JUŻ W KIOSKU

Mieszkańców Starachowic czeka wzrost opłat za ciepło

2023-07-07 07:30:18

Ocena:

2.7/5 | 3 głosów

Ceny za ogrzewanie w Starachowicach z roku na rok ulegają wzrostowi. Niestety, w tym roku podwyżka będzie jeszcze dotkliwsza, a Urząd Regulacji Energetyki już zatwierdził taryfy.

fot. pixabay.com

Starachowicka spółka ciepłownicza wniosek o akceptację nowej taryfy złożyła w maju br., a taryfy zostały zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki 27 czerwca br. Podstawową jednostką, której wzrost dotknie wszystkich odbiorców indywidualnych, jest cena za dostarczony GJ ciepła. Dotychczas mieszkańcy zaopatrywani przez Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach płacili dokładnie 52,50 zł za dostarczony GJ, teraz ta stawka znacząco wzrośnie. 

Zapytaliśmy Marcina Pochecia - prezesa ZEC Komunikacja Miejska, jaki jest powód wzrostu cen oraz o ile wzrosną opłaty dla odbiorców.

- Powodem wzrostu cen ciepła jest wzrost kosztów wytwarzania oraz przesyłu ciepła. Z kolei przyczyną wzrostu kosztów jest przede wszystkim ponad trzykrotny na przestrzeni ostatniego roku wzrost ceny węgla, ale także ogólny wzrost cen wszelkich dóbr i usług, jaki nastąpił od 2022 roku - mówi w rozmowie z Gazetą prezes miejskiej spółki ciepłowniczej. - Należy zaznaczyć, że wielkość opłaty ponoszonej za ciepło zależy nie tylko od ceny ciepła, ale również od fizycznego zużycia ciepła, zatem wzrost opłaty ponoszonej przez konkretnego odbiorcę może się różnić od średniej. Zgodnie z zatwierdzoną taryfą, która wejdzie w życie od 1 sierpnia 2023 r., ceny ciepła dostarczanego przez  ZEC Starachowice wzrosną  średnio o ok. 18,46 procent. W/w wzrost ceny  dotyczyć będzie zasadniczo odbiorców z grup  taryfowych T1, T2,  T4 oraz T5, ponieważ  dla nich cena dostawy ciepła określona w taryfie ZEC będzie (nadal) najniższą ceną za ciepło w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Z kolei wobec  pozostałych  odbiorców przynależących do grupy taryfowej T11 i odbierających ciepło z lokalnej kotłowni przy al. Najświętszej Marii Panny w Starachowicach, mimo zmiany ceny dostawy ciepła w nowej taryfie,  jeszcze do końca 2023 roku zastosowanie będzie miała cena maksymalna określona przez prezesa URE na podstawie wspomnianej wyżej ustawy, jako że będzie to cena najniższa.  Innymi słowy, dla grupy odbiorców z taryfy T11 do końca roku cena za ciepło -póki co - nie ulga zmianie - dodaje Marcin Pocheć.

To nie jedyna podwyżka, jaka czeka starachowiczan. Jak informowaliśmy kilkanaście tygodni temu, podwyżkę zapowiedziało również starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. 

źródło: ZEC Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.