JUŻ W KIOSKU

Monika i jej "Ulotne chwile"

2023-03-12 15:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 

fot. Archiwum prywatne 

"Ulotne chwile" ukazały się na przełomie stycznia i lutego br. To poetyckie opowieści o ulotności chwil, wrażeń i spojrzeń, to życie będące podróżą naznaczoną różnymi emocjami.  Tomik „chwile ulotne” to przykład liryki osobistej, mamy więc przeżycia autorki, ale spokojnie odnajdziemy także siebie. Są w tym zbiorze wiersze o miłości, tęsknocie, nadziei oraz fraszki i wiersze humorem pisane. Przyroda widziana oczyma autorki bogata jest w magiczne obrazy, które zabierają czytelnika w podróż nazwaną życiem.  

To dopiero początek przygody związanej z pisaniem. Obecnie autorka pracuje nad kolejnym tomikiem poezji oraz książką, będącą zbiorem krótkich opowiadań.

Książka jest obecna w formie e-booka oraz w wersji papierowej jako "druk na żądanie" w księgarniach internetowych m. in. w wydawnictwie: empik.com, Ridero, Virtualo, tania książka.pl, PWN, Cyfroteka.pl i innych.

A dla tych, którzy chcą zanurzyć się w magicznym słowie Moniki, wiersz...

”Kobieta”

Kobieta- odwieczna świata zagadka-

cudowna kochanka, wierna żona,

oddana przyjaciółka, kochająca matka.

 

Agentka służb specjalnych w każdej życia dziedzinie-

inżynierka, domowa lekarka,

minister rodzinnych finansów,

której nawet czas inaczej płynie.

 

Aktorka na deskach zwykłej codzienności,

wzbudza zachwyt i podziw,

często niesłusznie- pełen zazdrości.

 

Zupę na gwoździu ugotuje domowego ogniska westalka,

z niczego awanturę zrobi,

bo znów nie ma co założyć,

a w szafie tylko jedwabna halka.

 

Bóg stworzył dla świętości, a diabeł uczynił grzeszną,

stąd i anioł, i grzesznica, niewinności lilia biała,

w każdym calu, bez wątpienia- doskonała!

 

Na niej spoczywa misja nadana mocą nadprzyrodzoną-

co wespół zespół z mężczyzną,

ostatnią jest deską ratunku-

w walce o przetrwanie gatunku!

 

Gdzie diabeł nie może, tam Kobietę pośle,

więc z miłością o niej prawić trzeba,

zawsze mówiąc wzniośle!

 

Monika Orman (wszelkie prawa zastrzeżone)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”. 
Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

2023-03-07

Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

Już w najbliższą sobotę poznamy nazwiska niezwykłych kobiet, zaangażowanych i pełnych pasji, które za swą działalność otrzymają wyróżnienie „Laur Kobieta.23”. Na wyjątkową uroczystość zapraszamy do Hotelu Europa, gwiazdą wieczoru będzie Kasia Cerekwicka. Wstęp wolny.