JUŻ W KIOSKU

Mieszkańcy powoli mają dość. Na jakim etapie jest remont ulicy Mickiewicza?

2023-09-04 08:02:16

Ocena:

5/5 | 1 głosów

O remoncie ulica Mickiewicza w Starachowicach pisaliśmy wielokrotnie na łamach Gazety. Dlaczego? Modernizacja rozpoczęła się w maju br. i końca prac nie widać. To powoduje, że mieszkańcy mają dość. Psują im się zawieszenia w samochodach, prace nie postępują krok po kroku, tylko z długimi przestojami. Tym bardziej rozpoczyna się nowy rok szkolny. Sam remont nie zaczął się od strony ul. 1 Maja, a ulica Mickiewicza przecina drogę do szkoły dzieciom z ulicy Zakładowej czy okolicznych ulic.

fot. Gazeta Starachowicka

Wykonawca remontu ulicy Mickiewicza w Starachowicach, po tym jak zerwał część nawierzchni drogi, zniknął z placu budowy na kilka miesięcy. Od czasu do czasu ktoś z pracowników pojawiał się, by sprawiać wrażenie toczącej się inwestycji, jednak mieszkańcy obserwujący ten remont, codziennie widzieli i widzą, że coś jest nie tak, jak być powinno.

Zapytaliśmy w starachowickim Urzędzie Miejskim, na jakim etapie jest remont ulicy Mickiewicza. 

- Wykonawcą zadania inwestycyjnego polegającego na remoncie ulicy Adama Mickiewicza w Starachowicach jest firma „GOMAR” ze Skarżyska-Kamiennej. Termin zakończenia prac, zgodnie z obowiązującą umową to 30 września 2023 roku. Kwota umowy wynosi blisko 3,2 miliona złotych brutto. Na przedmiotowej inwestycji zostało już wykonane frezowanie nawierzchni na całym odcinku jezdni. Prace związane z remontem wodociągu w ulicy zostały wykonane w ponad 80 procent. Od ulicy Botanicznej do ulicy Stromej została położona nowa nawierzchnia bitumiczna wraz z wjazdami na posesje i fragmentem nowego chodnika. Od strony ulicy Stromej w kierunku ulicy Zakładowej trwają prace związane z korytowaniem oraz wykonywaniem warstw podbudowy pod nową nawierzchnię. Do wykonania pozostała nowa nawierzchnia bitumiczna jezdni wraz podbudową, wjazdami i nowymi chodnikami od ulicy Stromej do ulicy 1-go Maja - mówi rzecznik magistratu Leszek Kowalski. 

Podczas jednej z konferencji prasowych prezydent miasta Marek Materek tłumaczył, że wszystkiemu winne są regulacje związane z programem „Polski Ład”, z którego gmina pozyskała dofinansowanie na remont.

- Ulica Mickiewicza jest realizowana w ramach programu „Polski Ład”. Ten program daje pewne obostrzenia dotyczące płatności za faktury dla firmy, która realizuje zadanie. Firmy często nie mają możliwości pozyskać środków w ramach prowadzonej inwestycji, więc czekają z realizację kolejnych etapów do kolejnej możliwości przekazania transzy finansowej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który bezpośrednio przelewa pieniądze do wykonawcy - mówił wówczas włodarz miasta. - To tak naprawdę powoduje sytuację wyglądającą z zewnątrz jak pewne „obsunięcia” w realizacji inwestycji. Budowa jest zaczęta, pewien etap jest zrobiony, później jest przerwa, później kolejna faktura i znowu przerwa. 

W planie rozwoju sieci drogowej wraz z planem finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich gminy Starachowice planowane zadania inwestycyjne na drogach gminnych do wykonania do 2030 roku, to blisko 90 kilometrów dróg z szacunkowymi kosztami ich realizacji na łącznym poziomie prawie 75 milionów złotych. Stan na koniec 2022 roku. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.