Ocena:
5/5 | 1 głosów
Kolejny raz miasto świętowało urodziny swojej patronki - Świętej Barbary, która od 2009 roku sprawuje pieczę nad miastem. Starachowice od wieków szczycą się tradycjami górnictwa i hutnictwa, a przeszłość związana z kopalniami rud żelaza wciąż jest żywa w pamięci mieszkańców.
A zatem w niedzielę, 4 grudnia, nie mogło zabraknąć tradycyjnego spotkania u stóp Świętej Barbary. Mieszkańcy zgromadzili się przy figurze, przy drodze, która prowadziła niegdyś do kopalni Herkules. Święta Barbara stoi w tym miejscu od ponad 80 lat. Ile szeptów o bezpieczną pracę słyszała - możemy się tylko domyślać...
Dziś, gdy górników i hutników w Starachowicach już nie ma, miejska patronka opiekuje się wszystkimi ludźmi pracy.
Barbórkowe uroczystości rozpoczął dyrektor biura prezydenta Tomasz Porębski, który podziękował wszystkim za obecność i zawierzył patronce miasto i jego mieszkańców. Modlitwę w tej intencji odmówił ksiądz Sławomir Rak - proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych. Tam też wszyscy udali się z procesją.
Okolicznościowy występ w kościele zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13. Pięknie, barwnie i ekspresyjnie przedstawili życie Świętej Barbary, od odrzucenia doczesnego życia, po męczeńską śmierć.
Górnictwo rud żelaza w istotny sposób wpłynęły na rozwój miasta, przez kilka dziesięcioleci działały mieście odkrywkowe kopalnie. I chociaż ostatnia kopalnia została zamknięta w 1970 roku, to w pamięci starachowiczan górnictwo i święta Barbara wciąż zajmują miejsce szczególne. Niemal każdy ma w swojej rodzinie kogoś, kto był z górnictwem związany. Symbolem tradycji górniczych w mieście jest figura świętej Barbary, ustawiona przy ulicy Pileckiego, przed kilkoma laty została gruntownie odnowiona i dziś cieszy oczy.
Miejscem, które dba o to, by miasto o tradycjach górniczych nie zapomniało jest Muzeum Przyrody i Techniki. Można tu oglądać wystawę stałą „Nim zasypano ostatni szyb”.
Święta Barbara jest jedną z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Jej wizerunki można spotkać w kościołach oraz w kopalniach. Najstarsza rzeźba przedstawiająca postać świętej z 1689 r. znajduje się w kopalni soli w Wieliczce.
Według podania św. Barbara urodziła się pod koniec III wieku w Nikomedii na terenie dzisiejszej Turcja. Była córką poganina, bogatego i wpływowego człowieka; jedynaczką, długo oczekiwaną przez rodziców. Ładna, wykształcona i inteligentna miała wielu adoratorów, lecz jej serce pozostawało obojętne. Ojciec Barbary chcąc uchronić córkę przed niechcianymi konkurentami i ustrzec przed chrześcijaństwem, zamknął ją w specjalnie wybudowanej wieży. Zezwolił jej jednak na wizyty nauczycieli. Legenda mówi, że wśród nich był chrześcijański lekarz, który zapoznał dziewczynę ze swoją religią. Efektem tychże wizyt było nawrócenie Barbary. W tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest i postanowiła poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości. Łatwo się możemy domyślić, ze nie spodobało się to ojcu, który zakazał córce praktykowania nowej religii. Ta zaś pozostała nieugięta.
Dręczona przez ojca, uciekła do lasu i ukryła się w grocie. Wydał ją jednak pasterz. Torturowano ją w okrutny sposób, w końcu zostaje skazana na śmierć przez ścięcie mieczem.
Powiada się, że jej męczeństwu towarzyszyły cuda – w nocy miał ją odwiedzić Chrystus, miał zaleczyć jej rany i udzielić komunii św. Ojciec po zabiciu córki został porażony piorunem, a owce pasterza - zdrajcy zamieniły się w szarańczę.
2023-01-27
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym
Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
2023-01-26
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki
Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie.
2023-01-26
Cudowny wieczór z Kiepurą
Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki.
2023-01-25
Wycieczka do Tyrolu
Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
2023-01-25
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę
Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki.
2023-01-23
Żeglowanie jest koniecznością
Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
2023-01-22
Marzy Ci się kariera aktorska?
Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.
2023-01-21
Od lat walczy z podstępną chorobą
Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw. - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji.
2023-01-20
"Słoneczko" gra z WOŚP
Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
2023-01-19