JUŻ W KIOSKU

Mobilne miasteczka w starachowickich podstawówkach

2023-09-14 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego to jedno z podstawowych zadań szkół. W Szkole Podstawowej nr 1 w środę (13 września br.) odbyły się pierwsze lekcje plenerowe z wykorzystaniem Mobilnego Miasteczka Rowerowego. Poprzedziła je konferencja prasowa prezydenta miasta Marka Materka, który mówił m.in. o korzyściach płynących z wykorzystania takich pomocy dydaktycznych w placówkach oświatowych.

fot. UM Starachowice

Podczas spotkania z dziennikarzami prezydentowi towarzyszyli: dyrektor "Jedynki" Magdalena Lach-Zwierz oraz oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach mł. asp. Paweł Kusiak.

- Rozpoczynamy nowy projekt edukacyjny w starachowickich szkołach. Mobilne Miasteczka Rowerowe trafiły do Szkół Podstawowych nr 1, 6, 10, 12, 13. Nowoczesne narzędzia – miasteczko rowerowe, trenażer czy symulator przejścia dla pieszych- ułatwią edukację naszych najmłodszych mieszkańców oraz pozwolą zwiększyć ich świadomość, jak bezpiecznie poruszać się w sąsiedztwie dróg – powiedział Prezydent Marek Materek.

Dyrektor placówki Magdalena Lach-Zwierz podkreśliła, że mobilne miasteczko będzie stanowiło nie tylko uzupełnienie realizowane podstawy programowej, ale pozwoli lepiej przygotować się uczniom do egzaminu na kartę rowerową.

-  Mobilne Miasteczko Rowerowe nam pomorze w atrakcyjniejszym przekazywaniu podstawy programowej oraz w organizowaniu lekcji plenerowych, tak jak ma to miejsce dzisiaj. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nas priorytetem, dlatego zawsze na początku roku szkolnego treści z tego zakresu są realizowane. Nareszcie dzieci będą się uczyć poprzez doświadczenie, a nie tylko teoretycznie – powiedziała.

Specjalną lekcję pokazową dla podopiecznych Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowała starachowicka policja.

- Bezpieczeństwo jest bardzo ważne ze względu dla dzieci. Dzięki temu, że takie miasteczka zostały przekazane szkołom, dzieci od najmłodszych lat będą mogły ćwiczyć w warunkach symulacji doskonalić swoją technikę jazdy na rowerze. Kiedy osiągną 10 lat, będą mogły uzyskać uprawnienia na rower czy hulajnogę elektryczną i wyjechać na prawdziwą drogę – poinformował mł. asp. Paweł Kusiak.

W akcję włączyła się również Straż Miejska, której funkcjonariusze znakowali chętnym uczniom ich rowery.

Łączna wartość wszystkich narzędzi edukacyjnych wynosi ponad 360 tysięcy złotych, a Gmina Starachowice uzyskała dofinansowanie na to zadanie z Funduszu Spójności UE.

Starachowicki program polegający na zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym to nie tylko doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne. W planach jest również budowa kolejnych dwóch wyniesionych przejść dla pieszych.

- Chcemy wybudować dwa wyniesione przejścia dla pieszych na osiedlu Południe. Będą one łączyć aleję Jana Pawła II z ul. Miodową oraz ul. Żytnią. Ułatwią one bezpieczne dotarcie do szkoły uczniom z podstawówek nr 12 i 13 - wyjaśnił Prezydent Materek.

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.