JUŻ W KIOSKU

Monika i jej "Ulotne chwile"

2023-03-12 15:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 

fot. Archiwum prywatne 

"Ulotne chwile" ukazały się na przełomie stycznia i lutego br. To poetyckie opowieści o ulotności chwil, wrażeń i spojrzeń, to życie będące podróżą naznaczoną różnymi emocjami.  Tomik „chwile ulotne” to przykład liryki osobistej, mamy więc przeżycia autorki, ale spokojnie odnajdziemy także siebie. Są w tym zbiorze wiersze o miłości, tęsknocie, nadziei oraz fraszki i wiersze humorem pisane. Przyroda widziana oczyma autorki bogata jest w magiczne obrazy, które zabierają czytelnika w podróż nazwaną życiem.  

To dopiero początek przygody związanej z pisaniem. Obecnie autorka pracuje nad kolejnym tomikiem poezji oraz książką, będącą zbiorem krótkich opowiadań.

Książka jest obecna w formie e-booka oraz w wersji papierowej jako "druk na żądanie" w księgarniach internetowych m. in. w wydawnictwie: empik.com, Ridero, Virtualo, tania książka.pl, PWN, Cyfroteka.pl i innych.

A dla tych, którzy chcą zanurzyć się w magicznym słowie Moniki, wiersz...

”Kobieta”

Kobieta- odwieczna świata zagadka-

cudowna kochanka, wierna żona,

oddana przyjaciółka, kochająca matka.

 

Agentka służb specjalnych w każdej życia dziedzinie-

inżynierka, domowa lekarka,

minister rodzinnych finansów,

której nawet czas inaczej płynie.

 

Aktorka na deskach zwykłej codzienności,

wzbudza zachwyt i podziw,

często niesłusznie- pełen zazdrości.

 

Zupę na gwoździu ugotuje domowego ogniska westalka,

z niczego awanturę zrobi,

bo znów nie ma co założyć,

a w szafie tylko jedwabna halka.

 

Bóg stworzył dla świętości, a diabeł uczynił grzeszną,

stąd i anioł, i grzesznica, niewinności lilia biała,

w każdym calu, bez wątpienia- doskonała!

 

Na niej spoczywa misja nadana mocą nadprzyrodzoną-

co wespół zespół z mężczyzną,

ostatnią jest deską ratunku-

w walce o przetrwanie gatunku!

 

Gdzie diabeł nie może, tam Kobietę pośle,

więc z miłością o niej prawić trzeba,

zawsze mówiąc wzniośle!

 

Monika Orman (wszelkie prawa zastrzeżone)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na rożne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Młodzież lubi szachy

2024-02-16

Młodzież lubi szachy

Ta gra o wielowiekowym rodowodzie zdobywa coraz większe uznanie wśród współczesnego młodego pokolenia. I dobrze, bo kształtujące umysł rozrywki w gronie podobnych pasjonatów, to o wiele pożyteczniejsze zajęcie niż bierne przeglądanie treści w internecie. Katolicki Klub Szachowy Gambit w Starachowicach nie narzeka na brak uczestników organizowanych przez siebie turniejów. Ostatnia taka impreza odbyła się 12 lutego br.         
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
W cieple sztuki

2024-02-11

W cieple sztuki

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek. 
Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

2024-01-25

Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

Od wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy mija w tym roku już 161 lat. Mimo tak dużej perspektywy czasowej pamięć o tamtym wydarzeniu trwa za sprawą zaangażowanych historycznie środowisk. Dzięki temu w powiecie starachowickim powstańcza rocznica była świętowana z rozmachem: przez kilka dni, w kilku miejscach oraz z udziałem władz i instytucji państwowych.