JUŻ W KIOSKU

Mieszkańcy lokali komunalnych: dlaczego traktuje się nas w sposób dyskryminujący?

2023-10-02 09:15:43

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kilkadziesiąt starachowickich rodzin, które zajmują mieszkania komunalne, w połowie września dostało pisma, w których Referat Lokalowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o konieczności wykupienia zajmowanego lokalu lub o jego opuszczeniu i przeprowadzce do mieszkania wskazanego przez gminę. Jednocześnie wskazane jest, że najemcy, którzy zajmują lokal od co najmniej 10 lat, mogą skorzystać z 30% bonifikaty. 

fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Zgodnie z zapowiedzią mieszkańcy stawili się na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach, gdzie przedstawili radnym swoją sytuację. Zaapelowali również, że chcą, by stosownym dokumentem gminnym (uchwałą) zagwarantować im obowiązywanie trzech wariantów przedstawionych podczas środowego spotkania z zastępcą prezydenta ds. społecznych Marcinem Gołębiowskim oraz kierowniczką Referatu Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych Malwiną Skrzyniarz-Pióro. Mieszkańcy podkreślali, że informacja o wykupie mieszkań spadła na nich nagle, a na podjęcie decyzji mają 14 dni. 

Pierwszy z wariantów zakłada, że jeśli dany najemca jest zainteresowany wykupem takiego mieszkania, wtedy tę chęć wykupu zgłasza nam w formie pisemnej, określając mniej więcej czas, kiedy lokal chciałby nabyć. Drugi wariant zakłada, że taka osoba jest zainteresowana pozostaniem w lokalu, który teraz zajmuje, zaś trzeci, że taka osoba może nam wskazać, że nie jest zainteresowana wykupem, ale również jest zainteresowana, żeby otrzymać propozycję lokalu zamiennego. Zgodnie z ustawą, lokal zamienny jest to lokal, który spełnia te same warunki, nie gorsze niż te na chwilę obecną. 

Jeszcze przed piątkową (29 września br.) sesją przed budynkiem starachowickiego magistratu odbyła się konferencja prasowa z udziałem mieszkańców.

- Chcemy godnie żyć w naszym mieście. Mamy mieszkania komunalne, w których nie wiemy, czy możemy, czy też nie, mieszkać. Zapewniono nas na spotkaniu kilka dni temu, że będziemy mogli w swoich mieszkaniach pozostać, jednak obawiamy się, że za pół roku czy rok sytuacja się powtórzy. My chcemy mieć to na piśmie, że jesteśmy nie do ruszenia z tych mieszkań. Drugą sprawą jest wysokość bonifikaty. Nie jesteśmy tutaj jakoś politycznie. Chcemy godnie żyć, mieć święty spokój – mówiła przed sesją jedna z mieszkanek. 

Odczytane zostało również oświadczenie mieszkańców: 

„Za pośrednictwem mediów chcemy zaakcentować, iż oczekujemy od urzędników odpowiedzialnych za treść pism wysyłanych do mieszkańców, przeprosin za wywołanie niepotrzebnych emocji: strachu, stresu i obawy o jutro zwłaszcza wśród osób starszych, schorowanych, a także niepełnosprawnych. Ta sytuacja wywołała traumę, z którą te osoby będą się mierzyły jeszcze długi czas. Oczekujemy, że urzędnicy staną na wysokości zadania i będą potrafili przyznać się do błędu, a przeprosiny uspokoją straumatyzowanych mieszkańców”.

W trakcie obrad radni mogli wysłuchać wystąpienia  przedstawicielki mieszkańców. 

- Panie Prezydencie! Panie i Panowie Radni. W ostatnich dniach najemcy lokali komunalnych znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych, gdzie gmina ma udział w postaci jednego do trzech lokali, otrzymali niepokojące pisma o konieczności wykupienia lokalu pod groźbą wypowiedzenia najmu. W uzasadnieniu podano, że jest to zgodne z Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy na lata 2021-2025.

Jest tam bardzo kontrowersyjny zapis, który dzieli najemców lokali komunalnych na tych, którzy mieszkają we wspólnotach o minimalnym udziale gminy (1-3 lokali) oraz na pozostałych. Pierwszą grupę najemców wg tego zapisu Gmina może przenieść do lokalu zamiennego w przypadku odmowy wykupu, pozostali mogą lokal wykupić lub nie.

Taki zapis pomijając stronę moralną, polegającą na antagonizowaniu mieszkańców jest niezgody z zasadami współżycia społecznego. Wiele rodzin, które otrzymały pisma, mieszkają w lokalach od lat i płacą sumiennie czynsz oraz wykonują na swój koszt remonty lokalu. Wśród nich są rodziny, które były już wielokrotnie przesiedlane i były zapewniane, że to jest ich lokal docelowy. W imieniu tych wszystkich rodzin zwracam się do Pana Prezydenta oraz do Rady Miejskiej o wycofanie się z żądań zawartych w tych pismach i zmiany zapisów w Programie uchwalonym dnia 26.02.2021 przez usunięcie z paragrafu 6 punktu 4, dającego gminie prawo do przesiedlenia lokatorów, którzy odmawiają wykupu. Naszym zdaniem działania zarówno Prezydenta, jak i Rady Miejskiej powinny pójść w kierunku zwiększenia bonifikaty przy wykupie lokalu komunalnego do 95-97%.

Mieszkańcy dobrze pamiętają nie tak odległe czasy – gdy mieszkania mogły być wykupywane za symboliczną złotówkę. Chcemy zapytać Państwa, czym różnimy się my od tamtych ludzi? Dlaczego nas traktuje się w sposób dyskryminujący? Decyzja o zwiększeniu bonifikaty leży w kompetencji Rady Miasta i nic Państwa tu nie ogranicza.

Ograniczeniem jest wyłącznie chęć wykazania się dobrą wolą i dbałością o dobro mieszkańców. To pozwoliłoby rozwiązać problem wychodzenia gminy ze wspólnot mieszkaniowych. 

Zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych Marcin Gołębiowski wyjaśnił, że celem całej akcji magistratu było zebranie informacji dotyczących stanu zasobów lokalowych.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.