JUŻ W KIOSKU

Mieszkańcy powoli mają dość. Na jakim etapie jest remont ulicy Mickiewicza?

2023-09-04 08:02:16

Ocena:

5/5 | 1 głosów

O remoncie ulica Mickiewicza w Starachowicach pisaliśmy wielokrotnie na łamach Gazety. Dlaczego? Modernizacja rozpoczęła się w maju br. i końca prac nie widać. To powoduje, że mieszkańcy mają dość. Psują im się zawieszenia w samochodach, prace nie postępują krok po kroku, tylko z długimi przestojami. Tym bardziej rozpoczyna się nowy rok szkolny. Sam remont nie zaczął się od strony ul. 1 Maja, a ulica Mickiewicza przecina drogę do szkoły dzieciom z ulicy Zakładowej czy okolicznych ulic.

fot. Gazeta Starachowicka

Wykonawca remontu ulicy Mickiewicza w Starachowicach, po tym jak zerwał część nawierzchni drogi, zniknął z placu budowy na kilka miesięcy. Od czasu do czasu ktoś z pracowników pojawiał się, by sprawiać wrażenie toczącej się inwestycji, jednak mieszkańcy obserwujący ten remont, codziennie widzieli i widzą, że coś jest nie tak, jak być powinno.

Zapytaliśmy w starachowickim Urzędzie Miejskim, na jakim etapie jest remont ulicy Mickiewicza. 

- Wykonawcą zadania inwestycyjnego polegającego na remoncie ulicy Adama Mickiewicza w Starachowicach jest firma „GOMAR” ze Skarżyska-Kamiennej. Termin zakończenia prac, zgodnie z obowiązującą umową to 30 września 2023 roku. Kwota umowy wynosi blisko 3,2 miliona złotych brutto. Na przedmiotowej inwestycji zostało już wykonane frezowanie nawierzchni na całym odcinku jezdni. Prace związane z remontem wodociągu w ulicy zostały wykonane w ponad 80 procent. Od ulicy Botanicznej do ulicy Stromej została położona nowa nawierzchnia bitumiczna wraz z wjazdami na posesje i fragmentem nowego chodnika. Od strony ulicy Stromej w kierunku ulicy Zakładowej trwają prace związane z korytowaniem oraz wykonywaniem warstw podbudowy pod nową nawierzchnię. Do wykonania pozostała nowa nawierzchnia bitumiczna jezdni wraz podbudową, wjazdami i nowymi chodnikami od ulicy Stromej do ulicy 1-go Maja - mówi rzecznik magistratu Leszek Kowalski. 

Podczas jednej z konferencji prasowych prezydent miasta Marek Materek tłumaczył, że wszystkiemu winne są regulacje związane z programem „Polski Ład”, z którego gmina pozyskała dofinansowanie na remont.

- Ulica Mickiewicza jest realizowana w ramach programu „Polski Ład”. Ten program daje pewne obostrzenia dotyczące płatności za faktury dla firmy, która realizuje zadanie. Firmy często nie mają możliwości pozyskać środków w ramach prowadzonej inwestycji, więc czekają z realizację kolejnych etapów do kolejnej możliwości przekazania transzy finansowej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który bezpośrednio przelewa pieniądze do wykonawcy - mówił wówczas włodarz miasta. - To tak naprawdę powoduje sytuację wyglądającą z zewnątrz jak pewne „obsunięcia” w realizacji inwestycji. Budowa jest zaczęta, pewien etap jest zrobiony, później jest przerwa, później kolejna faktura i znowu przerwa. 

W planie rozwoju sieci drogowej wraz z planem finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich gminy Starachowice planowane zadania inwestycyjne na drogach gminnych do wykonania do 2030 roku, to blisko 90 kilometrów dróg z szacunkowymi kosztami ich realizacji na łącznym poziomie prawie 75 milionów złotych. Stan na koniec 2022 roku. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.