JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz z główną nagrodą

2022-10-18 13:12:15

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zdążył nas już przyzwyczaić, że gdziekolwiek trafią jego prace, tam odnosi sukces. Długo się nie odzywał, ale w końcu przyszła informacja o nagrodzie.

Autor Marcin Bondarowicz

Ilustracja, pierwotnie publikowana w POLITYCE NR16 (3359), zdobyła nagrodę główną Award of Excellence w tegorocznej edycji  Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timisoarze (Rumunia).

Nominacje i nagrodę zdobył rysunek pierwotnie publikowany na łamach tygodnika POLITYKA. W tegorocznej edycji:  10th International Salon of Press Cartoons and Satirical Visual Arts 2022 udział wzięło 525 artystów z ponad 50 krajów. Organizatorem jest Muzeum Narodowe Banatu w Timișoarze, Stowarzyszenie Rysowników Rumuńskich oraz  Fundacja Popa'S.

- Sztuka odsłania prawdę na poziomie globalnym. Rysownicy, karykaturzyści, należą do najbardziej krytycznych analityków otoczenia. Artyści swoim bystrym spojrzeniem i krytycznym myśleniem obnażają rzeczywistość i przypominają o uniwersalnych wartościach – mówią organizatorzy. Celem organizatorów było stworzenie pomostu pomiędzy obecnymi i przyszłymi pokoleniami. Na wystawie  prezentowane są bowiem prace zarówno profesjonalnych rysowników oraz młodych adeptów sztuki, studentów szkół artystycznych z całego świata.

- W swoich pracach poruszam zagadnienia, które zdecydowanie wykraczają poza problematykę własnego kraju. Ważne by mieć coś do powiedzenia i mówić to wyraźnie z przekonaniem. Rysunki satyryczne, sarkastyczne ilustracje lub jak określają je niektórzy rysunki filozoficzne to dziedzina o szczególnym zasięgu i możliwościach oddziaływania. Walory te brzmią najpełniej w twórczości o tematyce społecznej i politycznej. Takie też prace zgłosiłem do tegorocznej dziesiątej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego. Czuję się spełniony w tym co robię, satysfakcji dopełnia fakt, iż jest to dostrzegane w Polsce ale również na międzynarodowych branżowych festiwalach oraz konkursach ilustracji prasowej – powiedział autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz. - Moje prace trafiają do gazet, magazynów, których czytelnicy stawiają wysoki próg oczekiwań, nie szukają banalnych obrazów, nie chcą czytać o tym co już wiedzą. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię wciąż szukam odpowiedniej formy, doskonale warsztat by jeszcze lepiej  wyrazić myśl, przesłanie lub postawioną tezę. Uważam ten stan  za proces otwarty. Niezmiernie  ważna jest ta dziennikarska wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość, potrzeba rozwoju w przekonaniu, że wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie odkrywania, komentowania i niesienia prawdy. Praca jest fundamentem wszelkiego rozwoju. Jednak to co najbardziej istotne w tej profesji to stawianie pytań na które w procesie twórczym staramy się odpowiadać. Niczym dziecko zdziwione rzeczywistością zadaje setki pytań na które staram się odnaleźć odpowiedź w swojej twórczości – dodaje artysta.

To kolejny sukces  Marcina Bondarowicza. Jest on bowiem laureatem kilkuset nagród oraz  wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy. W 2020 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym w  Turcji : 7th KalDer Bursa International Cartoon Contest oraz pierwszą nagrodę w The 2nd international KURD Cartoon Forum 2020 Iran. W tym samym roku zdobył srebrny medal w Egipcie: The 4th International Caricature Cartoon Contest Egypt – 2020, otrzymał również kilka wyróżnień w międzynarodowych konkursach m.in. w Brazylii, Chorwacji, Chinach oraz Kolumbii. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w III Ogólnopolski konkursie  na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021. W kolejnej edycji tego konkursu: IV Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2022 zdobył nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest również laureatem “Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022)

Marcin Bondarowicz - starachowicki  rysownik   i   ilustrator.  Zajmuje   się plakatem, ilustracją   prasową, współpracuje   z   wydawnictwami   oraz   magazynami   biznesowymi, polityczno-społecznymi  jak  również  serwisami  i portalami  informacyjnymi  w kraju  i za  granicą.  Autor licznych  publikacji  prasowych.  Uczestnik,  juror  i laureat  wielu  międzynarodowych  konkursów na rysunek  prasowy  oraz  satyryczny.  

Na co dzień uczy malarstwa i rysunku  w Państwowym  Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od  lat  współpracuje  z Środowiskowym  Domem  Samopomocy  w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia   plastyczne (terapia   przez   sztukę).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.