JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz z główną nagrodą

2022-10-18 13:12:15

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zdążył nas już przyzwyczaić, że gdziekolwiek trafią jego prace, tam odnosi sukces. Długo się nie odzywał, ale w końcu przyszła informacja o nagrodzie.

Autor Marcin Bondarowicz

Ilustracja, pierwotnie publikowana w POLITYCE NR16 (3359), zdobyła nagrodę główną Award of Excellence w tegorocznej edycji  Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timisoarze (Rumunia).

Nominacje i nagrodę zdobył rysunek pierwotnie publikowany na łamach tygodnika POLITYKA. W tegorocznej edycji:  10th International Salon of Press Cartoons and Satirical Visual Arts 2022 udział wzięło 525 artystów z ponad 50 krajów. Organizatorem jest Muzeum Narodowe Banatu w Timișoarze, Stowarzyszenie Rysowników Rumuńskich oraz  Fundacja Popa'S.

- Sztuka odsłania prawdę na poziomie globalnym. Rysownicy, karykaturzyści, należą do najbardziej krytycznych analityków otoczenia. Artyści swoim bystrym spojrzeniem i krytycznym myśleniem obnażają rzeczywistość i przypominają o uniwersalnych wartościach – mówią organizatorzy. Celem organizatorów było stworzenie pomostu pomiędzy obecnymi i przyszłymi pokoleniami. Na wystawie  prezentowane są bowiem prace zarówno profesjonalnych rysowników oraz młodych adeptów sztuki, studentów szkół artystycznych z całego świata.

- W swoich pracach poruszam zagadnienia, które zdecydowanie wykraczają poza problematykę własnego kraju. Ważne by mieć coś do powiedzenia i mówić to wyraźnie z przekonaniem. Rysunki satyryczne, sarkastyczne ilustracje lub jak określają je niektórzy rysunki filozoficzne to dziedzina o szczególnym zasięgu i możliwościach oddziaływania. Walory te brzmią najpełniej w twórczości o tematyce społecznej i politycznej. Takie też prace zgłosiłem do tegorocznej dziesiątej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego. Czuję się spełniony w tym co robię, satysfakcji dopełnia fakt, iż jest to dostrzegane w Polsce ale również na międzynarodowych branżowych festiwalach oraz konkursach ilustracji prasowej – powiedział autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz. - Moje prace trafiają do gazet, magazynów, których czytelnicy stawiają wysoki próg oczekiwań, nie szukają banalnych obrazów, nie chcą czytać o tym co już wiedzą. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię wciąż szukam odpowiedniej formy, doskonale warsztat by jeszcze lepiej  wyrazić myśl, przesłanie lub postawioną tezę. Uważam ten stan  za proces otwarty. Niezmiernie  ważna jest ta dziennikarska wrażliwości na krzywdę i niesprawiedliwość, potrzeba rozwoju w przekonaniu, że wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie odkrywania, komentowania i niesienia prawdy. Praca jest fundamentem wszelkiego rozwoju. Jednak to co najbardziej istotne w tej profesji to stawianie pytań na które w procesie twórczym staramy się odpowiadać. Niczym dziecko zdziwione rzeczywistością zadaje setki pytań na które staram się odnaleźć odpowiedź w swojej twórczości – dodaje artysta.

To kolejny sukces  Marcina Bondarowicza. Jest on bowiem laureatem kilkuset nagród oraz  wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy. W 2020 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym w  Turcji : 7th KalDer Bursa International Cartoon Contest oraz pierwszą nagrodę w The 2nd international KURD Cartoon Forum 2020 Iran. W tym samym roku zdobył srebrny medal w Egipcie: The 4th International Caricature Cartoon Contest Egypt – 2020, otrzymał również kilka wyróżnień w międzynarodowych konkursach m.in. w Brazylii, Chorwacji, Chinach oraz Kolumbii. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w III Ogólnopolski konkursie  na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021. W kolejnej edycji tego konkursu: IV Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2022 zdobył nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest również laureatem “Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022)

Marcin Bondarowicz - starachowicki  rysownik   i   ilustrator.  Zajmuje   się plakatem, ilustracją   prasową, współpracuje   z   wydawnictwami   oraz   magazynami   biznesowymi, polityczno-społecznymi  jak  również  serwisami  i portalami  informacyjnymi  w kraju  i za  granicą.  Autor licznych  publikacji  prasowych.  Uczestnik,  juror  i laureat  wielu  międzynarodowych  konkursów na rysunek  prasowy  oraz  satyryczny.  

Na co dzień uczy malarstwa i rysunku  w Państwowym  Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od  lat  współpracuje  z Środowiskowym  Domem  Samopomocy  w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia   plastyczne (terapia   przez   sztukę).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".