JUŻ W KIOSKU

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19 08:22:47

Ocena:

4/5 | 2 głosów

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.

fot. Gazeta Starachowicka

- Trzy sąsiadujące ze sobą miasta: Starachowice, Ostrowiec Św., a także Skarżysko-Kam. są marginalizowane, tracąc swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Obrazuje to opracowana mapa miast średniej wielkości, które ten problem dotyka. Do Biura Obsługi Mieszkańców starachowickiego magistratu złożyliśmy petycję i wniosek, mający na celu podjęcie działań integracji transportu zbiorowego, funkcjonującego w tych miastach. Chodzi o to, by powstała m.in. wspólna linia komunikacyjna trójmiasta nad Kamienną, węzeł przesiadkowy, jeden bilet i inne udogodnienia – poinformował prezes "Wrażliwych Społecznie" Paweł Lewkowicz. – Miasta powinny brać w tym czynny udział. Dlaczego mówimy o tym teraz? 18 września Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego ogłosi nabór na tzw. mobilność miejską. Wówczas będzie można sięgnąć po dotacje na wspólną linię przesiadkową, biletomaty, wspólny węzeł, cyfrowy system informacji. Wszystkie miasta są też uczestnikami planu zrównoważonej mobilności miejskiej. Co jest istotne w tej idei, wymienione miasta trapią te same bolączki: wyludnienie, ubytek mieszkańców na przestrzeni minionych lat, zakorkowanie, hałas i niska jakość życia w stosunku do innych lokalizacji – dodał.   

Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie: uważa, że jest dobra okazja do tego, by nasze miasta wyszły z recesji.

– Przemieszczanie się mieszkańców to niezwykle istotna sprawa. W związku z naszą petycją wiele zależy od woli prezydenta miasta Starachowice. Jest osobą rozpoznawalną, która może poprzeć ten projekt. Liczymy, że gospodarz Starachowic zainicjuje spotkania z prezydentami Ostrowca i Skarżyska, włącznie z naszym udziałem. Apelujemy również do kandydatów do Sejmu i Senatu, aby ustosunkowali się do naszej propozycji na rzecz poprawy jakości komunikacji – powiedział Paweł Lewkowicz.

Działaczka społeczna Marta Szperlich-Kosmala przytoczyła liczby dotyczące wyludniania się w naszym regionie.

– Problem polega na tym, że część mieszkańców umiera, inni po prostu decydują się na wyjazd ze Starachowic. Migracja to jedno, drugie to infrastruktura, która pozostała ta sama. W dalszym ciągu utrzymujemy miasto, które wybudowane zostało do 60 tys. osób wraz z jego infrastrukturą. W sytuacji tak zmiennej rzeczywistości miasto powinno się dostosowywać do potrzeb - mówiła.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.