać o swoją historię. Co to w ogóle za inicjatywa z tą Ukrainą!?

- Wg mnie to już przesada. Nie popadajmy w paranoję. Bardzo niedobrze. Mamy wielu Starachowiczan, których można docenić w ten sposób (...)

- A tak poza tym. Z tego co kojarzę, nadanie nazw niektórym skwerom itp. było poprzedzone glosowaniem mieszkańców. W tym przypadku co się stało?? Nasze glosy już nie są brane pod uwagę?

- Jestem za pomocą dla ludzi z Ukrainy, chętnie to robię, ale teraz Pan przesadził . Może to dla tych ludzi potrzebujących pomocy przynieść odwrotny skutek jak widać po komentarzach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.