JUŻ W KIOSKU

Miejskie fontanny do naprawy

2023-09-01 09:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Na terenie Starachowic mamy obecnie cztery fontanny. Znajdują się one przy na placu rekreacyjnym przy al. Armii Krajowej, na Rynku, na Skwerze Szaraków (SP 9) przy Konstytucji 3 go Maja oraz przy Parku Kultury na ulicy Radomskiej.

fontanna w Rynku / fot. Gazeta Starachowicka

Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w zmianach w budżecie znajdował się punkt pn.: zwiększyć plan wydatków z przeznaczeniem na naprawę fontann zlokalizowanych przy alei Armii Krajowej oraz na Placu Rynku o 50.000,00 zł. Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim: jakiej awarii uległy fontanny oraz do jakich uszkodzeń dochodzi najczęściej?

Jak informuje Referat Ochrony Środowiska, fontanna zlokalizowana na placu rekreacyjnym przy al. Armii Krajowej funkcjonuje od wiosny 2010 roku. Konserwacja wodotrysku tej fontanny odbywa się nieprzerwanie od momentu jej uruchomienia. Jednakże wieloletnia eksploatacja urządzeń składających się na fontannę oraz pojawiające się akty wandalizmu powodują występowanie awarii na obiekcie. Najczęstszymi usterkami związanymi z funkcjonowaniem tej fontanny, które występowały w ostatnich latach, są awarie pomp oraz reflektorów wraz ze sterownikami.

Na przełomie 2021 i 2022 roku w fontannie prowadzone były prace naprawcze polegające na demontażu starych i montażu nowych elementów niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania tj: reflektorów, sterownika podwodnego, przewodów połączeniowych hybrydowych, pomp wraz z programowaniem. Koszt naprawy wyniósł ponad 42 tysiące brutto.

W III kwartale tego roku przewidziany jest z kolei remont fontann znajdujących się na Placu Rynek oraz al. Armii Krajowej. 

Miasto planuję naprawę fontanny przy al. Armii Krajowej w Starachowicach poprzez zakup i wymianę osprzętu. Z kolei w fontannie znajdującej się na Placu Rynek w Starachowicach zaplanowana została wstępna naprawa falowników. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi: 49 tysięcy zł brutto. 

- Starachowickie fontanny są niestety miejscem, gdzie spotykane są akty wandalizmu przyczyniające się później do licznych awarii. Do najczęściej spotykanych tego typu aktów należą: uderzanie twardym elementem w reflektory, a także wpychanie do dysz fontann różnych elementów i przedmiotów codziennego użytku. Są to między innymi śruby, gałęzie, pręty, monety, a nawet parasolki. W okresie zimowym „popularne” okazuje się jeżdżenie łyżwami po całej powierzchni terenu fontanny, co skutkuje degradacją oraz dewastacją lamp i dysz - mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

fontanna przy al. Armii Krajowej / fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.