JUŻ W KIOSKU

Młodzi mieszkańcy dają o sobie znać

2023-09-11 13:05:21

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W miniony piątek 8 września br. Starachowice pokazały swoją młodą twarz za sprawą Młodzieżowego Festiwalu Obywatelskiego. Nastoletni mieszkańcy naszego miasta na kilka godzin zwrócili na siebie uwagę lokalnej społeczności dając do zrozumienia, że oni też chcą uczestniczyć w jego obecnych sprawach i decydować o przyszłości.  

fot. Gazeta Starachowicka 

W programie wydarzenia zorganizowanego z inicjatywy Młodzieżowej Rada Miasta w Starachowicach znalazło się więc nie tylko dużo muzyki, bez której większość nastolatków nie wyobraża sobie codzienności, ale i konkretne przedsięwzięcia. Były rozmowy ze starachowiczanami, którym udało się zaistnieć w mediach społecznościowych: Rafałem Gęburą, który publikuje w nich autorskie wywiady  w ramach programu "7 metrów pod ziemią" oraz naukowcem Dawidem Myśliwcem, popularyzującym wśród internautów nauki ścisłe na kanale i blogu "Uwaga! Naukowy Bełkot". Była przewodnicząca MRM w Starachowicach Dominika Chmielewska miała prelekcję na temat "Jak uczyć się i podróżować? Na Festiwalu zainaugurowano start tzw. Zielonego Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego, czyli akcji w której uczniowie starachowickich szkół podstawowych mają sami zdecydować, na jakie ważne dla ich placówek cele związane z ekologią, gmina przyzna im pieniądze. Młodzi starachowiczanie mogli ponadto włączyć się w konsultacje dotyczące Strategii Młodzieży dla Województwa Świętokrzyskiego, na stoisku obsługiwanym przez ich rówieśników z Młodzieżowego Sejmiku  Województwa Świętokrzyskiego. Przygotowano też grę terenową oraz konkursy wiedzy o Starachowicach i Norwegii, ponieważ Festiwal odbył się w ramach projektu „Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” współfinansowanego m.in. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. A to wszystko w atmosferze zabawy, która była okazją do zaprezentowania się młodych lokalnych artystów. Zespoły i soliści, wokaliści i instrumentaliści mieli możliwość błysnąć talentem w koncertach, które dla części z nich były scenicznymi debiutami.     

 

 

iwo

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-21

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon". 
Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15

Przechowalnie lokalnej historii

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    
Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

2023-09-14

Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

Jak budowano chaty, czym pracowano w polu i w domu, co jedzono, jak spędzano wolny czas, jak zarabiano na życie? Jednym słowem, jak wyglądała codzienność dawnej świętokrzyskiej wsi? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego 14 września br. przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

2023-09-13

W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

Stowarzyszenie Promocji Talentów oraz Park Kultury w Starachowicach zapraszają do udziału w II Przeglądzie Fotografii Wernakularnej zatytułowanym “Spotkania rodzinne”. Konkurs potrwa do 5 października. 
Obchody Dnia Sybiraka

2023-09-11

Obchody Dnia Sybiraka

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 84 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 września.

2023-09-11

"Kije na 2 mile"

Prezydent Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Międzyszkolny Oddział PTTK oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na marsz Nordic Walking  „Kije na 2 mile”- SPACER & MARSZ, organizowany w ramach obchodów 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika. Wydarzenie odbędzie się 17 września i rozpocznie nad zalewem Pasternik.   
„Plon niesiemy, plon”

2023-09-12

„Plon niesiemy, plon”

Z okazji jubileuszu 35-lecia Chór Kameralny Concentus w Starachowicach nawiązał współpracę z Zespołem Folklorystyczno-Obrzędowym Sołtyski z Pawłowa. Kontynuacją tych działań jest koncert pod tytułem „Plon niesiemy, plon”, który odbędzie się 15 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach, ul. Wojska Polskiego 9.