JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz z główną nagrodą

2022-10-18 13:12:15

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zdążył nas już przyzwyczaić, że gdziekolwiek trafią jego prace, tam odnosi sukces. Długo się nie odzywał, ale w końcu przyszła informacja o nagrodzie.

Autor Marcin Bondarowicz

Ilustracja, pierwotnie publikowana w POLITYCE NR16 (3359), zdobyła nagrodę główną Award of Excellence w tegorocznej edycji  Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timisoarze (Rumunia).

Nominacje i nagrodę zdobył rysunek pierwotnie publikowany na łamach tygodnika POLITYKA. W tegorocznej edycji:  10th International Salon of Press Cartoons and Satirical Visual Arts 2022 udział wzięło 525 artystów z ponad 50 krajów. Organizatorem jest Muzeum Narodowe Banatu w Timișoarze, Stowarzyszenie Rysowników Rumuńskich oraz  Fundacja Popa'S.

- Sztuka odsłania prawdę na poziomie globalnym. Rysownicy, karykaturzyści, należą do najbardziej krytycznych analityków otoczenia. Artyści swoim bystrym spojrzeniem i krytycznym myśleniem obnażają rzeczywistość i przypominają o uniwersalnych wartościach – mówią organizatorzy. Celem organizatorów było stworzenie pomostu pomiędzy obecnymi i przyszłymi pokoleniami. Na wystawie  prezentowane są bowiem prace zarówno profesjonalnych rysowników oraz młodych adeptów sztuki, studentów szkół artystycznych z całego świata.

- W swoich pracach poruszam zagadnienia, które zdecydowanie wykraczają poza problematykę własnego kraju. Ważne by mieć coś do powiedzenia i mówić to wyraźnie z przekonaniem. Rysunki satyryczne, sarkastyczne ilustracje lub jak określają je niektórzy rysunki filozoficzne to dziedzina o szczególnym zasięgu i możliwościach oddziaływania. Walory te brzmią najpełniej w twórczości o tematyce społecznej i politycznej. Takie też prace zgłosiłem do tegorocznej dziesiątej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego. Czuję się spełniony w tym co robię, satysfakcji dopełnia fakt, iż jest to dostrzegane w Polsce ale również na międzynarodowych branżowych festiwalach oraz konkursach ilustracji prasowej – powiedział autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz. - Moje prace trafiają do gazet, magazynów, których czytelnicy stawiają wysoki próg oczekiwań, nie szukają banalnych obrazów, nie chcą czytać o tym co już wiedzą. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię wciąż szukam odpowiedniej formy, doskonale warsztat by jeszcze lepiej  wyrazić myśl, przesłanie lub postawioną tezę. Uważam ten stan  za proces otwarty. Niezmiernie  ważna jest ta dziennikarska wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość, potrzeba rozwoju w przekonaniu, że wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie odkrywania, komentowania i niesienia prawdy. Praca jest fundamentem wszelkiego rozwoju. Jednak to co najbardziej istotne w tej profesji to stawianie pytań na które w procesie twórczym staramy się odpowiadać. Niczym dziecko zdziwione rzeczywistością zadaje setki pytań na które staram się odnaleźć odpowiedź w swojej twórczości – dodaje artysta.

To kolejny sukces  Marcina Bondarowicza. Jest on bowiem laureatem kilkuset nagród oraz  wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy. W 2020 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym w  Turcji : 7th KalDer Bursa International Cartoon Contest oraz pierwszą nagrodę w The 2nd international KURD Cartoon Forum 2020 Iran. W tym samym roku zdobył srebrny medal w Egipcie: The 4th International Caricature Cartoon Contest Egypt – 2020, otrzymał również kilka wyróżnień w międzynarodowych konkursach m.in. w Brazylii, Chorwacji, Chinach oraz Kolumbii. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w III Ogólnopolski konkursie  na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021. W kolejnej edycji tego konkursu: IV Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2022 zdobył nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest również laureatem “Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022)

Marcin Bondarowicz - starachowicki  rysownik   i   ilustrator.  Zajmuje   się plakatem, ilustracją   prasową, współpracuje   z   wydawnictwami   oraz   magazynami   biznesowymi, polityczno-społecznymi  jak  również  serwisami  i portalami  informacyjnymi  w kraju  i za  granicą.  Autor licznych  publikacji  prasowych.  Uczestnik,  juror  i laureat  wielu  międzynarodowych  konkursów na rysunek  prasowy  oraz  satyryczny.  

Na co dzień uczy malarstwa i rysunku  w Państwowym  Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od  lat  współpracuje  z Środowiskowym  Domem  Samopomocy  w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia   plastyczne (terapia   przez   sztukę).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.