JUŻ W KIOSKU

Kryminał inny niż wszystkie

2021-09-05 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

akub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i „Financial Times” do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

Miejska biblioteka Publiczna Starachowice

Jego najnowsza powieść, to trzecia część trylogii „Ukryta sieć”:„Gdziekolwiek spojrzysz”, wydana nakładem wydawnictwa W.A.B: Pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” to „Cokolwiek wybierzesz”. Na warszawskiej ulicy ginie w wypadku Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Na pierwszy rzut oka stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, zaczyna podejrzewać że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

Kontynuacją jest powieść „Kimkolwiek jesteś”- listopad 2018. Kandy Kroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. I tu jak w poprzednim tomie do akcji wkracza charyzmatyczna dziennikarka Julita Wójcicka, która kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty. To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: „sprawdź”. Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę – poza granice kraju, ku spiskom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Akcja trzeciej i najbardziej brawurowej części bestsellerowej trylogii dzieje się w 2020 roku, w Żelaznej Górze, gdzie dochodzi do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. I tu znowu do akcji wkracza dobrze nam znana Julita Wójcicka. Widzimy ją jako dziennikarkę zwykłego brukowca, nieustępliwą gwiazdę prasy oraz jako pewną siebie kobietę, która ogarnięta jest obsesją. Obsesją dotarcia do prawdy i powalenia przeciwnika na łopatki i załatwienie skrawy do końca.

W pierwszych dwu tomach świadomi tej obsesji są wszyscy z wyjątkiem Julity, tak w trzeciej części następuje pewien przełom. Pomimo to nadal jej wątpliwości i ciągła chęć walki zdecydowanie wybijają się ponad fabułą. Nie jest to ten rodzaj kryminału, gdzie trup ściele się gęsto, mimo to czytelnik utrzymany jest w ciągłej niepewności i napięciu, aż do ostatniej strony. Mimo braku pewnej brutalności, która charakteryzuje ten gatunek, czytelnik, który odważy się przeczytać trylogię od początku do końca, już nigdy nie poczuje się w pełni bezpieczny w otaczającej go rzeczywistości, która z dnia na dzień coraz bardziej ingeruje w nasze życie, nawet jeśli nie do końca ją rozumiemy. Zdobycze cywilizacji coraz bardziej nami rządzą a my coraz bardziej nie rozumiemy ich działania. Trylogię „Ukryta sieć” można wypożyczyć w formie papierowej i jako audiobook w Bibliotece nad Skałą. Książki są także dostępne w Filii nr 10 na Południu.

Janina Lorek - Spadło
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowice wspierają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

2022-08-11

Starachowice wspierają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Lokalni artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich instytucji i grup społecznych wzięli udział w Spotkaniu Środowiska Kultury, jakie w piątek - 5 sierpnia - odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach. W wydarzeniu uczestniczyli również goście z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz przedstawiciel Prezydenta Kielc.
Happy Bus to szczęśliwe dzieci

2022-08-10

Happy Bus to szczęśliwe dzieci

To był niezwykle radosny weekend, najmłodsi mieszkańcy miasta chętnie korzystali z atrakcji jakie im zorganizowało miasto i Park Kultury.
Spotkanie z Maciejem Siembiedą

2022-08-13

Spotkanie z Maciejem Siembiedą

Spotkań z ciekawymi osobami ciąg dalszy - Miejska Biblioteka Publiczna nie spoczywa na laurach i kontynuuje cykl spotkań autorskich, bardzo lubiany przez mieszkańców Starachowic. Tym razem...
Rockowo w amfiteatrze

2022-08-10

Rockowo w amfiteatrze

Cztery świetne głosy, fantastyczna muzyka, kinowe perełki i publika znająca się na rzeczy - tak właśnie upłynęła sobota, 6 sierpnia, w starachowickim Parku Miejskim.
Podróż w czasie

2022-08-09

Podróż w czasie

Czy poznalibyście Starachowice na starych zdjęciach? Czy potrafilibyście odnaleźć właściwą ulicę? Jak zmieniało się centrum miasta i jego otoczenie? Które detale jeszcze są, a których brakło?
Wyprawa do Lipia

2022-08-07

Wyprawa do Lipia

Najbardziej magiczna kolejka w mieście, zaczarowane tory, które wiozą w świat... oto Starachowicka Kolej Wąskotorowa.
O Wagnerze w Spółdzielczym Domu Kultury

2022-08-06

O Wagnerze w Spółdzielczym Domu Kultury

Liczne grono mieszkańców skupionych wokół klubu seniora Jesienny Listek, działającego w starachowickim SDK, miało okazję posłuchać historii życia Władysława Wagnera. Ja miałam przyjemność ogromną poprowadzić to spotkanie, za zaproszenie dziękuję Beacie Wiśniewskiej - dyrektor placówki.
Starachowice na fotografii

2022-08-04

Starachowice na fotografii

Już jutro (piątek - 5 sierpnia) w Muzeum Przyrody i techniki wyjątkowa wystawa.
SOWA zaprasza

2022-08-07

SOWA zaprasza

Starachowice są jednym z nielicznych miast, które mogą pochwalić się Strefą Odkrywania Wyobraźni i Aktywności z osiemnastoma najlepszymi eksponatami z Centrum Nauki Kopernik. SOWA zagnieździła się w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki i oczekuje na młodych i nieco starszych odkrywców.
Starachowice w hołdzie Powstańcom Warszawskim

2022-08-04

Starachowice w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Mimo wakacji  młodzież nie zapomniała o Bohaterach z Warszawy, którzy zginęli w boju o wolną Polskę.