JUŻ W KIOSKU

Magistrat odpowiada na pytania w sprawie pęknięć w kanale przy jazie wodnym

2022-09-09 07:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pod koniec sierpnia przy jazie wodnym na Lubiance odbyła się konferencja prasowa radnej Rady Powiatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Agnieszki Kuś oraz aktywistek miejskich: Małgorzaty Derleckiej i Doroty Huzarskiej. Panie poinformowały, że zostały powiadomione przez mieszkańców o pęknięciach, które powstały w kanale odpowiedzialnym za odprowadzanie wody z Lubianki. Mieszkańców niepokoi stan inwestycji oraz to, czy po zalaniu wodą, jego stan techniczny nie będzie się pogarszał.  

fot. nadesłane

Gazeta Starachowicka zwróciła się do Urzędu Miejskiego z prośbą o zajęcie stanowiska w tym temacie. Zapytaliśmy, czy stan budowli jest sprawdzany oraz czy magistrat zlecił kontrolę kanału, o którym mówiono podczas konferencji?

- Na zlecenie Urzędu Miejskiego w ramach przetargu publicznego na remont jazu na zbiorniku Lubianka wraz z koroną grobli, w 2019 roku została wybrana firma Enerko Energy z Kielc. Zakres robót został wykonany na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego wykonanego przez firmę z Kielc. Wykonanie projektu budowlanego było poprzedzone dokładną inwentaryzacją istniejącego stanu obiektu przez projektanta, który nie wykazał w swoim opracowaniu pęknięć na płycie stropowej opartej na ścianach kanału odpływowego, znajdującego się przy samej czaszy odpływu (w tym czasie nie stwierdzono pęknięć na płycie stropowej) - informuje rzecznik prasowy UM w Starachowicach, Michał Urbański. - Urząd Miejski przeprowadzał coroczny przegląd gwarancyjny w latach 2020, 2021 i 2022. W br. będzie przeprowadzony kompletny przegląd techniczny całego obiektu budowlanego w części południowej, ponieważ na pozostałej części jest obecnie realizowana inwestycja budowlana.

Jak dodaje rzecznik: inspektor nadzoru stwierdził dwa pęknięcia podłużne w płycie stropowej, które jego zdaniem tworzą naturalną dylatację i nie zagrażają bezpieczeństwu konstrukcji. Natomiast powstaje prostopadłe zarysowanie w płycie stropowej od strony ściany przelewowej, które należy zbadać i określić stan techniczny wraz z dokonaniem naprawy przez osobę uprawnioną, jak również dokonania naprawy ww. dwóch pęknięć podłużnych.

- W chwili obecnej UM poszukuje eksperta w branży konstrukcyjnej z uprawnieniami hydrotechnicznymi do przygotowania ekspertyzy technicznej wraz z programem naprawy ww. pęknięć - mówi Michał Urbański.  

fot. nadesłane

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.