JUŻ W KIOSKU

Mieszkania na terenie "starego szpitala"? Inicjatywa Dla Starachowic apeluje o anulowanie przetargu 

2023-08-09 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Budowa mieszkań  i przetarg na zaprojektowanie modelowego osiedla na terenie starego szpitala były tematami czwartkowej (3 sierpnia br.) konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. 

Sławomir Celebański i Zbigniew Kroczek / fot. Anna Ząbecka

Budynek starachowickiego szpitala wybudowany został po II wojnie światowej jako obiekt w pełni funkcjonalny, w stylu modernistycznym. Pod koniec lat dwutysięcznych został on opuszczony w związku z przenosinami lecznicy do nowego budynku.

- Przez kilka lat władze miasta oraz powiatu nie miały do końca pomysłu na to, w jaki sposób budynek starego szpitala zagospodarować. Podejmowano różne próby. Obecny stan budynku jest fatalny, pozostawia wiele do życzenia – mówił Sławomir Celebański. – Naszym zdaniem, mimo że na pierwszy rzut oka budynek jest w kiepskiej kondycji, konstrukcja jest na tyle solidna i mocna, by rozważać jego dalsze wykorzystanie. Rozważania powinni toczyć się w gronie specjalistów, inżynierów, ludziach, którzy znają się na budownictwie. Komitet rewitalizacji, który temu tematowi poświęcił swój czas, zarekomendował, by tematem zająć się w przyszłej kadencji samorządu. Niestety, tematem zajął się prezydent Marek Materek.

Na początku lipca na Platformie Zakupowej Urząd Miejski w Starachowicach ogłosił postępowanie mające na celu oszacowanie, ile będzie kosztowało opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Radomskiej w Starachowicach. Ma być on rozstrzygnięty 10 sierpnia. 

– Projekt wiązałby się z likwidacją praktycznie całego drzewostanu. Warto podkreślić, że w przeszłości szpitale projektowano w lokalizacjach, które tworzyły korzystne warunki i korzystny mikroklimat dla pacjentów, dlatego starachowicki szpital powstał w lesie – dodał działacz SIDS.  

Jednak, jak podkreślił, stowarzyszenie jest za tym, by w mieście powstały nowe mieszkania.

– Mamy nadzieję, że wybory dokonane przez mieszkańców w październiku lub listopadzie br. sprawią, że po dojściu do władzy opozycji zostaną odblokowane ogromne środki europejskie. Dzięki nim nowe władze Starachowic będą mogły otworzyć front inwestycyjny, związany z modernizacją oraz rozbudową substancji mieszkaniowej. Powinno się to odbywać się na terenach do tego przeznaczonych, a nie na terenach przemysłowych, poprzemysłowych, przy szpitalu. W mieście mamy mnóstwo terenów, które zostały sprzedane prywatnym przedsiębiorcom. Co w zamian? Mieszkańcom proponuje się osiedlanie w lesie. Może następnym pomysłem prezydenta będzie wybudowanie bloku na ul. Elaboracja – zapytał S. Celebański. - Ta inwestycja szacowana jest na 150 mln zł. Skąd te pieniądze weźmie miasto? Miasto, które ściąga coraz wyższe podatki od nieruchomości. Czy starachowiczanie mają finansować tego rodzaju projekt? Trzeba się nad tym mocno zastanowić. Może warto złapać oddech, wykonać krok do tyłu i jeszcze raz przemyśleć sprawę. 

Zdaniem Stowarzyszenia Inicjatywa Dla Starachowic przy decyzji o ogłoszeniu postępowanie urząd nie wziął pod uwagę zdania komisji rewitalizacji, jako organu doradczego prezydenta.

- Apelujemy do prezydenta, aby anulował przetarg. Zgodnie z koncepcją mają powstać budynki dające w sumie ponad 400 mieszkań i lokali użytkowych. Jest to o tyle zastanawiające, że do dyspozycji będzie niebawem ponad 500 mieszkań dla starachowiczan. Obłożenie u deweloperów jest na poziomie ok. 50 procent. W Starachowicach w skali roku ubywa kilkaset osób. Czy zdajemy sobie sprawę, że do zamieszkania nie będzie po prostu chętnych - powiedział Zbigniew Kroczek i dodał, że stowarzyszenie obawia się, że podobnie jak w przypadku poprzednich inwestycji, ta również zostanie rozpoczęta i niedokończona. – Brak analizy tej inwestycji sprawi, że pewnie pieniądze zostaną wydane na przygotowanie dokumentacji do projektu, a później dokumenty będą zalegać w szafach. 

Na pytanie dziennikarzy, jaki pomysł na zagospodarowanie "starego szpitala" ma Inicjatywa dla Starachowic", jej działacze poinformowali, że w budynku mógłby powstać np. ośrodek rehabilitacyjny dla osób w podeszłym wieku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.