JUŻ W KIOSKU

Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05 13:02:19

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  

fot. Gazeta Starachowicka 

Wiesław Myśliwski to współczesny prozaik, ale także dramaturg oraz dwukrotny laureat prestiżowej Nagrody Literackiej "Nike" za powieści „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Literaturoznawcy określają go jako reprezentanta nurtu chłopskiego, bo bohaterami jego historii są mieszkańcy wsi. Nie są to jednak tylko obrazy z życia prowincji, ale narracja, która wpisuje się w uniwersalną przypowieść o skomplikowanej naturze świata i nieprzewidywalnym ludzkim losie. Poświęcone pisarzowi spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach  zostało zainspirowane 92. rocznicą jego urodzin. Zainaugurowała je dyrektor MBP Jolanta Sopińska, która zadeklarowała się jako wielka miłośniczka twórczości autora "Widnokręgu" .  

-   Wiesław Myśliwski jest bardzo głęboko w moim sercu.  To najwybitniejszy żyjący aktualnie polski pisarz i mówię to z całym przekonaniem. Jego związki ze Starachowicami dotyczą lat 1935-1938, gdy u nas mieszkał. W  2020 roku rada miejska postanowiła uhonorować Wiesława Myśliwskiego poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Starachowic. W tym samym roku z inicjatywy radnego Bronisława Palucha zaczęto myśleć o wykonaniu tablicy pamiątkowej do zawieszenia na domu, w którym mieszkał pisarz. Tablica właśnie powstała dzięki Odlewniom Polskim S.A w Starachowicach za co składamy podziękowania dla prezesów zarządu: Zbigniewa Rondudy i Tomasza Walczyka, którzy ją ufundowali - podkreśliła dyrektor Sopińska. 

Tablica zostanie umieszczona na elewacji budynku przy ulicy Robotniczej 10. Stanie się to po zakończeniu jej remontu w ramach prowadzonej przez miasto rewitalizacji osiedla Wzgórze. Jolanta Sopińska przypomniała, że Wiesław Myśliwski gościł w Starachowicach w 2014 roku. Obecnie pisarz, ze względu na wiek, nie jest już w stanie podróżować. Uczestnicy spotkania mieli jednak okazję posłuchać Wojciecha Bonowicza, przyjaciela i ambasadora twórczości prozaika. Gość  wygłosił prelekcję pt. „Czy literatura może dawać nadzieję” na podstawie twórczości Wiesława Myśliwskiego.

- I zachęcam Państwa do czytania jego dzieł, bo to chyba najlepszy hołd, jaki możemy oddać jego twórczości. Wszystkie książki Wiesława Myśliwskiego są w zbiorach naszej biblioteki  - dodała dyrektor Sopińska.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość do książek i dziecięcych czytelników

2024-05-17

Miłość do książek i dziecięcych czytelników

Uśmiechnięta, energiczna, zakochana równie mocno w książkach co w spotkaniach z małymi czytelnikami, dla których prowadzi literackie zajęcia w kierowanej przez siebie filii "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Pomysłowość i zaangażowanie Magdaleny Mroczek zostało docenione tytułem "Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023", przyznanym w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji.