JUŻ W KIOSKU

Kryminał inny niż wszystkie

2021-09-05 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

akub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i „Financial Times” do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

Miejska biblioteka Publiczna Starachowice

Jego najnowsza powieść, to trzecia część trylogii „Ukryta sieć”:„Gdziekolwiek spojrzysz”, wydana nakładem wydawnictwa W.A.B: Pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” to „Cokolwiek wybierzesz”. Na warszawskiej ulicy ginie w wypadku Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Na pierwszy rzut oka stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, zaczyna podejrzewać że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

Kontynuacją jest powieść „Kimkolwiek jesteś”- listopad 2018. Kandy Kroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. I tu jak w poprzednim tomie do akcji wkracza charyzmatyczna dziennikarka Julita Wójcicka, która kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty. To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: „sprawdź”. Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę – poza granice kraju, ku spiskom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Akcja trzeciej i najbardziej brawurowej części bestsellerowej trylogii dzieje się w 2020 roku, w Żelaznej Górze, gdzie dochodzi do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. I tu znowu do akcji wkracza dobrze nam znana Julita Wójcicka. Widzimy ją jako dziennikarkę zwykłego brukowca, nieustępliwą gwiazdę prasy oraz jako pewną siebie kobietę, która ogarnięta jest obsesją. Obsesją dotarcia do prawdy i powalenia przeciwnika na łopatki i załatwienie skrawy do końca.

W pierwszych dwu tomach świadomi tej obsesji są wszyscy z wyjątkiem Julity, tak w trzeciej części następuje pewien przełom. Pomimo to nadal jej wątpliwości i ciągła chęć walki zdecydowanie wybijają się ponad fabułą. Nie jest to ten rodzaj kryminału, gdzie trup ściele się gęsto, mimo to czytelnik utrzymany jest w ciągłej niepewności i napięciu, aż do ostatniej strony. Mimo braku pewnej brutalności, która charakteryzuje ten gatunek, czytelnik, który odważy się przeczytać trylogię od początku do końca, już nigdy nie poczuje się w pełni bezpieczny w otaczającej go rzeczywistości, która z dnia na dzień coraz bardziej ingeruje w nasze życie, nawet jeśli nie do końca ją rozumiemy. Zdobycze cywilizacji coraz bardziej nami rządzą a my coraz bardziej nie rozumiemy ich działania. Trylogię „Ukryta sieć” można wypożyczyć w formie papierowej i jako audiobook w Bibliotece nad Skałą. Książki są także dostępne w Filii nr 10 na Południu.

Janina Lorek - Spadło
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
SOWA w starachowickim muzeum faktem

2021-09-20

SOWA w starachowickim muzeum faktem

Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli wspomniana SOWA. 
Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

2021-09-19

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

Od lat cieszy się zasłużonym zainteresowaniem, co roku inny temat, w tym prym wiodło dziedzictwo smaków.
Kartka urodzinowa dla Blanki

2021-09-18

Kartka urodzinowa dla Blanki

Mała dziewczynka kontra groźny glejak, a wokół uczniowie, którzy chcą sprawić jej przyjemność. O co chodzi?      
Hello Sofia

2021-09-17

Hello Sofia

Wyruszyli. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wyruszyła w podróż, której celem jest stolica Bułgarii, Sofia.
Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

2021-09-17

Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

Projekt "Od czytelnika do podróżnika. Ale jazda" to pomysł Miejskiej Biblioteki w Starachowicach, która promuje podróże wszelakie. Od tych książkowych, które nas wiodą przez najdalsze zakątki świata i wyobraźni po te całkiem realne.
Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”
Językowy paszport do świata

2021-09-19

Językowy paszport do świata

Mówi biegle po angielsku, włosku, bez problemu porozumie się po hiszpańsku i niemiecku, Marta Szymańska-Baran. językowy freak, który w Starachowicach ma misję.
Powakacyjna forma OHP

2021-09-15

Powakacyjna forma OHP

Przystąpili do Narodowego Czytania, zapalili znicze pamięci Obrońcom Westerplatte, wzięli udział w patriotycznym koncercie - młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wkroczyła w nowy rok szkolny z przytupem.
Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

2021-09-11

Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

Wiele działo się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Losy świata zmieniły się z dnia na dzień trwała wojna Polsko – Jaruzelska, a jej celem było zrzucenie zależności od sąsiada ze wschodu, w tym zagrożenia wynikające z przynależności do Układu Warszawskiego i wreszcie gospodarowanie u siebie.