JUŻ W KIOSKU

Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05 13:02:19

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  

fot. Gazeta Starachowicka 

Wiesław Myśliwski to współczesny prozaik, ale także dramaturg oraz dwukrotny laureat prestiżowej Nagrody Literackiej "Nike" za powieści „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Literaturoznawcy określają go jako reprezentanta nurtu chłopskiego, bo bohaterami jego historii są mieszkańcy wsi. Nie są to jednak tylko obrazy z życia prowincji, ale narracja, która wpisuje się w uniwersalną przypowieść o skomplikowanej naturze świata i nieprzewidywalnym ludzkim losie. Poświęcone pisarzowi spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach  zostało zainspirowane 92. rocznicą jego urodzin. Zainaugurowała je dyrektor MBP Jolanta Sopińska, która zadeklarowała się jako wielka miłośniczka twórczości autora "Widnokręgu" .  

-   Wiesław Myśliwski jest bardzo głęboko w moim sercu.  To najwybitniejszy żyjący aktualnie polski pisarz i mówię to z całym przekonaniem. Jego związki ze Starachowicami dotyczą lat 1935-1938, gdy u nas mieszkał. W  2020 roku rada miejska postanowiła uhonorować Wiesława Myśliwskiego poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Starachowic. W tym samym roku z inicjatywy radnego Bronisława Palucha zaczęto myśleć o wykonaniu tablicy pamiątkowej do zawieszenia na domu, w którym mieszkał pisarz. Tablica właśnie powstała dzięki Odlewniom Polskim S.A w Starachowicach za co składamy podziękowania dla prezesów zarządu: Zbigniewa Rondudy i Tomasza Walczyka, którzy ją ufundowali - podkreśliła dyrektor Sopińska. 

Tablica zostanie umieszczona na elewacji budynku przy ulicy Robotniczej 10. Stanie się to po zakończeniu jej remontu w ramach prowadzonej przez miasto rewitalizacji osiedla Wzgórze. Jolanta Sopińska przypomniała, że Wiesław Myśliwski gościł w Starachowicach w 2014 roku. Obecnie pisarz, ze względu na wiek, nie jest już w stanie podróżować. Uczestnicy spotkania mieli jednak okazję posłuchać Wojciecha Bonowicza, przyjaciela i ambasadora twórczości prozaika. Gość  wygłosił prelekcję pt. „Czy literatura może dawać nadzieję” na podstawie twórczości Wiesława Myśliwskiego.

- I zachęcam Państwa do czytania jego dzieł, bo to chyba najlepszy hołd, jaki możemy oddać jego twórczości. Wszystkie książki Wiesława Myśliwskiego są w zbiorach naszej biblioteki  - dodała dyrektor Sopińska.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".