JUŻ W KIOSKU

Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05 13:02:19

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  

fot. Gazeta Starachowicka 

Wiesław Myśliwski to współczesny prozaik, ale także dramaturg oraz dwukrotny laureat prestiżowej Nagrody Literackiej "Nike" za powieści „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Literaturoznawcy określają go jako reprezentanta nurtu chłopskiego, bo bohaterami jego historii są mieszkańcy wsi. Nie są to jednak tylko obrazy z życia prowincji, ale narracja, która wpisuje się w uniwersalną przypowieść o skomplikowanej naturze świata i nieprzewidywalnym ludzkim losie. Poświęcone pisarzowi spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach  zostało zainspirowane 92. rocznicą jego urodzin. Zainaugurowała je dyrektor MBP Jolanta Sopińska, która zadeklarowała się jako wielka miłośniczka twórczości autora "Widnokręgu" .  

-   Wiesław Myśliwski jest bardzo głęboko w moim sercu.  To najwybitniejszy żyjący aktualnie polski pisarz i mówię to z całym przekonaniem. Jego związki ze Starachowicami dotyczą lat 1935-1938, gdy u nas mieszkał. W  2020 roku rada miejska postanowiła uhonorować Wiesława Myśliwskiego poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Starachowic. W tym samym roku z inicjatywy radnego Bronisława Palucha zaczęto myśleć o wykonaniu tablicy pamiątkowej do zawieszenia na domu, w którym mieszkał pisarz. Tablica właśnie powstała dzięki Odlewniom Polskim S.A w Starachowicach za co składamy podziękowania dla prezesów zarządu: Zbigniewa Rondudy i Tomasza Walczyka, którzy ją ufundowali - podkreśliła dyrektor Sopińska. 

Tablica zostanie umieszczona na elewacji budynku przy ulicy Robotniczej 10. Stanie się to po zakończeniu jej remontu w ramach prowadzonej przez miasto rewitalizacji osiedla Wzgórze. Jolanta Sopińska przypomniała, że Wiesław Myśliwski gościł w Starachowicach w 2014 roku. Obecnie pisarz, ze względu na wiek, nie jest już w stanie podróżować. Uczestnicy spotkania mieli jednak okazję posłuchać Wojciecha Bonowicza, przyjaciela i ambasadora twórczości prozaika. Gość  wygłosił prelekcję pt. „Czy literatura może dawać nadzieję” na podstawie twórczości Wiesława Myśliwskiego.

- I zachęcam Państwa do czytania jego dzieł, bo to chyba najlepszy hołd, jaki możemy oddać jego twórczości. Wszystkie książki Wiesława Myśliwskiego są w zbiorach naszej biblioteki  - dodała dyrektor Sopińska.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.