JUŻ W KIOSKU

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28 14:05:04

Ocena:

5/5 | 1 głosów

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".

fot. Gazeta Starachowicka 

- Celem konkursu jest pogłębienie miłości do Ojczyzny młodych Polaków pomimo tego, że dziś kochać Polskę nie jest łatwo - mówił na otwarciu wydarzenia Marek Pastuszka, prezes parafialnej Akcji Katolickiej.

Przesłuchania  odbyły się w Spółdzielczym Domu Kultury w budynku Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach tematycznych: poezja i pieść patriotyczna oraz w podziale na grupy wiekowe obejmujące: przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich. Występy oceniały komisje złożone z muzyków i znawców literatury.  W zmaganiach recytatorskich  jury przyznało najwyższe lokaty: Dorocie Orczyk ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie, Katarzynie Nowak z SP Małyszynie oraz Elżbiecie Bujnowskiej ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO Starachowice. Drugie miejsca zajęli: Cezary Dąbrowski z Przedszkola "Kreatywne Nutki", Piotr Bujnowski i Michał Płusa z SP w Tychowie Starym, na trzecich uplasowali się: Ksawery Saramak z PM nr 11 w Starachowicach,  Lena Ćwik z SP nr 1 w Starachowicach i Rafał Czarnowski z SP w Rzepinie. W kategorii wokalnej zwycięzcami zostali: Marcelina Sławek z SP w Pawłowie, Hanna Przygoda z SP nr 1 w Starachowicach, Magdalena Sala z SP nr 1 w Starachowicach, Weronika Wielgus z ZSZ nr 1 w Starachowicach, duet: Maria Kozłowska i Katarzyna Orczyk z SP w Pawłowie, Zespół "Jedyneczki" z SP nr 1 w Starachowicach oraz trio: Oliwa Dolega, Majka Kania, Martyna Wiecha z ZSZ nr 1 w Starachowicach. Laureatami drugich miejsc zostali:  Zofia Głuszek z SP w Pawłowie, Karina Gralec z SP nr 1 w Starachowicach i Chór Violino z SP w Rzepinie, miejsce trzecie zdobyły: Antonina Orczyk z SP w Rzepinie i  Anna Piotrowska z SP w Dąbrowie.

Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez biuro posłanki PiS Agaty Wojtyszek oraz naczelnika Delegatury IPN w Kielcach dr Roberta Piwkę. Patronat nad konkursem sprawował ks. kan. Artur Lach, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach. Laureaci pierwszych miejsc wystąpią w XIX Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę", który ma się odbyć w Radomiu w kwietniu br.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.