JUŻ W KIOSKU

"Miasto jest dla mieszkańców". Inwestycje powinny być konsultowane

2022-05-29 09:50:44

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowe schody, które prowadzą od placówki do ulicy Zakładowej powstały po to, by ułatwić poruszanie się w tym terenie. I rzeczywiście, większość mieszkańców cieszy się z tej inwestycji. Jednak ze względu na duże wzniesienie, nie mają one np. podjazdów dla wózków, stanowią również duże utrudnienie w poruszaniu się dla osób z niepełnoprawnościami czy seniorów, czyli nie są dla wszystkich. I na ten aspekt, podczas sobotniego (28 maja br.) wydarzenia uwagę zwróciła grupa mieszkańców, która spotkała się przy słynnych już schodach.

 

fot. Gazeta Starachowicka

Przypomnijmy, starachowicki magistrat, w komentarzu dla gazety podkreślił, że „(...) Skarpa między ulicą Zakładową a poziomem ogrodu przed budynkiem Parku Kultury ma wysokość około 12-15 metrów. Szerokość skarpy wynosi około 40 m. To pokazuje, z jakim problemem mamy do czynienia. Możliwość wykonania udogodnień dla osób z niepełnosprawnością była analizowana przy założeniach do zlecenia projektu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, możliwości pokonania różnicy terenu, spełniające warunki dostępności, byłyby dwie: budowa stałych pochylni lub budowa i instalacja odpowiednich urządzeń technicznych. (...) Realizacja pomysłów - hasłowo słusznych - bez uwzględnienia czynników topograficznych, budowlanych i ekonomicznych, w przypadku kontrowersyjności rozwiązań budowlanych narażałaby Gminę Starachowice na niegospodarność. Tym bardziej że jest możliwość pokonania różnicy terenów w sposób odbywający się jak do tej pory - ul. Radomską, 1 Maja i odnowiony Skwer im.  Pracowników Zakładów Starachowickich lub od strony ul. Fabrycznej”.

Organizatorka spotkania, starachowiczanka Marta Szperlich - Kosmala z „Pracowni Sąsiedzkiej”, podczas sobotniego wydarzenia, gdzie pojawiła się z dziecięcym wózkiem, powiedziała, że "schody są tylko pewnym przejawem kłopotów, które ma miasto".

- One są związane z tym, że nie konsultuje się z mieszkańcami wielu spraw i inwestycji, także takich mikro inwestycji, jak ta. Organ wykonawczy podejmuje decyzję bez konsultacji z nami. Rozmawiałam z urbanistami i architektami, których znam. Każdy z nich mówił, że bardzo trudno tutaj coś zrobić, ale żaden nie powiedział, że jest to niemożliwe. Gdybym była włączona w etap projektowania i otrzymała wtedy komunikat z argumentami, że się nie da, to byłabym w stanie zaakceptować. Na tym polega zarządzanie partycypacyjne. Każdy z nas ma różne potrzeby. Nikt nie jest alfą i omegą. Nikt nie wie wszystkiego i po to są konsultacje z ludźmi, ale na etapie projektowania. Zgodnie z ustawą przyjętej przez rząd o dostępności, przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla jak najszerszej grupy ludzi - powiedziała. 

Pani Marta dodała, że ze stworzoną przez siebie „Pracownią sąsiedzką” chce tworzyć ruch miejski, zrzeszać ludzi i brać udział w projektowaniu miasta.

- Dlatego tworzymy ruch miejski, bo chcemy współuczestniczyć w projektowaniu i planowaniu miasta. Nie jako eksperci, architekci, urbaniści, tylko jako mieszkańcy. Dlatego, że miasto jest dla mieszkańców. Przez nas jest używane, dla nas jest tworzone i przez nas powinno być współtworzone - podkreśliła.  - To nie jest czcza krytyka. Organ wykonawczy odebrał to osobiście. Natomiast taka informacja zwrotna od mieszkańców, to jest niesamowite bogactwo - źródło wiedzy o mieszkańcach i ich potrzebach i fajnie ją otrzymywać na etapie, kiedy można coś zmienić. Chciałabym mieszkać w mieście, które reaguje na potrzeby i jest elastyczne. Określenie użyte przez pana prezydenta wobec nas, czyli obraźliwe słowo „madki” jest dla mnie przykre - powiedziała Marta Szperlich - Kosmala, mama trójki dzieci.  

W spotkaniu udział wzięły również Agnieszka Kuś, Małgorzata Derlecka, Maria Derra i Dorota Huzarska. 

 - Nie po to wydajemy miliony, nie po to robimy inwestycje, żeby było gorzej albo tak samo. Robimy to po to, żeby było nam lepiej. Natomiast pan Materek robi takie inwestycje tylko po to, żeby wyglądały dobrze na jego zdjęciach na Facebooku, a nie wsłuchuje się w to, co chcą mieszkańcy naszego miasta - dodała Agnieszka Kuś.

Małgorzata Derlecka zwróciła uwagę na inny aspekt dyskusji, którą wywołał temat "schodów". 

- Jako mieszkanka Starachowic nie mogę się zgodzić z narracją urzędników państwowych, którzy społeczników czy ludzi niezadowolonych z jakiś miejskich inwestycji, czy działań urzędników, spłycają do określeń typu: oszołomy, mąciciele. Jeżeli jest grupa osób, której coś się nie podoba, to mamy do tego demokratyczne prawo do wyrażania niezadowolenia - powiedziała.

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/diUqqcJ9zX/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus.