Ocena:
5/5 | 1 głosów
Kolejny raz miasto świętowało urodziny swojej patronki - Świętej Barbary, która od 2009 roku sprawuje pieczę nad miastem. Starachowice od wieków szczycą się tradycjami górnictwa i hutnictwa, a przeszłość związana z kopalniami rud żelaza wciąż jest żywa w pamięci mieszkańców.
A zatem w niedzielę, 4 grudnia, nie mogło zabraknąć tradycyjnego spotkania u stóp Świętej Barbary. Mieszkańcy zgromadzili się przy figurze, przy drodze, która prowadziła niegdyś do kopalni Herkules. Święta Barbara stoi w tym miejscu od ponad 80 lat. Ile szeptów o bezpieczną pracę słyszała - możemy się tylko domyślać...
Dziś, gdy górników i hutników w Starachowicach już nie ma, miejska patronka opiekuje się wszystkimi ludźmi pracy.
Barbórkowe uroczystości rozpoczął dyrektor biura prezydenta Tomasz Porębski, który podziękował wszystkim za obecność i zawierzył patronce miasto i jego mieszkańców. Modlitwę w tej intencji odmówił ksiądz Sławomir Rak - proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych. Tam też wszyscy udali się z procesją.
Okolicznościowy występ w kościele zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13. Pięknie, barwnie i ekspresyjnie przedstawili życie Świętej Barbary, od odrzucenia doczesnego życia, po męczeńską śmierć.
Górnictwo rud żelaza w istotny sposób wpłynęły na rozwój miasta, przez kilka dziesięcioleci działały mieście odkrywkowe kopalnie. I chociaż ostatnia kopalnia została zamknięta w 1970 roku, to w pamięci starachowiczan górnictwo i święta Barbara wciąż zajmują miejsce szczególne. Niemal każdy ma w swojej rodzinie kogoś, kto był z górnictwem związany. Symbolem tradycji górniczych w mieście jest figura świętej Barbary, ustawiona przy ulicy Pileckiego, przed kilkoma laty została gruntownie odnowiona i dziś cieszy oczy.
Miejscem, które dba o to, by miasto o tradycjach górniczych nie zapomniało jest Muzeum Przyrody i Techniki. Można tu oglądać wystawę stałą „Nim zasypano ostatni szyb”.
Święta Barbara jest jedną z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Jej wizerunki można spotkać w kościołach oraz w kopalniach. Najstarsza rzeźba przedstawiająca postać świętej z 1689 r. znajduje się w kopalni soli w Wieliczce.
Według podania św. Barbara urodziła się pod koniec III wieku w Nikomedii na terenie dzisiejszej Turcja. Była córką poganina, bogatego i wpływowego człowieka; jedynaczką, długo oczekiwaną przez rodziców. Ładna, wykształcona i inteligentna miała wielu adoratorów, lecz jej serce pozostawało obojętne. Ojciec Barbary chcąc uchronić córkę przed niechcianymi konkurentami i ustrzec przed chrześcijaństwem, zamknął ją w specjalnie wybudowanej wieży. Zezwolił jej jednak na wizyty nauczycieli. Legenda mówi, że wśród nich był chrześcijański lekarz, który zapoznał dziewczynę ze swoją religią. Efektem tychże wizyt było nawrócenie Barbary. W tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest i postanowiła poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości. Łatwo się możemy domyślić, ze nie spodobało się to ojcu, który zakazał córce praktykowania nowej religii. Ta zaś pozostała nieugięta.
Dręczona przez ojca, uciekła do lasu i ukryła się w grocie. Wydał ją jednak pasterz. Torturowano ją w okrutny sposób, w końcu zostaje skazana na śmierć przez ścięcie mieczem.
Powiada się, że jej męczeństwu towarzyszyły cuda – w nocy miał ją odwiedzić Chrystus, miał zaleczyć jej rany i udzielić komunii św. Ojciec po zabiciu córki został porażony piorunem, a owce pasterza - zdrajcy zamieniły się w szarańczę.

2023-05-19
Żelazne pierścienie przyznane
W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.
2023-05-20
Spacerowali szlakiem STAR-ów
Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa.
2023-05-14
Ocean pod powieką

2023-05-14
Święto w bibliotece
Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece.
2023-05-14
Wysokie góry w "Klubie podróżnika"
Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony.
2023-05-14
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury
To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.
2023-05-13
Przed nami Noc Muzeów
Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, jedyna okazja gdy muzea, galerie sztuki, domy kultury udostępniają swoje zbiory w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. W Polsce odbędzie się już dwudziesty raz.
2023-05-13
Urodzinowo, kolorowo i uroczyście
- Drodzy Seniorzy z Klubu Seniora „Niezapominajka ”życzę Wam kolejnych aktywnych lat w nieustającym zdrowiu. Zarażajcie nas dalej swoim uśmiechem i energią - mówił prezydent Marek Materek do starachowickich Niezapominajek i nie bez powodu. Za nimi 5. urodziny.
2023-05-12
Autobus z atrakcjami
Słuchawki w uszach, rozmowa ze współpasażerami, a może pogrążanie się we własnych myślach? Zapomnijcie o tym. Teraz w starachowickiej komunikacji miejskiej usłyszycie fragmenty powieści, poezje i felietony. To miejska akcja promująca literaturę.
2023-05-11