JUŻ W KIOSKU

"Laski" - felieton Michała Walendzika

2021-09-07 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już po upadku powstania styczniowego, ale nadal w okresie zaborów, 145 lat temu przyszła na świat hrabina Róża Czacka. Pochodziła z arystokratycznego rodu, a jej przodkowie pełnili wysokie urzędy państwowe, polityczne, wojskowe, a także kościelne. Jej życie wyglądało całkiem normalnie (tzn. na poziomie arystokracji, gdzie sytuacja polityczna tj. zabory i brak państwa polskiego, nie przeszkadzają w komfortowym, codziennym funkcjonowaniu), aż do 1894 r., kiedy na skutek upadku z konia zaczęła tracić wzrok i w ciągu czterech lat bezpowrotnie stała się osobą w pełni niewidomą. Wykształcona, utalentowana, ze znajomością języków obcych (francuskiego, angielskiego, niemieckiego, ukraińskiego i łaciny), postanowiła o 180 stopni zmienić swoje życie i poświęcić się osobom takim jak ona – ociemniałym.

fot. archiwum prywatne

To właśnie z inicjatywy Róży Czackiej w 1908 r. powstało w Warszawie Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. W ramach swojej działalności powołało ono do życia m.in. szkołę powszechną, warsztaty i bibliotekę brajlowską. W okresie I wojny światowej Róża Czacka założyła specjalne zgromadzenie zakonne, które służy osobom niewidomym. W ten sposób oraz w konsekwencji swojego dalszego zaangażowania i otrzymanych darów (ok. trzech hektarów ziemi) w latach 20. ubiegłego wieku Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi na stałe przeniosło swoją działalność do Lasek pod Warszawą, gdzie funkcjonuje do dziś. W nowym miejscu powstał dzisiejszy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Obecnie znajduje się tu także Dom Pomocy Społecznej dla Niewidomych Mężczyzn. W Laskach Róża Czacka stworzyła pierwszą w Polsce placówkę, która w kompleksowy sposób przygotowuje osoby ociemniałe do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. W szczególności opieką otaczane są dzieci z ubogich rodzin, które nie posiadają środków dla zapewnienia wychowania i rozwoju swojego potomstwa w warunkach utraty wzroku.

Czy 100 lat później, w naszej rzeczywistości, osoby niewidome mają łatwiej niż kiedyś? Czy bardziej się o nich troszczymy i bierzemy pod uwagę ich potrzeby w naszych planach? W 2019 r. Starachowice otrzymały II miejsce w konkursie Idol, w kategorii "Urząd otwarty dla niewidomych i niedowidzących" za wprowadzenie rozwiązań technicznych ułatwiających poruszanie się mieszkańcom z tą formą niepełnosprawności. Wydaje się, że to jednak zbyt mało, jak na nasze możliwości. Przy różnego rodzaju inwestycjach zbyt rzadko uwzględniamy takie kwestie jak choćby montaż specjalnych płyt chodnikowych przy przejściach dla pieszych lub na przystankach, które informują o odległości od jezdni. Pora nadrobić te zaległości.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z pomocą dla dorosłych niepełnosprawnych

2021-09-20

Z pomocą dla dorosłych niepełnosprawnych

Gmina Starachowice otrzyma 2,7 mln zł dotacji na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. - W tym roku ogłosimy przetarg, w przyszłym rozpoczniemy budowę – zapowiada prezydent miasta Marek Materek.
Autobox na międzynarodowych targach zbrojeniowych

2021-09-19

Autobox na międzynarodowych targach zbrojeniowych

Ponad 400 firm z całego świata, w tym także starachowicka spółka AUTOBOX INNOVATIONS uczestniczyło w tegorocznej 29. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podczas którego rokrocznie prezentowane są największe dokonania przemysłu zbrojeniowego z całego świata.
Uroczyste obchody stulecia starachowickiego szkolnictwa zawodowego

2021-09-19

Uroczyste obchody stulecia starachowickiego szkolnictwa zawodowego

Za nami jubileuszowe uroczystości związane ze stuleciem starachowickiego szkolnictwa zawodowego. Gala w Parku Kultury, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, spotkania z absolwentami - było pięknie i wzruszająco.
Utrudnienia ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach

2021-09-20

Utrudnienia ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach

Uwaga kierowcy, od  środy (22 września) wystąpią utrudnienia w ruchu na odcinku ulicy Radomskiej w Starachowicach, w obrębie skrzyżowania z ulicą Konstytucji 3 Maja.
Który projekt zdobył najwięcej głosów? Wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

2021-09-18

Który projekt zdobył najwięcej głosów? Wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

Piątek (17 września) był ostatnim dniem głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. W sumie, mieszkańcy Starachowic oddali 2566 głosów, w tym 2486 przez internet oraz 80 w sposób tradycyjny. Liczba głosów nieważnych, to aż 214 przez internet i 1 przez wrzutkę do urny. 
Komunikat w sprawie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

2021-09-18

Komunikat w sprawie Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że ze względu na panujące warunki atmosferyczne zaplanowany na sobotę (18 września) drugi dzień obchodów VIII edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zostaje odwołany. 
Rocznica sowieckiej napaści

2021-09-17

Rocznica sowieckiej napaści

Starachowice nie pozostały obojętne. Przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej co chwila ktoś zapalał znicz.
Niedzielne biegi w Starachowicach. Te ulice będą wyłączone z ruchu

2021-09-17

Niedzielne biegi w Starachowicach. Te ulice będą wyłączone z ruchu

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – Komunikacja Miejska w Starachowicach, w związku z biegiem ulicznym „IX MANia Biegania X Półmaraton Starachowicki”, w niedzielę (19 września) wystąpią utrudnienia na liniach komunikacyjnych. 
Uwaga! Awaria sieci wodociągowej na osiedlu Orłowo

2021-09-17

Uwaga! Awaria sieci wodociągowej na osiedlu Orłowo

Jak informuje starachowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, przy ulicy 1-go Maja w Starachowicach doszło do awarii sieci wodociągowej. W związku z tym, mieszkańcy osiedla Orłowo muszą liczyć się z przerwami w dostawie wody. Kiedy prace naprawcze?