JUŻ W KIOSKU

Mieszkania na terenie "starego szpitala"? Inicjatywa Dla Starachowic apeluje o anulowanie przetargu 

2023-08-09 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Budowa mieszkań  i przetarg na zaprojektowanie modelowego osiedla na terenie starego szpitala były tematami czwartkowej (3 sierpnia br.) konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. 

Sławomir Celebański i Zbigniew Kroczek / fot. Anna Ząbecka

Budynek starachowickiego szpitala wybudowany został po II wojnie światowej jako obiekt w pełni funkcjonalny, w stylu modernistycznym. Pod koniec lat dwutysięcznych został on opuszczony w związku z przenosinami lecznicy do nowego budynku.

- Przez kilka lat władze miasta oraz powiatu nie miały do końca pomysłu na to, w jaki sposób budynek starego szpitala zagospodarować. Podejmowano różne próby. Obecny stan budynku jest fatalny, pozostawia wiele do życzenia – mówił Sławomir Celebański. – Naszym zdaniem, mimo że na pierwszy rzut oka budynek jest w kiepskiej kondycji, konstrukcja jest na tyle solidna i mocna, by rozważać jego dalsze wykorzystanie. Rozważania powinni toczyć się w gronie specjalistów, inżynierów, ludziach, którzy znają się na budownictwie. Komitet rewitalizacji, który temu tematowi poświęcił swój czas, zarekomendował, by tematem zająć się w przyszłej kadencji samorządu. Niestety, tematem zajął się prezydent Marek Materek.

Na początku lipca na Platformie Zakupowej Urząd Miejski w Starachowicach ogłosił postępowanie mające na celu oszacowanie, ile będzie kosztowało opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Radomskiej w Starachowicach. Ma być on rozstrzygnięty 10 sierpnia. 

– Projekt wiązałby się z likwidacją praktycznie całego drzewostanu. Warto podkreślić, że w przeszłości szpitale projektowano w lokalizacjach, które tworzyły korzystne warunki i korzystny mikroklimat dla pacjentów, dlatego starachowicki szpital powstał w lesie – dodał działacz SIDS.  

Jednak, jak podkreślił, stowarzyszenie jest za tym, by w mieście powstały nowe mieszkania.

– Mamy nadzieję, że wybory dokonane przez mieszkańców w październiku lub listopadzie br. sprawią, że po dojściu do władzy opozycji zostaną odblokowane ogromne środki europejskie. Dzięki nim nowe władze Starachowic będą mogły otworzyć front inwestycyjny, związany z modernizacją oraz rozbudową substancji mieszkaniowej. Powinno się to odbywać się na terenach do tego przeznaczonych, a nie na terenach przemysłowych, poprzemysłowych, przy szpitalu. W mieście mamy mnóstwo terenów, które zostały sprzedane prywatnym przedsiębiorcom. Co w zamian? Mieszkańcom proponuje się osiedlanie w lesie. Może następnym pomysłem prezydenta będzie wybudowanie bloku na ul. Elaboracja – zapytał S. Celebański. - Ta inwestycja szacowana jest na 150 mln zł. Skąd te pieniądze weźmie miasto? Miasto, które ściąga coraz wyższe podatki od nieruchomości. Czy starachowiczanie mają finansować tego rodzaju projekt? Trzeba się nad tym mocno zastanowić. Może warto złapać oddech, wykonać krok do tyłu i jeszcze raz przemyśleć sprawę. 

Zdaniem Stowarzyszenia Inicjatywa Dla Starachowic przy decyzji o ogłoszeniu postępowanie urząd nie wziął pod uwagę zdania komisji rewitalizacji, jako organu doradczego prezydenta.

- Apelujemy do prezydenta, aby anulował przetarg. Zgodnie z koncepcją mają powstać budynki dające w sumie ponad 400 mieszkań i lokali użytkowych. Jest to o tyle zastanawiające, że do dyspozycji będzie niebawem ponad 500 mieszkań dla starachowiczan. Obłożenie u deweloperów jest na poziomie ok. 50 procent. W Starachowicach w skali roku ubywa kilkaset osób. Czy zdajemy sobie sprawę, że do zamieszkania nie będzie po prostu chętnych - powiedział Zbigniew Kroczek i dodał, że stowarzyszenie obawia się, że podobnie jak w przypadku poprzednich inwestycji, ta również zostanie rozpoczęta i niedokończona. – Brak analizy tej inwestycji sprawi, że pewnie pieniądze zostaną wydane na przygotowanie dokumentacji do projektu, a później dokumenty będą zalegać w szafach. 

Na pytanie dziennikarzy, jaki pomysł na zagospodarowanie "starego szpitala" ma Inicjatywa dla Starachowic", jej działacze poinformowali, że w budynku mógłby powstać np. ośrodek rehabilitacyjny dla osób w podeszłym wieku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.