JUŻ W KIOSKU

Kryminał inny niż wszystkie

2021-09-05 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

akub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i „Financial Times” do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

Miejska biblioteka Publiczna Starachowice

Jego najnowsza powieść, to trzecia część trylogii „Ukryta sieć”:„Gdziekolwiek spojrzysz”, wydana nakładem wydawnictwa W.A.B: Pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” to „Cokolwiek wybierzesz”. Na warszawskiej ulicy ginie w wypadku Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Na pierwszy rzut oka stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, zaczyna podejrzewać że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

Kontynuacją jest powieść „Kimkolwiek jesteś”- listopad 2018. Kandy Kroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. I tu jak w poprzednim tomie do akcji wkracza charyzmatyczna dziennikarka Julita Wójcicka, która kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty. To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: „sprawdź”. Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę – poza granice kraju, ku spiskom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Akcja trzeciej i najbardziej brawurowej części bestsellerowej trylogii dzieje się w 2020 roku, w Żelaznej Górze, gdzie dochodzi do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. I tu znowu do akcji wkracza dobrze nam znana Julita Wójcicka. Widzimy ją jako dziennikarkę zwykłego brukowca, nieustępliwą gwiazdę prasy oraz jako pewną siebie kobietę, która ogarnięta jest obsesją. Obsesją dotarcia do prawdy i powalenia przeciwnika na łopatki i załatwienie skrawy do końca.

W pierwszych dwu tomach świadomi tej obsesji są wszyscy z wyjątkiem Julity, tak w trzeciej części następuje pewien przełom. Pomimo to nadal jej wątpliwości i ciągła chęć walki zdecydowanie wybijają się ponad fabułą. Nie jest to ten rodzaj kryminału, gdzie trup ściele się gęsto, mimo to czytelnik utrzymany jest w ciągłej niepewności i napięciu, aż do ostatniej strony. Mimo braku pewnej brutalności, która charakteryzuje ten gatunek, czytelnik, który odważy się przeczytać trylogię od początku do końca, już nigdy nie poczuje się w pełni bezpieczny w otaczającej go rzeczywistości, która z dnia na dzień coraz bardziej ingeruje w nasze życie, nawet jeśli nie do końca ją rozumiemy. Zdobycze cywilizacji coraz bardziej nami rządzą a my coraz bardziej nie rozumiemy ich działania. Trylogię „Ukryta sieć” można wypożyczyć w formie papierowej i jako audiobook w Bibliotece nad Skałą. Książki są także dostępne w Filii nr 10 na Południu.

Janina Lorek - Spadło
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmarła Anna Księska

2023-02-07

Zmarła Anna Księska

Anna Księska zmarła w wieku 90 lat. W latach 1983 - 90 była dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.