JUŻ W KIOSKU

Legendy świętokrzyskiej partyzantki


Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/39/IWONA-FOTO/partyzantka.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 352

Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/39/IWONA-FOTO/partyzantka.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 356

Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/39/IWONA-FOTO/partyzantka.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 352

Warning: mime_content_type(/lokalnainfo/htm/a/39/IWONA-FOTO/partyzantka.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /lokalnainfo/htm/sys/class/Fotka.php on line 356
2023-06-20 10:33:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Legendarni świętokrzyscy bojownicy Armii Krajowej: płk Jan Piwnik „Ponury” i major Eugeniusz Kaszyński „Nurt” , byli głównymi bohaterami corocznych uroczystości patriotycznych organizowanych w naszym regionie pod patronatem Prezydenta RP. Trwające trzy dni wydarzenie odbyło się w kilku lokalizacjach, w tym w Starachowicach.

fot.powiat starachowicki

Organizatorzy obchodów to: Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury – Nurt”, Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Upamiętniają one żołnierzy, w tym dowódców, oddziałów partyzanckich kierowanych przez „Ponurego” i „Nurta”. Uroczystości, które miały miejsce w dniach 16 - 18 czerwca rozpoczęły się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych  Kielcach od konferencji pod hasłem „80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury", połączonej z otwarciem wystawy "Historia Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Tego samego dnia w Starachowicach na skwerze Zdzisława Rachtana ps. „Halny”, towarzysza broni „Ponurego”, odbył się koncert pieśni partyzanckich i patriotycznych.  Poprowadziła go harcmistrz Anna Skibińska, a wystąpili młodzi wokaliści z naszego powiatu oraz lokalny bard Artur Biniek, który, wraz z córką Oliwią akompaniującą mu na skrzypcach, wykonał na wstępie nastrojową pieśń o "Ponurym".  

- Nie dzieje się to bez przyczyny. W tym roku obchodzimy 80 - rocznicę powołania zgrupowań partyzanckich AK ówczesnego majora Piwnika i nominowania naszego najdzielniejszego z dzielnych na szefa dywersji okręgu radomsko - kieleckiego - wyjaśniła harcmistrz Skibińska. 

Koncertu słuchała publiczność złożona z przedstawicieli władz różnych szczebli, harcerzy oraz mieszkańców. 

W  sobotę 17 czerwca uroczystości przeniosły się na Polanę Wykusową. Rozpoczęły się od polowej mszy świętej w intencji majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy. Następnie wręczono Policyjne Honorowe Odznaki Zasługi im. „Ponurego” i odbył się Apel Pamięci. Na obchodach byli obecni mi.in. szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych  Jan Józef Kasprzyk oraz zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Polejowski. Finałem patriotycznej imprezy było niedzielne spotkanie w Wąchocku.  Po mszy świętej w intencji płk. „Ponurego” i jego żołnierzy w Opactwie Cystersów odbył się przemarsz uczestników pod pomnik legendarnego partyzanta, a następnie ceremonia ku czci poległych bohaterów wojennych i złożenie wiązanek.

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"