JUŻ W KIOSKU

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

2023-09-28 07:32:16

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.

fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

W ubiegłym tygodniu do starachowickiego magistratu skierowaliśmy zapytanie dotyczące tego, czy wykonawca wystąpił o wydłużenie czasu realizacji inwestycji i jakich użył argumentów. Czekamy na odpowiedź. Tymczasem sprawą zainteresowali się również radni Rady Powiatu związani z Prawem i Sprawiedliwością.

Podczas środowej (27 września br.) konferencji prasowej zarzucono prezydentowi Starachowic Markowi Materkowi kłamstwo i zaapelowano, by zajął się tym, co leży w zakresie jego obowiązków związanych ze sprawowaną funkcją publiczną. 

- Mieszkańcy miasta i tego osiedla zwracali się do nas z prośbą o interwencję dotyczącą remontu ulicy Mickiewicza. To, co się tutaj dzieje od kilku miesięcy jest jedną, wielką katastrofą. Pan prezydent Marek Materek, uzasadniając tempo tych prac, które praktycznie jest żadne, w jednej ze swoich wypowiedzi powiedział, że: „ulica Mickiewicza jest realizowana w ramach programu „Polski Ład”. Ten program daje pewne obostrzenia dotyczące płatności za faktury dla firmy, która realizuje zadanie. Firmy często nie mają możliwości pozyskać środków w ramach prowadzonej inwestycji, więc czekają z realizację kolejnych etapów do kolejnej możliwości przekazania transzy finansowej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który bezpośrednio przelewa pieniądze do wykonawcy” - mówiła radna Agnieszka Kuś. - Apeluję do pana Materka, żeby przestał kłamać. Panie prezydencie proszę się zorientować, że ta ulica Mickiewicza nie jest realizowana z programu „Polski Ład”, tylko z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pan, 27 lipca 2022 roku podpisał umowę na dofinansowanie realizacji tej drogi. W grudniu 2022 roku na konto Urzędu Miejskiego wpłynęło dofinansowanie w kwocie 1,9 miliona złotych. Pan Materek, prezydent miasta nie wie, z jakich pieniędzy finansowania jest ta inwestycja? To jest skandal. Apeluję, by przestał pan kłamać i zamiast w czasie swojej pracy realizować m.in. nagrywanie filmików przy swoim banerze wyborczym,  douczył się i doinformował.

- Radość mieszkańców z wiadomości o remoncie ulicy Mickiewicza nie trwała długo, ponieważ to, co dzisiaj widzimy, to jest skandal. Przez wiele miesięcy nic się na tej drodze nie działo - powiedziała radna Danuta Krępa, która skierowała apel do Marka Materka, by jako włodarz miasta, jak najszybciej zajął się inwestycją przy ulicy Mickiewicza. - Przeciętnego Kowalskiego nie interesują płatności za faktury. Mieszkańcy oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie - podkreśliła.

Radny Dariusz Stachowicz dodał, by prezydent Marek Materek robił to, co do niego należy.

- Mieszkańcy wybrali go po to, żeby zarządzał gminą Starachowice i tym, co się w gminie realizuje - powiedział.

***

W dniu konferencji można było zauważyć, że na terenie inwestycji drogowej coś zaczęło się dziać. Pojawili się pracownicy, maszyny budowlane i  przyjechał również samochód ciężarowy z kruszywem. Czy realizacja będzie bez przeszkód kontynuowana? Mieszkańcy na pewno mają taką nadzieję, a my będzie przyglądać się postępowi prac.

fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.